۰
جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۶
وقتی نمایندگان مجلس تکلیف تعیین میکنند

تقابل با مردم، دستاورد مجلس حداقلی

سیدکاظم موسوی، نماینده اردبیل چند روزی است سوژه داغ رسانه های رسمی و غیر رسمی شده است.
تقابل با مردم، دستاورد مجلس حداقلی
گروه سیاسی-لیلا رحیمی خوشبخت: سیدکاظم موسوی، نماینده اردبیل چند روزی است سوژه داغ رسانه های رسمی و غیر رسمی شده است. اظهارات از موضع قدرت نماینده اردبیل درباره ایرانیانی که به آلات موسیقی علاقمندند واکنشهای گسترده ای را به همراه داشت. پیشنهاد او درباره جلای وطن، سخنان دلسوزانه ابوطالبی، مجری شبکه افق را در اذهان زنده کرد. ابوطالبی که بیشتر با نام کوچکش، زینب در فضای مجازی شناخته میشود، دوسال پیش، از هموطنانش خواست چنانچه سبک زندگی در ایران را نمی پسندند، جمع کنند و بروند. نصیحتی که این بار نه از سوی مجریان جویای نام رسانه ملی بلکه از جانب یکی از نمایندگان مجلس گوشزد شد!
این اولین باری نیست که نمایندگان مجلس یازدهم با اظهارنظرهای سطحی باعث رنجش افکار عمومی میشوند. از این منظر برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شباهت عجیبی به برخی سلبریتیهای پرحاشیه ایرانی دارند که در کسوت انسانهای همه چیز دان هر از گاهی با پندها و نصایح سفارشی، تلاش میکنند تاب آوری در اوضاع همیشه نابسامان اقتصادی را با گرسنه ماندن (بخوانید رژیم گرفتن) به هموطنانشان بیاموزند تا سلبریتی دیگری به جرم بی دست و پا بودن، سرزنششان نکند. اظهاراتی از این دست هرچند ازجانب هر دو گروه نازیباست اما از مردان سیاست که نام نماینده را یدک میکشند انتظار بیشتری می رود. به همین بهانه مروری داریم بر سخنان نمایندگان مجلسی که با اندک آرای ملت انتخاب شده اند و زمختی کلام و رفتارشان یادآور آرای ماکیاولی است.
 
نماینده رباط کریم: یکی از آنهایی که آبانماه به مردم شلیک کرد من بودم!
"یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟" این رجزخوانی قلدرمآبانه بخشی از مصاحبه حسن نوروزی، نماینده رباط کریم با سایت دیده بان ایران است آنهم در حالیکه دادگاه بین المللی مردمی آبان در خارج از کشور در حال برگزاری بود. بی اعتنایی به حساسیت جامعه نسبت به وقایع تلخ آبان ۹۸، اظهارات نسنجیده یا شاید صادقانه و لمپنیسم نهفته در ادبیات حسن نوروزی تنها نمکی بود بر زخم ترمیم نیافته خانواده قربانیان. حسن نوروزی البته پیش تر نیز فیلمهای منتشر شده از زندان اوین را کار صهیونیستها دانسته و با آوردن دلایل کاملا استراتژیک و متقن مدعی شده بود شکست‌ ارتش اول جهان (آمریکا) در مقابل چریکهای پابرهنه و مظلوم افغانستان باعث شده است ذهن مردم را از این طریق و به واسطه ایران پرت کنند! نماینده رباط کریم در حوزه اجتماعی نیز ازدواج دختران ۱۳ ساله را کودک همسری نمیداند!
 
نماینده سبزوار: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم، هل دادم!
ماجرای سیلی زدن نماینده سبزوار به سرباز راهور یکی از داستانهای فراموش ناشدنی مجلسی است که نماینده آن برای نادیده گرفتن قوانینی که خود وضع کرده اند، با مامور پلیس درگیر شد و با نواختن سیلی بر صورت سرباز عابد اکبری، ماههاست تلاش میکند از منجلابی که خود به وجود آورده، رهایی یابد اما تا این لحظه تمام تلاشهای او در نادیده گرفتن شعور مخاطب و سرپوش نهادن بر زشتی کردارش با توسل به عمل "هل دادن" به جای "سیلی زدن" بی نتیجه مانده است. عنابستانی که برای تطهیر چهره خود به اظهارات قالیباف متوسل شده بود و از او به خاطر شجاعتش در ابراز بخشی از حقیقت تشکر کرده بود با عقب نشینی قالیباف از موضع خود، به او نیز تاخته و پشیمانی رییس مجلس را به در سر داشتن سودای ریاست جمهوری گره زد.
 
نماینده خمینی شهر: نگهداری حیوانات تبدیل به "کلاس" شده است، جلوی این کارها را می گیریم!
اواخر آبانماه انتشار خبری مبنی بر موافقت نمایندگان مجلس با کلیت طرحی به نام "صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر" بیشتر از آنکه خشم مردم را برانگیزد، بهت و حیرتشان را در پی داشت. محافظت از مردم در برابر حیوانات و لحاظ کردن جریمه و حبس برای نگهداری از این موجودات بی گناه، تا مدتها به بحث داغ کاربران فضای مجازی تبدیل شده بود. اما اظهارات نقدعلی، نماینده مجلس درباره لزوم تصویب چنین طرحی به مراتب عجیب تر از محتوای طرح بود. او در مصاحبه ای اعلام کرد: قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد و نگهداری حیوانات در آپارتمانها برای برخی تبدیل به "کلاس" شده است! جلوی این کارها را می گیریم. نماینده خمینی شهر از خبرنگاران خواست فعلا روی جزئیات طرح مانور ندهند!
 
نماینده تهران: اگر فیلمهای مساله دار اکران شوند، وزیر را احضار میکنیم!
چندی پیش بیژن نوباوه، نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه ۳۰ فیلم مسأله‌دار در دولت قبل مجوز گرفته‌اند تأکید کرد اگر این فیلم‌ها اکران شوند، وزیر را احضار می‌کنیم. نوباوه معتقد است در این فیلم‌ها ارزش‌های اخلاقی، انقلابی و ملی زیر سوال رفته و مطمئنا اکران آن با واکنش عمومی مواجه خواهد شد! اظهارات یکسویه و خشونت کلامی او در تهدید به احضار وزیر، واکنش تند اهالی سینما را در پی داشت. کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه‌ای اظهارات بیژن نوباوه، نماینده مجلس شورای اسلامی، را ساده‌انگارانه و توهین‌آمیز خواند و تاکید کرد نماینده ای که علایق و خواست اکثریت مردم را نمی شناسد و به خود حق می دهد از جانب مردم سخن بگوید قطعا نیاز به بازنگری رابطه خود با جامعه و شناختش از هنر و فرهنگ را دارد.
 
ظاهرا نسخه پیچیدن نمایندگان مجلس یازدهم برای ملت پایانی ندارد. تحمیل سلایق فردی به کلیت جامعه و تصویب آن در قالب قانون، تنها خودکامگی نهفته در فضای مجلس را به رخ میکشد که هر از گاهی با پرخاشگری نمایندگانش همراه میشود. تا اینجای کار درگیری با سرباز راهور، اهانت به هنرمندان، حمایت از کودک همسری، تلاش برای تصویب انواع صیانتها از حقوق عامه چه در فضای مجازی چه در برابر حیوانات بی گناه و ... به تقابل افکار عمومی و نمایندگان مجلس منجر شده است. هر چند نمایندگان مجلس یازدهم با حداقل آرا به خانه ملت راه یافته اند اما کمترین انتظار از آنان این است که واقعیات جامعه را آنطور که باید ببینند و تشخیص لاکچری بودن عینک آفتابی و لزوم استفاده از آن را به بعد از حل مشکلاتی همچون کم آبی اصفهان موکول کنند!
 
کد مطلب: 158794
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *