۰
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۵
با پیروزی برابر تیم ملی عراق و در فاصله سه بازی به پایان رقابتهای مقدماتی حاصل شد

سریعترین صعود یوزهای ایرانی به جام جهانی در حضور پرحاشیه بانوان

تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی برابر عراق به عنوان چهاردهمین تیم جهان نام خود را در فهرست تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کرد تا سریعترین صعود ایران در شش دوره جام جهانی در فاصله سه بازی مانده به پایان این رقابتها، حاصل شود.
سریعترین صعود یوزهای ایرانی به جام جهانی در حضور پرحاشیه بانوان
گروه ورزشی: تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی برابر عراق به عنوان چهاردهمین تیم جهان نام خود را در فهرست تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت کرد تا سریعترین صعود ایران در شش دوره جام جهانی در فاصله سه بازی مانده به پایان این رقابتها، حاصل شود.
تاکنون علاوه بر قطر به عنوان میزبان،‌ صعود تیم‌های آلمان،‌ دانمارک، برزیل، فرانسه، بلژیک، کرواسی، اسپانیا، صربستان، انگلیس، سوییس، هلند، آرژانتین و ایران به جام جهانی قطعی شده است و ایران اولین تیم آسیایی است که صعود خود به جام جهانی را جشن گرفته است.
تیم ملی فوتبال ایران در مسابقه با عراق که با حضور ۱۰ هزار تماشاگر برگزار شد با ترکیب امیر عابدزاده، شجاع خلیل زاده، حسین کنعانی زادگان، امید نورافکن، صادق محرمی، سعید عزت اللهی(۸۷ کمال کامیابی نیا)، وحید امیری، علی قلی زاده، سامان قدوس(۷۷ میلاد سرلک)، علیرضا جهانبخش و مهدی طارمی(۲+۹۰ کریم انصاریفرد) به میدان رفت و با گل دقیقه 48 مهدی طارمی، به پیروزی یک بر صفر رسید و صعود به جام جهانی را جشن گرفت.  کریستوفر جیمز از استرالیا قضاوت این دیدار را برعهده داشت. شجاع خلیل زاده از ایران، سعدعبدالامیر و بشار رسن از عراق در این دیدار کارت زرد گرفتند.
در دور قبلی مسابقات مقدماتی جام جهانی در آسیا، ایران با گلهای سردار آزمون و مهدی طارمی در بازی با ازبکستان به پیروزی دو بر صفر رسید و به جام جهانی صعود کرد و بدین ترتیب طارمی به تنها بازیکن تیم ملی تبدیل شد که گل صعود ایران را برای صعود به دو جام جهانی به ثمر رسانده است.
تیم ملی در جام های جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه حضور داشته و حالا به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حضهم صعود کرده است. این بار با توجه به کلاس بالای بازیکنان تیم ملی نسبت به دوره های گذشته و حضور تعداد زیادی از آنها در باشگاههای معتبر دنیا، احتمال صعود به مراحل بالاتر جام جهانی هم وجود دارد تا این بار شاهد حذف ایران از مرحله گروهی نباشیم.
اگر ایران در سه بازی باقیمانده خود که اولی روز سه شنبه این هفته با امارات در ورزشگاه آزادی برگزار می شود و دو بازی بعدی با کره جنوبی و لبنان به ترتیب در کره و ایران در فروردین ماه انجام می شود بتواند نتایج خوبی کسب کند، حتی می تواند با ارتقای رتبه خود در رده بندی فیفا در سید دوم جام جهانی قرار گیرد و گروهی ساده تر را تجربه کند. ایران در دوره قبل در سید سوم بود.
 
رکوردهای درخشان اسکوچیچ
ایران با اسکوچیچ بسیاری از رکوردها و طلسم‌های تاریخی خود را شکست و به‌راحتی سهمیه حضور در جام جهانی را به‌دست آورد. تیم ملی در ۱۴ بازی خود با این مربی کروات ۱۳ برد کسب کرد. ایران با هدایت او پس از ۱۱ سال عراق را شکست داد و برای نخستین بار در خاک بحرین مقابل این تیم به پیروزی رسید. در تاریخ تیم ملی ایران از میان سرمربیانی که بیش از ۱۰ بار روی نیمکت تیم ملی این نشستند، فقط حسن حبیبی ۷۵ درصد و برانکو ایوانکوویچ ۶۹ درصد پیروزی کسب کرده بودند. اما تیم اسکوچیچ در ۱۴ بازی فقط یک بار مقابل کره‌جنوبی به تساوی دست یافت و در بقیه مسابقات خود به پیروزی رسید. ایران در این ۱۴ مسابقه ۳۴ گل به ثمر رساند و فقط سه گل از حریفانش دریافت کرد.
 
حضور پرحاشیه زنان در ورزشگاه
این بار هم به دلیل فشارهای فیفا، مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان، چاره ای جز موافقت با حضور زنان در ورزشگاه نداشتند اما چنان از این اتفاق به عنوان یک دستاورد صحبت کردند که گویا فشارهای فیفا هیچ نقشی در این موضوع نداشته است! بیش از دو سال از آخرین حضور زنان در ورزشگاه می گذشت و طی این مدت، کلیه بازیهای تیم ملی به دلیل کرونا بدون تماشاگر برگزار می شد. در مورد این بازی هم بلیت فروشی انجام نشد و بلیتهای تخصیص یافته به بانوان از طریق وزارت ورزش توضیح شد. تعدادی از بانوان نیز با حجاب چادر، با اتوبوسهایی به ورزشگاه آمدند تا همه چیز تحت کنترل باشد. این درحالیست که حضور زنان در ورزشگاه باید همراه با بلیت فروشی آزادانه باشد اما سامانه فروش بلیت برای این بازی برای جایگاههای مخصوص بانوان عملا کار نمی کرد. همچنین تفکیک جنسیتی در فروش بلیت هم با انتقاداتی مواجه است. چرا که در این صورت زنان، تنها می توانند تعداد محدودی بلیت خریداری کنند درحالیکه باید امکان خرید آزادانه بلیت برای همگان وجود داشته باشد. به همین دلیل به نظر می رسد برای حضور زنان در ورزشگاهها برای بازیهای غیر از تیم ملی، همچنان باید در انتظار باشیم و در مورد بازیهای تیم ملی نیز فقط شاهد حضور تعدادی از بانوان از پیش تعیین شده هستیم. موضوعی که در نهایت و پس از رفع محدودیتهای کرونایی، می تواند بیش از پیش محسوس شده و فشارهای دوباره ای بر ورزش ایران از سوی مراجع بین المللی ایجاد کند.
 
 
اسکوچیچ پس از بازی چه گفت؟
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بعد از راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ تمجیدی ویژه از شاگردانش داشت.
به گزارش گروه ورزشی مردم سالاری ، دراگان اسکوچیچ پس از پیروزی یک بر صفر تیم ایران مقابل عراق و صعود به جام جهانی گفت: اول از همه به بازیکنان تیم ملی تبریک می‌گویم. بازی بسیار خوبی بود و بازیکنان تیم ملی خیلی خوب بازی کردند. این هم مختص این بازی نبود و در تمام بازی‌های انتخابی تیم به لحاظ عملکرد و روانی عملکرد خوبی از خود نشان داد.
وی در ادامه افزود: 10، 15 دقیقه طول کشید تا بچه‌ها با شرایط بازی هماهنگ شوند. بسیار به بازیکنانم افتخار می‌کنم و خوشحالم توانستیم این نتیجه را کسب کنیم. اگر توانسته باشیم ذره‌ای مردم را خوشحال کنیم، باعث خوشحالی ماست.
سرمربی تیم ملی تصریح کرد: هم تیم رقیب و هم ما با مشکلات زیادی قبل از بازی مواجه بودیم. مثلاً بازیکنان اروپایی خیلی دیر به جمع‌مان اضافه شدند. مهدی طارمی که بابت بازی فوق‌العاده‌اش به او تبریک می‌گویم، پنج شش صبح به جمع ما اضافه شد و همین مشکلات باعث می‌شود خوشحالی ما برای این برد بیشتر شود.
اسکوچیچ در پاسخ در مورد اینکه در دو سال حضورش در تیم ملی روزهای سختی را تجربه کرده و شاید خیلی‌ها در روزهای اول او را باور نداشتند و به نظرش چه زمانی تجربه سخت‌تری را در تیم ایران سپری کرده است، گفت: باید کمی فکر کنم تا بگویم در کدام برهه روزهای سختی داشتم. شاید نتوانیم یک مقطع را بگویم. در دو سال قبل شرایط کرونا بوده است و شرایط سختی را سپری کردیم. شاید در زمانی که حقی برای از دست دادن امتیاز نداشتیم (مسابقات مقدماتی بحرین) سخت‌ترین شرایط بوده است، ولی من از اول به کار خودم اعتقاد داشتم و می‌دانستم گروهی از بازیکنان فوق‌العاده را در اختیار دارم. آدم‌های زیادی در دو سال من را دست‌کم گرفتند و شایستگی من را ارج ندادند، ولی من در نهایت خودم را ثابت کردم.
اسکوچیچ در پاسخ به این سوال که چه پیامی برای خانواده شهدا دارد، گفت: من هر چیزی بگویم مرهمی بر زخم این خانواده‌ها نیست. امیدوارم با این برد لحظه‌ای باعث دور شدن آن‌ها از غم‌هایشان باشیم. دوست دارم شادی برد را نه فقط به این دوستان بلکه به همه مردم ایران تقدیم کنیم.
سرمربی تیم‌ملی درباره ادامه همکاری با فدراسیون فوتبال ایران توضیح داد: در دو سال گذشته افراد زیادی درباره قرارداد من صحبت کردند. قرارداد من تا ۲۰۲۳ ادامه پیدا می‌کند. من از روز اول می‌دانستم که باید خودم را اثبات کنم و ادامه قرارداد منوط به موفقیت با تیم‌ملی ایران است. برنامه من شرکت با ایران در جام جهانی است.
 
کد مطلب: 160642
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *