۰
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۲
سردار حاجی زاده: قاسم سلیمانی به روحانی هشدار داده بود

روایتی متفاوت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی

از شش نفر حاضر در آن دیدار، تنها شهید سلیمانی و حسن روحانی درباره آن دیدار سخن نگفته اند
روز چهارشنبه، مصاحبه اختصاصی روزنامه کیهان با سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران منتشر شد؛ مصاحبه ای که حاوی روایت جدیدی از دیدار چهار سال پیش فرماندهان سپاه با حسن روحانی بود.
روایتی متفاوت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
گروه سیاسی: روز چهارشنبه، مصاحبه اختصاصی روزنامه کیهان با سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران منتشر شد؛ مصاحبه ای که حاوی روایت جدیدی از دیدار چهار سال پیش فرماندهان سپاه با حسن روحانی بود.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، روز دوم مرداد ماه سال 96، دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری آن سال که حسن روحانی با غلبه بر سیدابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهور انتخاب شده بود، جمعی از فرماندهان سپاه به دیدار حسن روحانی رفتند. در آن دیدار سردار سلیمانی، سردار جعفری، سردار غیب پرور، سردار کوثری و سردار حاجی زاده حضور داشتند. در خبر کوتاهی که آن زمان از این دیدار منتشر شد آمده بود: دکتر حسن روحانی روز دوشنبه و در دیدار فرماندهان عالیرتبه سپاه، با قدردانی از تلاشهای نیروهای مخلص سپاه، بر ضرورت وحدت و انسجام همه نیروها و نهادهای نظام و تلاش برای تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و خدمت خالصانه به مردم تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که در دوره مسئولیت دولت دوازدهم، تلاش هماهنگ همه نیروهای مسلح، به سرعت بیشتر در تحقق خواسته های مردم بینجامد و همه نهادها و دستگاههای مسئول، با شفافیت کامل در حوزه های تخصصی خود بر کارآئی مجموعه بیفزایند و تقویت توان رزمی سپاه و ارتش با بهره گیری از فناوریهای نوین، امنیت ملی کشور را بیش از پیش تضمین نماید. رییس جمهور همچنین بر حمایت کامل دولت دوازدهم از خدمات سپاه در حوزه ماموریت خود تاکید کرد. در این دیدار سردار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه، انتخاب مجدد دکتر روحانی و حضور گسترده مردم در انتخابات را تبریک گفت و آمادگی سپاه برای همکاری همه جانبه با دولت در تحقق اهداف انقلاب اسلامی را اعلام نمود. فرماندهان بخش های مختلف سپاه نیز گزارشی از فعالیتها و آمادگی های سپاه پاسداران را به رییس جمهور ارائه کردند و از حمایتهای دولت برای تقویت بنیه دفاعی کشور و نیز مقابله با تروریسم در منطقه تشکر کردند.
همان شب حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در باره دیدار روحانی با فرماندهان سپاه در توئیتر نوشت: "این فقط نه یک تصویر بلکه یک مسیر است. «آزادی، امنیت؛ آرامش و پیشرفت» برای مردم و نظام در گرو اجماع راهبردی میان دولت و مجموعه دفاعی کشور است."
آن سال چهار روایت درباره این دیدار بیان شد اما حالا پس از بیش از چهار سال شاهد پنجمین روایت از این دیدار توسط سردار حاجی زاده هستیم؛ روایتی که متفاوت با روایتهای قبلی است چراکه نقل قولی از سردار قاسم سلیمانی را در خود دارد.
 
نخستین روایت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
نخستین روایت از این دیدار درست دو روز پس از آن و توسط روزنامه کیهان منتشر شد. البته این روایت، گوینده مشخصی نداشت و سعدالله زارعی نویسنده یادداشت، مواردی را درباره این دیدار بیان کرد که بیشتر پاسخگویی به شبهات درباره موارد مطرح شده در آن بود. کیهان روز چهارم مرداد 96 نوشت: «محور اصلی بحث نقد عملکرد و مواضع دولت در حوزه امنیت نظام و ارزش‌های بنیادی انقلاب بوده است. بر اساس آن چه شنیده شده است، سپاه در این دیدار به طور خیلی مشفقانه و مستدل آسیب‌های جدی ادبیات دولت به نظام، مردم و خود دولت را تشریح کرده و از رئیس‌جمهور محترم خواسته است مانع شکل‌گیری ادبیاتی مغایر با ادبیات انقلاب اسلامی و مغایر با منافع ملی در دولت شود. بر خلاف آن چه بعضی از رسانه‌های خاص مطرح کرده‌اند، دو بحث در این دیدار از سوی فرماندهان سپاه مطرح نشده است: یکی بحث‌های مرتبط با پروژه‌های اقتصادی و دیگری بحث‌های مرتبط با شکل‌گیری کابینه جدید. سپاه پاسداران ورود در این دو حوزه را مسئولیت خویش نمی‌داند و آن را بخشی از حوزه صلاحیت‌ها و اختیارات رئیس‌جمهور می‌داند و به آن نمی‌اندیشد تا در این حوزه‌ها پیشنهادی ارائه کند... بعد از سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر این که سپاه در مسایل اقتصادی دخالت می‌کند، بار دیگر درخواست رسمی دولت برای ورود سپاه به پروژه‌های کلان اقتصادی مطرح گردید و این در حالی است که فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه در خوزستان با صراحت گفت، داوطلب اجرای هیچ پروژه اقتصادی نیستیم اما بعضی از رسانه‌ها وانمود کردند که بخش عمده وقت جلسه به توافق بین دولت و سپاه در زمینه فعالیت اقتصادی گذشته است." این مطلب آمده بود: «در درون دولت یک جریان بسیار مؤثر سیاسی راه‌حل مشکلات را در همطراز شدن با دولت‌های دیگر عنوان می‌کند. به عبارت دیگر این‌ها بدون آن که طرحی ارائه کنند، می‌گویند باید عادی‌سازی کنیم و هر چه لازمه آن است بپذیریم. اساساً فلسفه پذیرش برجام و امضای FATF و سند ۲۰۳۰ جز این نبود و این در حالی است که هر کشوری به میزانی که ضعیف می‌شود، به همان میزان باید تحمیلات بیشتری را بپذیرد.»
 
دومین روایت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
ساعاتی پس از انتشار یادداشت روزنامه کیهان، سردار پاسدار غلامحسین غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین دومین روایت از این دیدار را بیان کرد و گفت: «جلسه با رییس جمهوری در یك جو صمیمی و برادرانه برگزار شد،این همگرایی ها و انسجام ها خیلی مهم است و تا آنجایی كه من رصد كردم این ملاقات با اقبال عمومی همه مردم و همه جناح ها مواجه شده است. این نشست یك جلسه اعتراضی نبود. مجموعه سپاه، جناب آقای دكتر روحانی را رییس جمهوری قانونی كشور می داند و غیر از این هم نمی تواند باشد. ما حتما باید به دولت كمك كنیم، كما اینكه رییس جمهوری محترم نیز سپاه و بسیج را بعنوان یكی از مولفه های قدرت ملی باور داشته باشند كه الحمد الله این باور بود. رییس جمهوری در انتهای جلسه به من گفتند كه از سال 58 بسیجی هستم و هنوز هم كارت بسیجی خود را دارم...اصلا قرار نیست در نظام اسلامی كه در راس آن ولی فقیه است خدای نكرده ما یك حرفهایی را بزنیم كه برخلاف مصالح كشور باشد.» روایت سردار غیب پرور نخستین روایت بیان شده از سوی یکی از حاضران در آن دیدار بود که روایتی مثبت هم بود.
 
سومین روایت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
سومین روایت را روز سوم مهرماه همان سال سردار اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله که در دیدار با روحانی حضور داشت در برنامه تلویزیونی دستخط، البته به سورت سربسته بیان کرد. سردار کوثری درباره آن جلسه گفت: «جلسه خوبی بود. هم ما حرف‌های خود را گفتیم و هم رئیس‌جمهور حرف‌هایشان را بیان کرد. بالاخره بحث ما نظام و انقلاب و ولایت است.» او در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید آیا درباره نقاط اختلافی هم با رئیس‌جمهور صحبت شد؟ گفت: «بله. خیلی صریح بیان شد.» مجری برنامه پرسید: به نقطه مشترکی رسیدید؟ سردار کوثری گفت: «بالاخره در جهت این که به دولت کمک کنیم شکی نیست چرا که دولت جمهوری اسلامی است و نقدهایی داشتیم و ایشان خود بیان کردند و ما هم بیان کردیم. دو طرفه بود.» او همچنین درباره این نشست گفت که «قطعا دوستانه بود برای این که نشان بدهیم کسانی که خارج از مرزها نشسته‌اند تا سواستفاده کنند...»
 
چهارمین روایت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
چهارمین روایت از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی را سه روز بعد، ششم مهر ماه، سرلشگر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران بیان کرد. سردار جعفری گفت: «دغدغه‌هایی در این دیدار مطرح شد که در ذهن فرماندهان سپاه ایجاد شده بود. بعد از انتخابات... در شرایط انتخابات که شرایط خاصی بود و متاسفانه نباید این شرایط ایجاد می‌شد البته به نظر ما خیلی از دلسوزان اصلی نظام رنجش خاطری برایشان ایجاد شد از این فضایی که در انتخابات بود. شرایط بعد از انتخابات به گونه‌ای شد که لازم بود، چنین حرکتی انجام شود. بیشتر با این هدف یعنی هدف ایجاد وحدت و انسجام و جلوگیری از شکافی که بین نیروهای انقلاب احساس می‌شد که دارد پیش می‌آید، با برخی از شخصیت‌های دیگر هم دیدار کردیم. از جمله با رئیس‌جمهور دیدار کردیم و دغدغه‌ها را مطرح کردیم و ایشان هم استقبال کردند. این موضوع جلسه بود.»
سردار جعفری در پاسخ به این پرسش که آیا جلسه تند و انتقادی نشد؟ گفت: «نه، جلسه خوبی بود. البته بحث انتقادی بود ولی در مجموع ایشان هم از این استقبال کردند، چون هدف مخلصانه بود و از روی اخلاص انجام گرفت. ایشان هم جواب مثبت دادند. تاکنون هم که خوب پیش می‌رود.» سردار جعفری این را هم گفت که پربارترین دیداری که با مسئولان داشتند دیدار با روحانی بود.
 
پنجمین روایت از از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی
تنها دو نفر از پنج فرمانده سپاه که در آن جلسه حضور داشتند هیچگاه درباره محتویات آن جلسه سخن گفته بودند. یکی سردار قاسم سلیمانی بود و دیگری سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه. روایتی که روز چهارشنبه در مصاحبه کیهان با حاجی زاده از آن دیدار منتشر شده دو تفاوت اساسی با سایر روایتها دارد. نخست آنکه روایت دیگران درباره فضای صمیمانه دیدار را تا حدی نقض می کند و دوم اینکه حاوی روایتهایی از سردار سلیمانی در این دیدار است که با توجه به شهادت ایشان امکان رد یا اثبات آن نیست. کیهان از سردار حاجی زاده سوال کرده: «برخی جریان‌ها اخیرا می‌گویند حاج قاسم موافق برجام بود. ادعا دارند ایشان بازوی سخت‌افزاری نظام در تحقق برجام بود. الان می‌گویند راستی‌آزمایی و تضمین و... را بزنید. اگر حاج قاسم بود چنین ایده‌ای را پیاده می‌کرد؟»
سردار حاجی زاده در پاسخ به این پرسش می گوید: «اگر واقعاً چنین بود، چرا آقای ظریف در آن فایل صوتی گفتند ایشان به مسئله دیپلماسی ضربه زده است؟ دیپلماسی ما برجام بود. خود فرمانده دیپلماسی ما می‌گوید ضربه زده است. در دولت دوم آقای روحانی جلسه‌ای با او گرفتیم. سردار جعفری فرمانده کل سپاه بود. حاج قاسم سلیمانی بود. بنده بودم. چند نفری به آنجا رفتیم. آن جلسه برای چه بود؟ جلسه خیلی صریح و تند بود. حاج قاسم مخالف دیپلماسی نبود. مخالف آن چیزی که در سطح کشور تأیید شده و تصویب شده نبود. در واقع نه موافق بود و نه مخالف. ایشان مخالف وابستگی و سازش بود. می‌گفت: از این طریق به جایی نمی‌رسید. در آن جلسه حاج قاسم با آقای روحانی خیلی صریح حرف زد. جلسه‌ای که رفتیم اتفاقاً برای همین موضوع بود. اگر یادتان باشد رهبری صحبتی می‌کرد هفته بعد آقای روحانی موضع می‌گرفت، سپاه را تخریب می‌کرد، هر روز به خودی‌ها حمله می‌کرد. در آن جلسه که ما رفتیم پیام جلسه این بود و همه این را گفتیم که آقای روحانی ما کمک شما هستیم. آدم نباید خودزنی کند. ما توان و امکانی داریم می‌خواهیم به دولت شما کمک کنیم. برای ما مهم نیست کدام دولت باشد هر دولتی باشد وظیفه می‌دانیم کمک کنیم. دیدید در بحران‌هایی که پیش آمد مانند سیل و زلزله و مسائل مختلف واقعاً سپاه پای کار بود. آدم نیروی خودش را نمی‌زند؛ این چه حرفی است که شما می‌زنید! بعد هم گفتیم اگر این حرفها را بزنید برای ما قابل تحمل نیست. شما هر روز مخالفتی می‌کنید. دفاع از انقلاب و ملت و نظام و رهبری خط قرمز ما است فکر نکن همیشه می‌توانی این حرف را بزنی ما هم سکوت کنیم.»
سردار حاجی زاده در پاسخ به این پرسش که آیا حاج قاسم هم همین تحلیل را داشت؟ گفته: «بله، عین جمله حاج قاسم این بود که گفت: آقای روحانی! می‌خواهی مسیر احمدی‌نژاد را بروی؟ تو هم می‌خواهی مثل او بشوی؟ مردم به تو رأی داده‌اند و رئیس‌جمهور شدی بیا دست به دست هم دهیم کمک کنیم کشور را درست کنیم. برای چه خودزنی می‌کنی؟ برای چه هر روز به خودمان حمله می‌کنی؟ بیا مشکلات را حل کنیم.»
با توجه به شهادت حاج قاسم سلیمانی، تنها فردی که در آن دیدار شش نفره حضور داشته و سخنی نگفته حسن روحانی است. هرچند بعید به نظر می رسد روحانی به این زودی درباره آن دیدار لب به سخن بگشاید.
 
کد مطلب: 159998
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *