۰
جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۵
پيونگ‌يانگ رکوردشکني کرد

آمريکا در تيررس موشک‌هاي کره‌شمالي

موشک‌پراني کره‌شمالي جان خاوردور را به لب رسانده‌است.ديروز(جمعه)پيونگ‌يانگ بازهم دست به شليک موشک زد با اين تفاوت که اين بار موشک بالستيک قاره‌پيما شليک کرده است که در 200 کيلومتري ژاپن فرود آمد.
آمريکا در تيررس موشک‌هاي کره‌شمالي
گروه بين‌الملل-هديه‌ گل‌محمدي:موشک‌پراني کره‌شمالي جان خاوردور را به لب رسانده‌است.ديروز(جمعه)پيونگ‌يانگ بازهم دست به شليک موشک زد با اين تفاوت که اين بار موشک بالستيک قاره‌پيما شليک کرده است که در 200 کيلومتري ژاپن فرود آمد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین،حساب‌وکتاب توکيو مي‌گويد که اين موشک توانايي هدف قراردادن خاک آمريکا را داشته‌است.به گزارش رويترز،اين پرتاب که توسط مقام‌هاي کره جنوبي و ژاپني گزارش شد،يک روز پس از پرتاب موشکي کوچکتر توسط کره شمالي و هشدار آن در مورد«پاسخ نظامي شديدتر»به ايالات متحده براي تقويت حضور امنيتي‌اش در منطقه انجام گرفته است.
ظهر ديروز،وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرد نيروي هوايي آمريکا و کره جنوبي رزمايش هوايي مشترک، با استفاده از جنگنده‌هاي « F35A» در پاسخ به شليک موشک بالستيک قاره پيماي کره شمالي انجام دادند. 
پس از آن که پيونگ يانگ آزمايش موشک‌هاي بالستيک قاره‌پيماي خود را براي نخستين بار از سال 2017 از سر گرفت و پرتاب‌هاي دوربرد خود را مجدد به جريان انداخت، امسال به يک رکوردشکني براي برنامه موشکي خود دست يافته‌است.  از دو هفته پيش تا کنون، کره‌شمالي در اعتراض به برگزاري رزمايش مشترک هوايي سئول و واشنگتن، 36 فروند موشک کوتاه برد، ميان برد و برد بلند بالستيک را به سمت درياي شرقي و درياي زرد شليک کرده است.
«ياسوکازو‌هامادا»، وزير دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت که برد موشک آزمايش شده 15 هزار کيلومتر است در حاليکه هيروکازو ماتسونو، دبير کابينه دولت توکيو گفته، اين موشک تا ارتفاع حدود 6000 کيلومتري با برد 1000 کيلومتر پرواز کرد، پيش از آنکه در دريا در حدود 200 کيلومتري غرب جزيره «اوشيما-اوشيما» در هوکايدو فرود آيد.
فوميو کيشيدا، نخست وزير ژاپن نيز گفته که گزارشي از بروز خسارات احتمالي در دسترس نيست و شليک‌هاي مکرر موشکي از سوي کره شمالي ديگر قابل تحمل نيستند.
روز پنجشنبه نيز کره شمالي يک موشک بالستيک کوتاه برد را شليک کرد و وزير خارجه اين کشور نسبت به واکنش شديدتر نظامي عليه اقدامات آمريکا در تقويت حضور نظامي‌اش در منطقه هشدار داد.
شليک ديروز در حالي صورت گرفته که کامالا هريس، معاون رئيس جمهوري آمريکا براي نشست همکاري اقتصادي آسي-پاسيفيک (اپک) در تايلند است.
در اين ميان، کاخ سفيد نيز اعلام کرد، آزمايش موشکي امروز کره شمالي بي جهت باعث افزايش تنش‌ها مي‌شود و مي‌تواند به بي ثباتي امنيتي منطقه منجر گردد.
کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد: اين آزمايش موشکي از سوي کره شمالي باعث افزايش تنش‌ها شده و خطر بي ثباتي امنيتي در منطقه را تشديد مي‌کند. اين اقدامات نشان مي‌دهند که کره شمالي همچنان به دنبال گسترش تسليحات کشتار جمعي و برنامه‌هاي مربوط به موشک‌هاي بالستيک است. ما به تمامي کشورها تاکيد مي‌کنيم تا اين نقض قوانين و هنجارهاي بين‌الملل را محکوم کره و از کره شمالي بخواهند تا براي انجام مذاکرات جدي گام بردارد.
دولت واشنگتن نيز اعلام کرد، جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا نيز درباره اين آزمايش موشکي جديد از سوي کره شمالي مطلع شده و تيم امنيت ملي آمريکا قرار است با متحدان و شرکا رايزني کند که شامل گفت‌وگو با فوميو کيشيدا و يون سوک يول، رئيس جمهوري کره جنوبي مي‌شود.
کاخ سفيد در ادامه بيانيه خود همچنين آورده است: راه براي ديپلماسي بسته نشده اما پيونگ يانگ بايد سريعا از اقدامات بي ثبات کننده خود دست برداشته و بجايش توافق ديپلماتيک را انتخاب کند. آمريکا اقدامات لازم را براي تضمين امنيت خود، کره جنوبي و ژاپن انجام خواهد داد.
کد مطلب: 180959
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *