۲
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۶
چرا کسی موضوع انتقال پایتخت را جدی نمی گیرد؟

تهران روی کمربند غفلت

تهران روی کمربند غفلت
طی مدت کوتاهی در هفته گذشته، دو زلزله، یک بار زلزله ای با ۱/۶ریشتر در اطراف بوشهر و بار دیگر زلزله ای در سیستان وبلوچستان با قدرت ۸/۷ ریشتررخ داد تا شاید تلنگری باشد که دولتمردان به خود بیایند و این پدیده ویرانگر را جدی بگیرند. سال های متمادی است که درباره انتقال پایتخت سخنان و نظرات متفاوتی را می شنویم ،اما بعد از گذشت این سال ها موضوع مهم و حیاتی انتقال پایتخت در پرده ای ازابهام مانده است. اگرچه هرگاه زلزله ای می آید مسئولان نیز از خواب غفلت برمی خیزند و مجددا" نظراتی را ارایه می کنند اما درباره این مسئله مهم هنوز به اجماع نرسیده اند.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، برخی ازمسئولان براین باورند که دست های پنهانی است که اجازه انتقال پایتخت را نمی دهند و برخی نیزاعتقاد دارند که انتقال پایتخت کارآسانی نیست ومقرون به صرفه نخواهد بود. شماری نیز ازهزینه بر بودن این پروژه بزرگ سخن به میان می آورند.درحالی که قربانیان این مباحث مردم هستند. برای مردم و خیلی ازکارشناسان، مشاوران و حتی بعضی از مسئولان ،این سئوال پیش می آید که ساخت تونل، اتوبان، خیابان کشی و...هزینه ندارد؟! چرااین طرح بعد از گذشت سال ها فقط درحد انتقال نیمه و ناقص یک یا دو وزارتخانه بوده؟ هرچندکه زمانی نگذشت که وزارتخانه های مزبور؛ مرجوعی شدند!
موضوع انتقال پایتخت برای مسئولان و مدیران کشور به امری تکراری تبدیل شده است که دستورالعمل این پروژه روی میزها خاک می خورد ودیده نمی شود.این موضوع مهم به قدری پیش پا افتاده شده است که شنیده ها حاکی از عدم طرح آن در شورای شهر ودیگر مراجع ذیربط است.این درحالیست که طرح های بزرگ تر و پروژه های عظیم تر طراحی و اجرا می شود وهزینه های هنگفت نیز صرف آن می شود. شاید به جرات می توان اذعان کرد که یک دوم هزینه های این طرح ها اگرصرف انتقال پایتخت می شد حالا شاهد عزیمت بخش اعظم پایتخت بودیم اما متاسفانه این موضوع نیز مشابه موضوعات دیگر در کشور به قدری برای دولتمردان بی اهمیت شمرده می شود که حتی لحظه ای به آن نمی اندیشند. دولت به کارخود مشغول است. شهرداری کار خودش را می کند. وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و همه براین چرخ گردون گوشه ای را تسخیر کرده و دور خود می چرخند و فقط مردم هستند که قربانیان این حادثه خواهند بود.
مردم چه می گویند؟
در اولین گپ با خانم ابراهیمی کارشناس حقوقی همراه شدیم. وی از منظر کارشناسانه خود به موضوع پرداخت و با اشاره به اینکه زلزله پدیده ای طبیعی است گفت:زلزله همیشه وهمه جا می تواند باشد. ایران زلزله خیزاست.تهران به عنوان پایتخت میزبان گسل های فراوانی است و هر لحظه امکان فعالیت دارند. وی تاکید کرد: قربانیان این حوادث مردم بی گناه هستند. این کارشناس حقوق در پایان گفت: این حق مردم است که از مسئولان بخواهند موضوع انتقال پایتخت را جدی بگیرند و مدیران کشوری و دولتی نیز باید حافظ حقوق مردم باشند و برای منفعت ایشان کار کنند.
درمیان ازدحام ماشین و انسان به حمید رسیدیم. وی که ازکارشناسان شهرداری است یادآور می شود که سال هاست این موضوع به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود اما متاسفانه هربار بدون نتیجه رها می شود. حمید درادامه می گوید: مردم،مسئولان،مدیران و...می دانند که تهران خطرناک ترین گسل ها رادارد. وی با تایید زیبا سازی وآسایش برای پایتخت نشینان خاطرنشان می سازد صرف هزینه های هنگفت در پایتختی که روی کمربند دینامیت جا خوش کرده است وهر آن، باید منتظر انفجار و ویرانی باشیم چه سودی دارد. تونل زدن ،اتوبان کشی پل ساختن وهزاران هزینه ای که هر روز به هدر می رود یعنی به اندازه هزینه انتقال پایتخت نمی شود؟ درکشورهای بزرگ دنیا شاهد انتقال پایتخت بودیم ولی انتقال تهران تا این حد دشواراست!؟ حمید در خاتمه ضمن اینکه اصراردارد به شهرتش اشاره نشود تاکید می کند:اگر مسئولان و دولتمردان بخواهند، هیچ کاری سخت و دست نیافتنی نیست!
یک دانشجوی صنایع غذایی که از روی کنجکاوی کنار ما می ایستد می گوید:هرروز هزینه های فروانی برای ساده ترین وبی اهمیت ترین موضوعات و مسایل کشور خصوصا" پایتخت صرف می شود و اگر کمی دقت کنید به این نتیجه می رسید که واقعا"بی اساس وبی برنامه بوده و نهایتا"سرانجامی ندارد. محمد رضا چراغی که نگران به نظر می رسد، ادامه می دهد: حتما"باید اتفاقی بیفتد که آقایان کمی به خودشان بیایند؟ وی خاطر نشان می کند که اگر قدری تامل کنیم به این مهم دست می یازیم صرف هزینه برای انتقال پایتخت خیلی کم خرج ترازاجرای پروژه های عظیم شهری خواهد بود!
پرسان پرسان سراغ کارشناس زمین شناسی را در یکی از دانشگاه های تهران می گیریم. این کارشناس که از فاش شدن نامش پرهیز

دارد درباره انتقال پایتخت به مسایل مهمی ازجمله کم هزینه بودن این پروژه نسبت به پروژه های دیگر سخن می گوید. وی با تاکید براینکه زلزله دیر یا زود گریبان تهران را نیز می گیرد ادامه می دهد:همانطوریکه می دانید تهران برروی گسل هایی نشسته است که هرکدام منطقه بزرگی را در بر می گیرد و اگر یکی ازاین گسل ها فعال شود همه گسل ها به تبع آن فعال می شوند و آن زمان فاجعه عظیمی در پایتخت رخ می دهد و شاید دیگر تهرانی باقی نماند. این کارشناس با اشاره به اینکه زلزله تهران مدت ها قبل باید می آمده، می گوید: زمین درحال انفجاراست.عوامل و دلایلی طبیعی است که موضوع را مهمتر و خطرناک ترمی کند. فشارهای موجود در رگه های زمین ولایه های زیرین موجب می شود که زمین تکان بخورد. زمین لرزه پدیده ای نیست که بتوان با آن مقابله کرد یا ازقبل پیشگیری کرد. وی درادامه خاطر نشان می کند:ساختمان ها در کشور خصوصا" تهران بسیار ضعیف و بدون استاندارد ساخت و ساز می شود و هیچ وزارتخانه یا نهاد و سازمانی نظارت ندارد و فقط درحد سخنوری و شعاراست. البته نمونه های فراوانی را نیز هرروز از رسانه می شنویم که به دلایل غیراستاندارد بودن وعدم توجه مهندسین و...، ساختمانها آوار شده است. خشایار فلاحی مدیر مسئول وهمکار روزنامه نگاری است که نظرات متفاوتی را در این باره ارایه می دهد. وی ازستاد بحران می گوید ومعتقد است ستادی به این عنوان معنا ندارد چون همیشه مردم پایتخت باید آمادگی این واقعه طبیعی را داشته باشند.این همکار با تاکید برلزوم اجرای صحیح قانون بافت های فرسوده ادامه می دهد: باسازی بافت های فرسوده شهری الویت اولیه پایتخت محسوب می گردد. وی یادآور می شود که خطر در کمین است . فلاحی تاکید دارد: برای مقابله با این پدیده ویرانگر، سازنده ها ومهندسین ناظربا جدیت و بدون سهل انگاری ساخت وسازها را برابربا قوانین استاندارد ساختمان بسازند.
ازمیان دود و بوق ماشین و آدم می گذرم. از پله های پل عابر بالا می روم.از بالای پل عابر به تهران نگاه می کنم. تا چشم کارمی کند ساختمان وسازه وآبادی است که درمیان دود، پیداو ناپیدا دیده می شود. وحشت وجودم را فرا می گیرد. کاش زلرله نیاید!
گزارش : ناصر ندافی
کد مطلب: 28213
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *