کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نگرانی از بروز رفتاری خارج از قواعد دیپلماتیک همزمان با سفر هیات طالبانی به تهران

تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان تکذیب شد

دبيركل حزب مردم سالاری: سفارت افغانستان در تهران را به طالبان ندهيد چون اكثريت قاطع مردم ايران با آنان مخالفند

19 دی 1400 ساعت 19:47

شنبه گذشته، در روزی که مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد، انتشار خبری مبنی بر تصمیم ایران مبنی بر تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان باعث نگرانی و واکنش های بسیار شد.


شنبه گذشته، در روزی که مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد، انتشار خبری مبنی بر تصمیم ایران مبنی بر تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان باعث نگرانی و واکنش های بسیار شد. حضور سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در حالی است که ایران، حاکمیت طالبان را به رسمیت نشناخته است؛ با این حال تحویل سفارت موضوعی فراتر از سفر یک مقام طالبانی است و برخلاف قواعد دیپلماتیک است. انتشار این خبر در بعضی سایت های خبری بر شائبه ها در این خصوص افزود . این خبرگزاری ها به نقل از منابع مجهول نوشتند که دولت ایران سفارت افغانستان در تهران را تحویل نیروهای طالبان می‌دهد! در این اخبار البته توضیح داده شده بود که دولت ایران، دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد اما سفارت افغانستان در تهران را تحویل آنها خواهد داد تا به امورات شهروندان افغانستانی در ایران رسیدگی کنند.
عبدالغفور لیوال سفیر دولت اشرف غنی در تهران پس از چند ماه از سقوط دولت به دست طالبان این سفارت خانه را ترک کرده و به کشور فرانسه مهاجرت کرده است. به این ترتیب به نظر می رسد امور کنسولی اتباع پرشمار افغانستان در ایران دچار وقفه شده یا خواهد شد و همین امر به باورپذیر بودن این شایعه کمک کرد. ضمن اینکه اخبار و نشانه های دیگری از این امر هم شنیده می شد. بخش افغانستان خبرگزاری شفقنا نیز روز شنبه عنوان کردکه چندین دیپلمات طالبان در سفارت افغانستان در تهران مشغول به کار شدند. این خبرگزاری نوشت: «منابعی در سفارت افغانستان در تهران به خبرنگار خبرگزاری شفقنا افغانستان گفت: دو دیپلمات طالبان با ویزاهای سیاسی و خدمت چندین روز می شود که در سفارت افغانستان در تهران حضور یافته و مشغول به کار شده اند.»
همچنین توئیت حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان که در آن با اشاره به سفر امیرخان متقیبه تهران و استقبال گرم از وی، نوشته بود «این سفر بر روی مسایل سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و مهاجرین بین افغانستان و ایران متمرکز خواهد بود.» بر گمانه زنی ها در این خصوص دامن زد؛ این در حالی است که بنا به اخبار رسمی منتشر شده در ایران، تنها عنوان شده بود که در سفر این هیات طالبانی که سرپرستان وزارتخانه های اقتصاد و صنعت، تجارت افغانستان و معاونین چندین وزارت خانه اقتصادی نیز حضور دارند، قرار است درباره همکاریهای اقتصادی بین دوکشور مذاکره شود.
با انتشار این اخبار، دبيركل حزب مردم سالاری در توئیتی اعلام کرد که  سفارت افغانستان در تهران را به طالبان ندهيد چون اكثريت قاطع مردم ايران با آنان مخالفند
مصطفی کواکبیان عضو سابق کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس در این توئیت، با اشاره به سوابق تروریستی گروه طالبان نوشت: وزارت خارجه و دولت سیزدهم ما شهامت زيادي دارند چون علیرغم مخالفت اکثریت قاطع مردم ایران با #طالبان، نه تنها وزیر خارجه آنان دعوت می‌شود بلکه قرار است سفارت #افغانستان در تهران را تحویل آنان دهند. البته در دنیا تاکنون هیچکس این گروه ذاتا ضد #تاجیک و #شیعه با سوابق تروریستی را به رسمیت نمی‌شناسد.
با همه این احوال، روز یکشنبه خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از منبعی در سفارت افغانستان در تهران برخی شایعات در برخی رسانه‌ها مبنی بر برنامه تحویل سفارت افغانستان در تهران به وزیر خارجه طالبان را بی اساس خواند و آن را تکذیب کرد.
در ادامه نیز سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه با رد برخی مطالب مطرح شده در خصوص فعالیتهای آینده سفارت افعانستان در تهران، اظهار داشت: فعالیتهای دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب  اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچ گونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.
 
 


کد مطلب: 159837

آدرس مطلب :
https://www.mardomsalari.ir/report/159837/تحویل-سفارت-افغانستان-تهران-طالبان-تکذیب

مردم سالاری آنلاين
  https://www.mardomsalari.ir