۰
چهارشنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۶
منابع صهیونیستی مدعی تعلیق امضای توافق هسته‌ای شدند

امیدواری تل‌آویو به شکاف‌های ایران و آمریکا

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره وضع فعلی مذاکرات وین، با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، گفت که پاسخ ایران به پیشنهادات آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق در وین، نشان داده است که هنوز شکاف‌ها و اختلافاتی در مذاکرات‌ وجود دارد.
امیدواری تل‌آویو به شکاف‌های ایران و آمریکا
گروه سیاسی: معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره وضع فعلی مذاکرات وین، با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، گفت که پاسخ ایران به پیشنهادات آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق در وین، نشان داده است که هنوز شکاف‌ها و اختلافاتی در مذاکرات‌ وجود دارد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین ،وبگاه وزارت امور خارجع آمریکا نوشت، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که از نظر او روند مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: پاسخ ایران[به پیشنهادات آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق در وین] ما را در موقعتی قرار نداد که بتوانیم توافق را به سرانجام برسانیم. ما مدام گفته‌ایم که شکاف‌ها وجود دارند و از پاسخ ایران معلوم است که این شکاف‌ها هنوز باقی مانده‌اند.
کارین جین پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته‌ای 2015 باشد ما نیز آماده انجام همان کار هستیم.
وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود: ما برای تمام سناریوها - چه بازگشت به توافق هسته‌ای محقق شود چه به سرانجام نرسد - آماده هستیم.
سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد که هنوز شکاف‌هایی با ایران وجود داشته و بایدن هرگز توافقی را که در راستای منافع آمریکا نباشد، با ایران امضا نخواهد کرد.
کاهش تعهد واشنگتن
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری تلفنی، با وجود تاکید مقامات ایران مبنی بر این که تولید و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد،‌ با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره اهداف برنامه هسته‌ای ایران گفت: رییس جمهور به وضوح گفته است و از اعضای دولتش خواسته که گزینه‌های دیگر را برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی سلاح هسته‌ای بررسی کنند چون می‌دانیم که هیچ مشکلی در خاورمیانه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به آسانی حل نمی‌شود. من فکر می‌کنم شما حتی می‌توانید بگویید و گفته شما دقیق باشد که یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، مقابله با همه مشکلات ناشی از ایران را بسیار سخت‌تر می‌کند. کربی درباره پاسخ ایران به متن پیشنهادی توافق در مذاکرات وین گفت: پس از ارائه پاسخ از سوی ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، هنوز شکاف‌هایی بین تهران و واشنگتن وجود دارد.
او ادامه داد: دیپلمات‌های ما همچنان کارهایی باقی‌مانده برای تحقق توافق در پیش دارند. تعهد ما به تحقق توافق، کاهش یافته است. کربی همچنین گفت: نمی‌توانم زمانی را برای تحقق توافق به شما بگویم، وقتی توافق حاصل شد همه از آن مطلع می‌شویم. مذاکرات، پس و پیش دارد ما هنوز به دنبال تحقق پیروی کامل متقابل برجام هستیم.
به گفته کربی، نمی‌توان گفت که ما در نزدیکی لبه پرتگاه هستیم. این مقام ارشد کاخ سفید در واکنش به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به مقامات تهران در مورد اقدام یک‌جانبه رژیم اسراییل علیه برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده بود، گفت: آمریکا همواره ثابت کرده که قوی‌ترین حامی اسرائیل در دفاع از خود و ارائه تجهیزات در این زمینه است. او درباره تصمیم دولت آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای بیان کرد: رییس جمهور به وضوح گفته است که اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی دهد. او در این امر جدی است. از طرفی او قویا معتقد است که بهترین راه برای انجام این کار از طریق دیپلماسی است و به همین دلیل است که ما سخت تلاش می‌کنیم تا بتوانیم برجام را احیای کنیم، ما این مسیر را ترجیح می‌دهیم.
وعده آمریکا به اسرائیل
روزنامه تایمز اسراییل با استناد به مطالب منتشر شده در یک وبگاه خبری عبری، مدعی شد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوهای اخیرش با رییس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور اطمینان یافته در مذاکرات وین، توافقی در زمانی قابل پیش‌بینی انجام نخواهد شد.
روزنامه تایمز اسراییل در گزارشی ادعا کرد: وبگاه خبری عبری Zman Yisrael مطلع شده است، توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی از روی میز کنار رفته است و در آینده‌ای قابل پیشی‌بینی امضا نخواهد شد. این پیام در گفت‌وگوهای اخیر یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسراییل با جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و دیگر مقامات دولتی این کشور به او منتقل شده است. تایمز اسراییل در ادامه نوشت: این توافق احتمالی، محور اصلی رایزنی‌های دیپلماتیک و امنیتی اسراییل در سال گذشته بوده است. اسراییل با نگرانی، مذاکرات میان ایران و نمایندگان قدرت‌های جهانی در وین و رد و بدل شدن پیش‌نویس‌های توافق میان طرفین را در هفته‌های اخیر دنبال می‌کرد. «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه در بازدید از پایگاهی هوایی در صحرای نقب شمالی مدعی شد: اگر ایران به تلاش‌هایش ادامه دهد، با بازوان دراز و توانایی‌های اسرائیل مواجه خواهد شد. وی در ادامه گفت: ما به تقابل با تروریسم و کسانی که با هدف ما مخالف‌ هستند، در تمامی جبهه‌ها ادامه خواهیم داد. لاپید همچنین با اشاره به گفت‌وگوی اخیر خود با رئیس‌جمهور آمریکا گفت: همانطور که با رئیس‌جمهور بایدن توافق کردیم، آزادی عمل کاملی برای ممانعت از احتمال بدل شدن ایران به یک تهدید
هسته‌ای، خواهیم داشت.
کد مطلب: 173943
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *