۰
چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۳
آیا روسای قوای مجریه و مقننه نسبت به هشدارهای دلسوزانه توجهی دارند؟!

ضعف نظارت؛ از مجلس تا دولت

مشکلات اقتصاد نابسامان کشور موضوع جدیدی نیست و سالهاست که سفره زندگی مردم، هر روز کوچکتر از دیروز می شود. این موضوع پس از دولت اصلاحات و رشد اقتصادی مثال زدنی آن دوره، همواره وجود داشته ولی به نظر می رسد در دو – سه سال این وضعیت سرعت بیشتری پیدا کرده است.
ضعف نظارت؛ از مجلس تا دولت
مشکلات اقتصاد نابسامان کشور موضوع جدیدی نیست و سالهاست که سفره زندگی مردم، هر روز کوچکتر از دیروز می شود. این موضوع پس از دولت اصلاحات و رشد اقتصادی مثال زدنی آن دوره، همواره وجود داشته ولی به نظر می رسد در دو – سه سال این وضعیت سرعت بیشتری پیدا کرده است. دولت سید ابراهیم رئیسی علی رغم وعده ها بسیاری که داده و با وجود اینکه در حالی شکل گرفته که همه ارکان حکومت یکپارچه هستند تا به حال نتوانسته اقدام چشمگیری در رفع مشکلات مردم کند. در همین چند ماه متاسفانه بالا رفتن عجیب و غریب اجاره مسکن و گرانی بی حساب مواد خوراکی باعث شده عرصه بیش از هر زمان دیگری بر اقشار ضعیف جامعه تنگ شود و از سوی دیگر بسیاری از صاحب نظران نسبت به سقوط بخش بیشتر از جامعه به زیر خط فقر هشدار دهند. 
بخشی از این وضعیت حاصل تحریم های ظالمانه ای است که غرب به بهانه های مختلف بر مردم ایران تحمیل کرده و علی رغم اینکه بعضی مسئولان، تحریم ها را «فرصت» عنوان می کنند، اما نباید از این واقعیت چشم پوشی کرد که عده بسیاری زیر بار این نحریم ها له شده و می شوند. اما نباید علت همه گرفتاری ها و مشکلات را در تحریم ها محدود کرد. ناتوانی های مدیریتی و بخصوص ضعف نظارت، موضوع مهمی است که چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی وجود دارد؛ علاوه بر اینکه مجلس هم گرفتار همین موضوع است و بخصوص مجلس حداقلی فعلی که با هزار وعده معیشتی شکل گرفته در طول یک سال و نیمی که از عمرش می گذرد، نشان داده که متاسفانه توان و پتانسیل قانون گذاری نظارتی ندارد و در این زمینه ضعیف ترین مجلس طول تاریخ جمهوری اسلامی است. 
این موضوع نکته ای است که مدتهاست از سوی صاحب نظران مستقل عنوان می شود اما حالا گویا به مرحله ای رسیده که از داخل مجلس نیز نسبت به ضعف نظارتی این نهاد قانون گذاریو همچنین دولت تذکراتی داده می شود. روز چهارشنبه نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر نظارت مجلس قاطع‌تر و جدی‌تر جلوه می‌کرد، شاهد مشکلات مسکن و پرداخت چند ده هزار میلیارد ریال ارز ۴۲۰۰ تومانی نبودیم.
ابراهیم عزیزی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: مجلس با دو بال قانونگذاری و نظارت به پرواز در می‌آید. صرف نظر از قانونگذاری که باید به سمت کیفی شدن برود، امر مهم نظارت بر اجرای قوانین باید مورد توجه قرار گیرد. باید اعتراف کنیم مجلس در نظارت، کارنامه قابل قبولی ندارد که اگر چنین بود نباید امروز شاهد مشکلات اقتصادی، معیشتی و تورم افسارگسیخته باشیم.
نماینده شیراز در مجلس با اشاره به مشکلات مسکن و پرداخت چند ده هزار میلیارد ریال ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور تأکید کرد: اگر نظارت مجلس قاطع بود شاهد چنین مشکلات و البته تشکیل قرارگاه مرغ و افزایش قیمت به پرواز درآمده آن نبودیم. همچنین اگر نظارت مجلس قاطع‌تر و جدی‌تر جلوه می‌کرد، شاهد انحرافات عجیب از بودجه نبودیم. نباید عدول از قانون امری عادی و طبیعی جلوه می‌کرد و این نظارت مجلس است که امید را در دل مردم زنده نگاه داشته است.
وی با اشاره به ورود مجلس یازدهم به بررسی و تصویب دومین بودجه خود، گفت: رسالت ما اقتضا می‌کند بودجه‌ای در مجلس تصویب شود که ضمن توجه جدی به رونق تولید، گره گشایی از واحدهای تولیدی و زمینه سازی برای شکوفایی اقتصادی، تورم غیرقابل تحمل بر مردم را تحمیل نکند. بودجه ۱۴۰۱ باید ضمن توجه به عدالت در مجلس باید تلاش کند با تصویب قوانین موثر و کارآمد از تمرکزگرایی و انحصار اختیارات در سطوح مرکزی جلوگیری کند توزیع منابع کم کردن محرومیت‌ها، زمینه اجرای پروژه‌های بزرگ و محرک کشور را فراهم کند. این همه تمرکز و وابستگی به سازمان برنامه و بودجه و وزرا و نهادها دلیلی ندارد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان همچنین خطاب به وزیر اقتصاد گفت: امان از ظلم بانک ها! هفته گذشته فردی به من مراجعه کرد و گفت ۵۲ میلیون تومان وام گرفته و ۹۹ میلیون تومان پرداخت کرده است و همچنان با مشکلاتی مواجه مانده است.
از سوی دیگر در همین روز یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تفاوت قیمت یک کالا در چندین مغازه ربطی به تحریم‌ها ندارد؛ بلکه ضعف سیستم نظارتی می‌باشد.
محمدرضا صباغیان در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی چهارشنبه مجلس خطاب به وزیر ارتباطات بیان کرد: سوال بنده این است که در یک مکالمه چند بار باید تماس قطع شود؟ امروز کارهای اداری، اقتصادی، فعالیت‌های اجتماعی مردم در بستر فضای مجازی صورت می‌گیرد. ارتقای کیفیت و خدمات رسانی در این حوزه باید از اولویت‌ها باشد.
وی در ادامه اظهار کرد: گرانی‌ها در بازار به این صورت است که قیمت یک کالا در یک مغازه ۱۸ تومان، در مغازه‌ای دیگر ۱۲ تومان، در مغازه بعدی ۱۰ تومان و در مغازه‌ای دیگر ۸ تومان است. آقای رئیس جمهور اگر دستگاه‌های نظارتی نیروهایشان به مرخصی نیز بروند هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای رئیسی همیشه زود دیر می‌شود و نگاه مردم کمک کم تغییر می‌کند. تفاوت قیمت کالاها ربطی به تحریم‌ها ندارد. در این شیوه مشکلات حل نمی‌شود. مردم چشم انتظار هستند.
علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز نیز ر تذکر شفاهی خود گفت: متاسفانه دولت، وزارت صمت و سازمان تعزیرات بازار را رها کرده اند. هر هفته اقلام خوراکی و مصرفی گرانتر می شود، بازار ثبات ندارد و مردم نگران عدم ثبات قیمت ها هستند. وزیر صمت و مدیران تعزیرات چرا تحریم‌ها را بهانه و بازار را رها کرده‌اند و اجازه می‌دهند عده‌ای جیب مردم را خالی کنند.
وی در تذکری خطاب به وزرای جهاد کشاورزی و بهداشت گفت: چرا باید از کشورهای همسایه مطلع شویم که تولیدات خوراکی ما غیراستاندارد است؟، چرا باید ۹ کشور همسایه تولیدات کشاورزی ما را به دلیل غیراستاندارد بودن بازگردانند؟ چرا باید سمومی که در داخل کشور تولید می‌شود، استاندارد لازم را نداشته باشد؟ چرا به کشاورزان آموزش نداده‌اید که از سموم و کودهای شیمیایی بیش از اندازه استاندارد، استفاده نکنند و آبروی ایران را می‌برید.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه متاسفانه تنها ۲ درصد از بازار کشورهای همسایه را در اختیار داریم که با تداوم این گونه اقدامات، آن را نیز از دست می دهیم، ادامه داد: چرا اجازه می دهید بدون رعایت استاندارد اقلام خوراکی در کشور تولید و توزیع شود؟ وزارت بهداشت مسئول شیوع بیماری ها در کشور است، چرا اجازه می دهید در تولید محصولات بیش از اندازه از سموم غیراستاندارد استفاده کنند؟
روز سه شنبه هم نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، با انتقاد از عملکرد دولتمردان از رییس جمهور خواست تا دیر نشده در تیم اقتصادی خود تجدیدنظر کند.
سیدمحمد مولوی در نشست علنی ۷ دی ماه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، خطاب به سید ابراهیم رئیسی گفت: متاسفانه بعضی از انتصابات شما نه اهلیت لازم دارد و نه شانیت و به مصداق فذکر با صراحت اعلام می‌کنم تا دیر نشده در تیم اقتصادیتان تجدیدنظر کنید. آنها نه تنها مردانی برای تنگناهای اقتصادی نیستند بلکه در امور یومیه هم وامانده‌اند.
وی اظهار کرد: دولتمردان بدانند متوجه باشند، نمایندگان محترم مجلس نه دلالند نه واسطه گرند و نه بیسواد. حواستان به اظهارنظرهایتان، به امضاهایتان و حتی پاراف‌هایتان باشد و کلام زرین امام راحل(ره) که فرمودند مجلس در راس امور است حتما تابلوی محل کارتان باشد.
وی افزود: صحبتی دارم با جناب آقای رییس جمهور، انتظار دارم به وزیر راه دستور دهید از اتاق خود خارج شود و جاده‌های مرگبار خوزستان را نگاهی بکند. این همه تولید و ثروت، خوزستان که گدا نیست، خوزستان پولساز است.
نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آقای سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد بداند و بفهمد اینجا پادگان نیست، فکر کرده است منطقه آزاد اروند مردم آبادان و خرمشهر را بدبخت کرد و رفتار تو دو برابر به خوزستان و آبادان صدمه می‌زند. مطمئن باش اینجا مردانی هستند که اجازه به شما و امثال شما نخواهند داد، بیا فساد منطقه آزاد را جمع کن، چرا آدم می‌فرستی با ما لابی کنی و از ما پست بگیری. اگر نه من مصداقش را دارم، مرد است همینجا شهادت بدهد. با انقلابی‌گری و این رفتار آمده‌ای تا آبادان و خرمشهر را نابود کنی. مطمئن باش آه مردم خوزستان و آبادان گریبانگیرت خواهد شد.
به نظر می رسد این گونه انتقادات که نشان از عدم نظارت و تسلط روسای قوای مقننه و مجریه است در حال افزایش است و متاسفانه از سوی این افراد توجه چندانی به این موضوع نمی شود. 
سیدمجید حسینی
کد مطلب: 159324
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *