۰
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۸
در آستانه لغو عملی تحریمها صورت گرفت:

مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

در راستای اجرای برجام و در آستانه لغو تحریمها، مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا رسانه ای شد. چهار زندانی دو تابعیتی آمریکایی – ایرانی که در ایران زندانی بودند امشب آزاد شدند.
مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

 

 
در راستای اجرای برجام و در آستانه لغو تحریمها، مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا رسانه ای شد.
چهار زندانی دو تابعیتی آمریکایی – ایرانی که در ایران زندانی بودند امشب آزاد شدند. دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز شنبه در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند. جیسون رضائیان، سیامک نمازی، امیر میرزا حکمتی و سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی آزاد شده اند.
جیسون رضائیان تیرماه سال 93 به همراه همسرش و دو نفر دیگر دستگیر شد و پس از گذشت حدود یک ماه، یک نفر از این افراد آزاد شد. دادستانی تهران 24 دی ماه سال 93 از صدور کیفرخواست این پرونده و ارسال آن به دادگاه انقلاب خبر داد. چهار جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه 15 دادگاه انقلاب به صورت غیرعلنی برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در هشتادو هشتمین نشست خبری در تاریخ یکم آذر ماه درباره‌ حکم جیسون رضاییان نیز گفت: حکم پرونده صادر شده اما به صورت رسمی به متهم و وکیل وی ابلاغ نشده است. بنده نیز جزییات حکم را نمی‌توانم بیان کنم، فقط اجمالا اینکه وی محکومیت به حبس دارد و فعلا حکم قطعی نیست. فردریک ریان مدیر مسئول روزنامه واشنگتن پست با انتشار پیامی از آزادی جیسون رضاییان خبرنگار این روزنامه نگار آمریکایی استقبال کرد. وی گفت: ما از شنیدن خبر آزادی جیسون رضاییان از زندان اوین نمی‌توانستیم خوشحال‌تر از این شویم و به محض اینکه جزییات بیشتری به دست آوریم و بتوانیم تایید کنیم که وی در سلامت به خانه بازگشته است آن را منتشر خواهیم کرد.
میرزایی حکمتی هم یکی دیگر از آزادشدگان است. بعد از دستگیری امیر میرزایی‌حکمتی و پخش اعترافات تلویزیونی او خبر محکومیت امیر میرزایی حکمتی به اعدام از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب منتشر شد که ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۰ دفتر سخنگوی قوه قضائیه با تایید این خبر به ایسنا گفت: حکم صادره به وکیل متهم ابلاغ شده و این حکم قابل اعتراض در دیوان عالی کشور است. حدود دو ماه بعد حکم اعدام «امیر میرزایی‌حکمتی» که به جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم متهم بود، در دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض یعنی شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران با رسیدگی مجدد به این پرونده «امیر میرزایی حکمتی» را به 10 سال حبس محکوم کرد و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.
بر همین اساس هفت ایرانی هم که در بند زندان های آمریکا بودند آزاد خواهند شد و بر اساس این مبادله 14 نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دادند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود. این افراد سعید جمیلی ، جلال سلامی ، متین صادقی ، علیرضا معظمی گودرزی ، محمد عباس محمدی ، کوروش طاهرخانی، سجاد فرهادی، سید احمد ابطحی ، غلامرضا محمودی، حمید عرب نژاد، علی معطر ، محمدعلی شعرباف، امین روان و بهروز دولت زاده هستند. همچنین هفت نفر دیگر از زندانیان ایرانی نیز که دوران محکومیت خود را در آمریکا می گذارند پس از آزادی از قرنطینه معاف خواهند بود. یک منبع آگاه،  زندانيان ايراني را نادر مدانلو، بهرام مكانيك، خسرو افقهي، آرش قهرمان، تورج فريدي، نيما گلستانه و علي صابونچي اعلام كرد.
باراک اوباما رییس جمهور آمریکا ساعت 22 به وقت تهران دستور آزادی سه زندانی آمریکایی ایرانی را همزمان با تبادل زندانیان میان دو کشور صادر کرد. براساس این گزارش بهرام مکانیک، تورج فریدی و خسرو افقهی سه ایرانی آزاد شده از زندان‌های آمریکا هستند. هر سه این افراد در سال 2015 به صادرات قطعات الکترونیکی به ایران متهم بودند اما جرم هیچ یک از آن‌ها تاکنون ثابت نشده بود.
رییس جمهور آمریکا در حالی دستور آزادی این سه زندانی را صادر کرده است که ساعاتی پیش دادستانی تهران نیز خبر آزادی 4 زندانی ایرانی آمریکایی را اعلام کرد. به گزارش رویترز وزارت دادگستری آمریکا همچنین دستور رفع تحریم‌ها علیه 4 مرد دیگر که بیرون از مرزهای آمریکا به نقض تحریم‌ها علیه ایران متهم شده‌اند را صادر کرده است. کاخ سفید تا لحظه مخابره این خبر اظهار نظری در این باره نکرده است.
کد مطلب: 54025
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *