۰
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۴
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در نشست شاخه جوانان حزب نداي ايرانيان:

جوانگرايي شاخص مهم امتيازبندي فهرست اصلاح‌طلبان باشد

دبيرکل حزب نداي ايرانيان؛ پتانسيل‌هاي نسل جوان مغفول مانده است
پنجمين نشست از سلسله نشست‌هاي جوانان ديروز و جوانان امروز حزب نداي ايرانيان، با حضور دکتر مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري، دکتر مجيد فراهاني دبيرکل حزب نداي ايرانيان و دکتر سودابه رادفرد رئيس شاخه جوانان حزب برگزار شد.
جوانگرايي شاخص مهم امتيازبندي فهرست اصلاح‌طلبان باشد
 

پنجمين نشست از سلسله نشست‌هاي جوانان ديروز و جوانان امروز حزب نداي ايرانيان، با حضور دکتر مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري، دکتر مجيد فراهاني دبيرکل حزب نداي ايرانيان و دکتر سودابه رادفرد رئيس شاخه جوانان حزب برگزار شد.

در اين نشست دکتر کواکبيان با ارائه تحليلي از وضعيت کنوني منطقه پس از بحراني که اين روزها بواسطه جنايت آل‌سعود در عربستان به وجود آمده است، اعدام شيخ نمر را محکوم کردند.

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس هشتم افزود: عربستان هيچ بويي از دموکراسي و مردم‌سالاري نبرده است و اين کارها را براي قدرت‌نمايي خود و تقويت شيعه‌هراسي و ايران‌هراسي انجام مي‌دهد. البته اتفاقي که در تهران و مشهد براي سفارت عربستان افتاد را ما تاييد نمي‌کنيم و عده‌اي جاهل خودسر و حتي به تعبيري نفوذي و مشکوک عامل آن بودند و اين اتفاق زمينه‌هاي نامطلوبي را براي مشکلاتي که در آينده براي ديپلماسي ايران در منطقه خواهد افتاد ايجاد خواهد کرد.

در ادامه دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به پرسش رئيس شاخه جوانان و عضو ستاد انتخابات حزب نداي ايرانيان که چرا جوانگرايي آنقدر در کشور ما محکوم مي‌شود پاسخ داد متاسفانه در کشور ما گفته مي‌شود جوانگرايي خيلي خوب نيست چون جوانان خام هستند و تجربه ندارند. البته اين سخن درست نيست. ميانگين سن شوراي نگهبان ميانگين سن در دولت و يا مجالس خبرگان و شوراي اسلامي همگي بالاي 50 سال است و اين نکته مطلوب نيست نشاط و فعاليت و ابتکار در جوانان بسيار بيشتر است چون انگيزه بيشتري دارند، حتي آلودگي و ناخالصي آنان هم کمتر است. ما در دين‌مان داريم که جوانان قلب خالص‌تري دارند. ما در ايران امروزه بلد نيستيم و ظاهرا عادت نداريم بازنشسته شويم و ميز را رها کنيم! حتي اشخاصي هستند که با استدلال‌هايي مي‌گويند در اسلام اساسا بازنشستگي نداريم!

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اينکه نامزدهاي طلايي حزب و دبيران استان‌ها و شهرستان‌ها و واحدهاي اجرايي و ارکان تشکيلاتي و اعضاي شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري همگي کمتر از 50 سال و يا نزديک به همين حدود سن دارند گفت: مگر اسامه فرمانده لشگر رسول گرامي اسلام(ص) چند سال داشتند؟ مگر فرماندهان سپاه پاسداران اول انقلاب چند سال داشتند؟ مگر شهيد تندگويان وزير نفت، بيشتر از 28 سال داشت؟ خود بنده کمتر از 16 سال داشتم که در سمنان گروه الخمينيون را تشکيل دادم و هدايت بسياري از حرکت‌هاي انقلابي را در اين شهر بر عهده داشتم و ستاد آقاي رئيس‌جمهور فعلي را براي مجلس اول در سمنان در سال 1358 اداره مي‌کردم. اما جاي تعجب دارد که چرا الان براي جوانان فضا باز نمي‌کنيم. ما نمي‌گوييم جوان‌سالاري در همه جا مطلوب است اما قطعا پيرسالاري هم نبايد مطلوب باشد. البته از تجارب بزرگان و پيشکسوتان استفاده کنيم. همين اخيرا مگر نخست‌وزير يونان چند سال داشت؟ دو سه روز قبل وزير خارجه دانمارک مي‌گفتند 35 ساله است.

در ادامه دکتر کواکبيان به انتخابات مجلس اشاره کردند و گفتند بايد همه شرکت کنند و قهر کردن از صندوق راي باعث به وجود آمدن مجلسي ناکارآمد و غيرمتخصص مي‌شود. ما هيچگاه با انتخابات قهر نکرديم الان هم مي‌گوييم تابع قانون هستيم البته در برابر اشتباهات هم از مجاري قانوني آن خواهيم ايستاد و در بدترين شرايط کنگره‌هاي حزب ما تعطيل نشده است.

ما گفته‌ايم آرزوي ما اين است مجلس دهم حداقل 25 درصد آنان از بين جوانان 30 تا 45 ساله باشند تا موقع تصويب لوايح بانشاط و شادابي بتوانند مشارکت کنند. چرا معمولا مجلس بايد با کمتر از 200 نفر تشکيل شود؟ چرا بايد معمولا با مشارکت نيمي از اعضاي حاضر در راي‌گيري‌ها مواجه باشيم؟ شايد بخشي از اشتغالات نمايندگان بخاطر بي‌برنامگي باشد؛ اما بخش مهمتر بخاطر بي‌حالي و کسالت برخي نمايندگان است. ما معتقديم در شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي حتما يک شاخص بسيار مهم براي امتيازبندي همان جوانگرايي باشد و حتي امتياز مثبت زيادي داشته باشد.

شايان ذکر است اين اصلاح‌طلب قديمي در پاسخ به مطالبه خانم رادفرد که خواهان سهم ده نفري از ليست تهران براي زنان شد به بحث حضور زنان اشاره کرده و گفت که زنان را هم نبايد فراموش کرد و بايد به فکر باشيم. امام خميني(ره) فرمودند همه چيز به راي و انتخاب مردم است که نيمي از اين مردم زنان هستند. در پايان دکتر مجيد فراهاني ضمن تشکر از سخنران قبلي و تمجيد از اعتدال هميشگي حزب مردم‌سالاري اهميت به جوانان را از شاخص‌هاي توسعه‌يافتگي کشور دانست و همچنين با تاکيد بر اينکه اگر جوانان نباشند نيمي از پتانسيل جامعه مغفول مانده است بر حضور جوانان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي و سياسي اشاره داشت. دبيرکل حزب نداي ايرانيان در ادامه به چالش‌هاي کار سياسي پرداخت و افزود براي فعاليت سياسي بويژه تشکيل و اداره حزب در شرايط مختلف، بايد اقتضائات خاص را در نظر گرفت و همواره در مسير قانون حرکت کرد که اين نکته هم از امتيازات امثال حزب مردم‌سالاري است.

کد مطلب: 54018
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *