۰
جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۰
انفعال فدراسيون فوتبال در قبال جعل يک نام تاريخي

اصرار فيفا و مقامات عراقي بر استفاده از نام جعلي براي خليج فارس

برگزاري مسابقات جام فوتبال کشورهاي عربي بهانه اي شده تا افراد مختلفي با انگيزه‌هاي متفاوت نامي جعلي را براي «خليج فارس» تکرار کنند.
اصرار فيفا و مقامات عراقي بر استفاده از نام جعلي براي خليج فارس
گروه ورزشي – محمدحسين يزدي: برگزاري مسابقات جام فوتبال کشورهاي عربي بهانه اي شده تا افراد مختلفي با انگيزه‌هاي متفاوت نامي جعلي را براي «خليج فارس» تکرار کنند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین،تکرار اين نام جعلي از سوي نخست وزير عراق به عنوان يک مقام رسمي باعث شکل گيري اعتراض‌هايي در ايران شد ولي اقدام ديپلماتيک شايسته اي در قبال آن صورت نگرفت و تنها وزير امورخارجه اعلام کرد که سفير عراق در تهران، به وزارت خارجه فراخوانده شده است. نخست وزير عراق اما بر استفاده از اين نام اصرار کرد و در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه DW در مورد نامگذاري خليج فارس يا خليج عربي ادعا کرد: «کشورهاي خليج ع رب ي» اين يک واقعيت است و نمي‌خواهيم وارد اين مسأله بشويم که عده‌اي تلاش کردند براي آن جنجال کنند. به همه نظرات احترام مي‌گذاريم اما امروز ما بخشي از منظومه عربي و علاقمند به ادامه روابطمان با کشورهاي خليج ع رب ي هستيم!
علاوه بر نخست وزير عراق، مقتدي صدر روحاني شيعه پرنفوذ عراقي هم به بهانه اين مسابقات، از اين نام جعلي براي خليج فارس استفاده کرد. وي که در آغاز اين مسابقات نيز براي خوش آمدگويي به تيم‌هاي عربي از اين نام جعلي استفاده کرده بود، پس از قهرماني عراق در اين مسابقات در صفحه توييتر خود نوشت: پيروزي بزرگ تيم ملي کشورمان در فينال جام «خليج ع رب ي» در بيست و پنجمين دوره اين مسابقات که در عراق عزيزمان برگزار شد را به مردم و تيم ملي عراق تبريک مي‌گوييم. همچنين از تمام تيم‌هاي عربي که در اين مسابقات شرکت کردند و عراق را با لباسي جديد و پر از عشق و صلح به صف عربي بازگرداندند، تشکر مي‌کنيم. پيش از آن زماني که اين مسابقات در شرف برگزاري بود، فدراسيون فوتبال اعلام کرد که  نسبت به استفاده از عنواني مجعول براي رقابت‌هاي کشورهاي عرب به فيفا اعتراض خواهد کرد.
در نيمه دي ماه فدراسيون فوتبال ايران اعلام کرد: در پي استفاده از واژه‌اي مجعول به جاي عنوان تاريخي خليج هميشه فارس در رقابت‌هاي جام ملت‌هاي کشورهاي عربي، فدراسيون فوتبال ضمن تاکيد بر مفاهيم عميق خليج فارس، اين عنوان برجاي مانده از کهن ترين منابع تاريخي، اعتراض رسمي جامعه فوتبال و ملت ايران را به اين موضوع به فدراسيون جهاني فوتبال ابراز مي‌دارد. روشن است که خليج فارس، نامي اصيل و تاريخي است که از ساليان دور و به صورت مستمر در همه زبان‌ها و ادبيات جهاني استفاده شده‌ و در اطلس‌هاي دربردارنده نقشه‌هاي کهن و نقشه‌هاي تاريخي هم به صورت کامل با اين عنوان از آن ياد شده است. بر اين اساس، سوابق متقن و استوار اسناد مربوطه جهت تصحيح روندهاي ناصواب خلاف عرف بين‌المللي در سال‌هاي آتي، توسط فدراسيون فوتبال ايران به فيفا ارسال خواهد شد. اما اين اعتراض نه تنها باعث تغيير نام اين مسابقات نشد، بلکه از سوي فدراسيون جهاني فوتبال هم مورد اعتنا قرار نگرفت و رئيس فدراسيون جهاني فوتبال هم از اين نام استفاده کرد! در مراسم افتتاحيه که تقريبا همزمان با اعتراض فدراسيون فوتبال ايران برگزار شد، جياني اينفانتينو رئيس فدراسيون جهاني فوتبال حضور داشت اما يکي از اقدامات عجيب و اشتباهي که او و فيفا انجام دادند تأييد عبارت نادرست «جام خليج‌عرب» به‌جاي «خليج‌فارس» و به‌کار بردن آن بود که پس از آن با انتقادهاي شديدي مواجه شد. اينفانتينو پس از آن از اين عبارت جعلي در يک توئيت خود هم استفاده کرد اما فدراسيون فوتبال به راحتي از کنار آن گذشت. حتي مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال زماني که مورد اين سوال قرار گرفت که «به نظر مي‌رسيد به خاطر روابطي خوبي که شما با اينفانتينو رئيس فيفا داريد، او در صفحه شخصي‌اش اين اقدام را انجام ندهد» گفت: بايد در اين مورد صحبت کنيم. به هر حال او مواضع خودش را گرفت و ما مواضع خودمان را، دوستي مان هم سر جاي خودش. ما موضع محکمي در اين مورد گرفتيم و اعتراض قاطع هم به فيفا انجام داديم. حالا پس از پايان اين مسابقات، جياني اينفانتينو رئيس فدراسيون جهاني فوتبال باز هم اقدام نادرست خود را تکرار کرد! او در پستي که در فضاي مجازي منتشر کرده، با نام بردن از اين نام جعلي حساسيت مردم ايران و کاربران فضاي مجازي را به دنبال داشته است که بايد ديد اين بار فدراسيون فوتبال چه اقدامي در برابر اين رفتار غير حرفه‌اي رئيس فدراسيون جهاني فوتبال خواهد داشت.
کد مطلب: 187334
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *