۰
يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۰
واشنگتن مدعی جاسوسی پکن با هوش مصنوعی شد

جنجال بالن‌ چینی در آسمان آمریکا

سفر بلینکن به پکن تعلیق شد
ظرف چند روزاخیر تنش جدیدی بین واشنگتن و پکن شکل گرفته‌است.ماجرا از رصد یک بالن سفید رنگ آغاز شد.بنابر اعلام پنتاگون،آمریکا 2 بالن جاسوسی چینی را شناسایی کرده‌است.پت رایدر،سخنگوی پنتاگون،در این باره گفت:«ما گزارش‌هایی از عبور یک بالن از آمریکای لاتین را مشاهده کرده‌ایم.ارزیابی ما این است که این بالن یکی دیگر از بالن‌های رصدگر چین است.»
جنجال بالن‌ چینی در آسمان آمریکا
گروه بین‌الملل:ظرف چند روزاخیر تنش جدیدی بین واشنگتن و پکن شکل گرفته‌است.ماجرا از رصد یک بالن سفید رنگ آغاز شد.بنابر اعلام پنتاگون،آمریکا 2 بالن جاسوسی چینی را شناسایی کرده‌است.پت رایدر،سخنگوی پنتاگون،در این باره گفت:«ما گزارش‌هایی از عبور یک بالن از آمریکای لاتین را مشاهده کرده‌ایم.ارزیابی ما این است که این بالن یکی دیگر از بالن‌های رصدگر چین است.»
به گزارش مردم سالاری آنلاین،مقامات آمریکا هیچ اطلاعاتی درباره مسیر حرکت بالن منتشر نکرده‌اند، اما به‌گفته رسانه‌های این کشور بالن در جزائر آلیوتی واقع در اقیانوس آرام مشاهده شده و پس از گذر از کانادا وارد آمریکا شده است. رسانه‌‌های آمریکا می‌گویند که این بالن در حال حاضر بر فراز ایالت مونتانا حرکت می‌کند.
این رسانه‌ها ادعا می‌کنند که بالن با ابعادی معادل ۳ اتوبوس در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع معمول پرواز هواپیماها قرار دارد.
بیانیه پنتاگون یک روز پس از مشاهده یک بالن مشابه دیگر در آسمان ایالات متحده و ساعاتی پس از لغو سفر دو روزه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به پکن صادر شده است. پیشتر چین در واکنشی نادر از این اتفاق ابراز تاسف کرده و «بادها» را مسئول انحراف بالن اول به سمت حریم هوایی ایالات متحده دانسته بود.
این در شرایطی است که منطقه شمال غربی آمریکا، جایی که این بالن در آن یافت شده است، منطقه‌ای بسیار حساس به لحاظ نظامی برای ایالات متحده به شمار می‌رود. به گفته مقامات پنتاگون این بالن در ارتفاعی بسیار بالاتر از ترافیک هوایی تجاری و برای جمع‌آوری اطلاعات از مکان‌های حساس آمریکایی، از جمله مونتانا یکی از سه مرکز سیلوی موشک‌های هسته‌ای و بالستیک آمریکا در پایگاه نیروی هوایی مالمستورم، در حال پرواز بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای درباره ‌بالن اول گفت: «این بالنی غیرنظامی است که برای اهداف تحقیقاتی، عمدتاً هواشناسی، استفاده می‌شود و به طور ناخواسته وارد حریم هوایی ایالات متحده شده است.»
ناخرسندی شدید واشنگتن
این در حالی است که دولت جو بایدن می‌گوید این بالن، یک بالن رصدگر با قابلیت کنترل از راه دور به شمار می‌آید. مقامات ارشد آمریکایی نقض حریم هوایی خود را اقدامی غیرمسئولانه خوانده و آن را محکوم کرده‌اند.
در همین حال برخی رسانه های بین المللی به نقل از بلینکن گزارش دادند که او هدف چین از بالن شناسایی شده بر فراز حریم هوایی شمال ایالات متحده را «جاسوسی» بیان کرد و گفت: مطمئن هستیم که هدف چین از ارسال این بالون جاسوسی است و با متحدان و شرکای خود در این زمینه گفت‌وگو کردیم.
بلینکن تصریح کرده است: ما متعهد به تعامل دیپلماتیک با چین هستیم و قصد دارم زمانی که شرایط اجازه دهد به این کشور سفر کنم. ما کانال های ارتباطی با چین را باز نگه می داریم، از جمله برای رسیدگی به حادثه‌ای که اکنون شاهد آن هستیم.
پیش از این، کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید در مورد به تعویق افتادن سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که قرار بود پنجم و ششم فوریه صورت گیرد، گفت: بایدن با این تصمیم «موافق» است و همه ما معتقدیم که در حال حاضر سفر به چین مناسب نیست.
ناتوانی در ساقط کردن
بالن با هوش مصنوعی
مقامات پنتاگون اعلام کرده‌اند که جت‌های جنگنده اف-۲۲ این کشور آماده ساقط کردن این بالن بوده‌اند ولی جو بایدن پس از مشورت با لوید آستین وزیر دفاع و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش دستور شلیک به آن را به دلیل «تهدید افزایش تنش با چین» و همینطور خطری که سقوط لاشه آن می‌توانست برای شهروندان روی زمین داشته باشد صادر نکرده است.
با این حال ناظران می‌گویند ساقط کردن این بالن آنچنان‌که شاید تصور شود کار آسانی نیست.
یک کارشناس آمریکایی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت این بالن تجسسی ممکن است توسط فناوری پیشرفته هوش مصنوعی هدایت شود و از این رو ساقط کردن آن دشوار است.
ویلیام کیم، متخصص بالن‌های رصدگر در اندیشکده ماراتن اینیشیتیو، واشنگتن، اضافه کرد: «هوش مصنوعی این امکان را برای یک بالن فراهم می‌آورد که تنها با جهت‌یابی و خواندن تغییرات هوای اطراف، ارتفاع خود را تنظیم کند تا آن را به جایی که می‌خواهد هدایت کند.»
آقای کیم گفت: «این بالن‌ها شبیه به بالن‌های ثبت تغییرات آب‌و‌هوایی معمولی هستند، اما با ویژگی‌های متمایز و دستگاه‌های الکترونیکی که توسط پنل‌های خورشیدی بزرگ تغذیه می‌شوند. از آنجا که این بالن‌ها فلزی نیستند، به راحتی در رادارها نشان داده نمی‌شوند»
بالن‌ها به طور معمول در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری در پرواز هستند، ولی بالن اخیر در ارتفاعی کمی پایین‌تر یعنی در ۱۴ کیلومتری از سطح زمین دیده شده است. این بالن‌ها در مقایسه با ماهواره‌های جاسوسی در موقعیت‌های نسبتا ثابتی بر روی یک هدف نظارتی قرار تمرکز می‌کنند.
آقای کیم می‌گوید: «این چیزها می‌توانند بیش از یک ماه بالای سر هدف معلق باقی بمانند که بسیار بیشتر از ماهواره‌های جاسوسی است.»
به گفته کارشناس اندیشکده ماراتن اینیشیتیو، «این بالن‌ها از گاز هلیوم استفاده می‌کنند و در نتیجه نمی‌توان فقط به آن شلیک کرد و سپس انتظار داشت منفجر یا شعله‌ور شوند. در حالت عادی اگر بتوانید سوراخ‌هایی در آن ایجاد کنید، گاز از آن به آرامی شروع به نشت می‌کند.»
در سال ۱۹۹۸ نیروی هوایی کانادا جت‌های جنگنده اف-۱۸ خود را اعزام کرد تا سعی کنند یک بالن هواشناسی از کنترل خارج‌شده را ساقط کنند، با این حال این کار ساده نبوده است.
آقای کیم دراین‌باره گفت: «آنها هزار گلوله توپ ۲۰ میلی‌متری به آن شلیک کردند و با این حال هنوز شش روز طول کشید تا سرانجام این بالن فرود آمد. اینها چیزهایی نیستند که وقتی به آنها شلیک می‌کنید منفجر شوند یا ترک بخورند. در عین حال مشخص نیست که آیا استفاده از موشک‌های زمین به هوا جواب می‌دهد یا خیر، زیرا سیستم‌های هدایت آن‌ها در اساس برای ضربه زدن به موشک‌ها و هواپیماهای سریع‌السیر طراحی شده است.»
کد مطلب: 188586
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *