۰
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲
حریفان ایران در جام جهانی را بشناسیم (2)

اسپانیا به دنبال جبران ناکامی جام جهانی گذشته

تیم ملی فوتبال اسپانیا در سید دوم قرعه کشی جام جهانی قرار گرفت و از ابتدا هم پیشبینی می شد گروهی که اسپانیا در آن قرار داشته باشد، به دلیل حضور یک تیم قدرتمند سید یک گروه دشواری خواهد شد. اما قرار گرفتن در گروهی که اسپانیا در آن حضور دارد برای ایران خبر خوشایندی نبود.
اسپانیا به دنبال جبران ناکامی جام جهانی گذشته
تیم ملی فوتبال اسپانیا در سید دوم قرعه کشی جام جهانی قرار گرفت و از ابتدا هم پیشبینی می شد گروهی که اسپانیا در آن قرار داشته باشد، به دلیل حضور یک تیم قدرتمند سید یک گروه دشواری خواهد شد. اما قرار گرفتن در گروهی که اسپانیا در آن حضور دارد برای ایران خبر خوشایندی نبود.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، تیم ملی فوتبال اسپانیا که در سال 2010 در جام جهانی آفریقای جنوبی قهرمان جهان شد، در دو دوره از رقابتهای یورو قبل و بعد از جام جهانی آن دوره، در سالهای 2008 و 2012 هم قهرمان شده بود. اسپانیا یک بار هم در سالهای دور در سال 1964 قهرمان یورو شده بود و در سال 2008 و پیش از قهرمانی در جام جهانی هم در صدر رده بندی فیفا قرار گرفت. اما اسپانیا طی سالهای اخیر اندکی از دوران اوج چند سال پیش فاصله گرفته و به همین دلیل به سید دوم سقوط کرده است. اما هنوز یکی از تیمهای قدرتمند جهان است که در گروهی که ایتالیا هم در آن حضور داشت به طور مستقیم به جام جهانی صعود کرد. اسپانیا هم همانند ایران و مراکش، دو تیم دیگر این گروه، بدون باخت و با 9 برد و یک مساوی به جام جهانی صعود کرده و با زدن 36 گل و دریافت تنها 3 گل، در گروهی که ایتالیا، آلبانی، اسرائیل، مقدونیه و لیختن اشتاین در آن حضور داشتند به عنوان صدرنشین به جام جهانی صعود کرد و ایتالیا را به پلی آف فرستاد که حاصلش حذف ایتالیا در مقابل سوئد و راه نیافتن لاجوردی پوشان به جام جهانی بود.
از لحاظ آماری، اگرچه پرتغال و اسپانیا هر دو به طور مستقیم به جام جهانی رسیده اند و پرتغال در سید یک و اسپانیا در سید دو قرار داشت، اما آمارهای اسپانیا بهتر از پرتغال است و این یکی از دلایلی است که بر مبنای آن، اسپانیا و پرتغال را تیمهایی در یک سطح ارزیابی می کنند.
 این نخستین بار است که تیمهای ملی فوتبال ایران و اسپانیا در مقابل هم قرار می گیرند. آن هم در شرایطی که بر مبنای ارزیابی های صورت گرفته، اسپانیا پنجمین تیم دارای شانس قهرمانی در جام جهانی روسیه است و از این منظر حتی از تیم سید یک این گروه یعنی پرتغال هم دو رتبه بالاتر قرار گرفته است. اما تیم اسپانیا با میانگین سن 28 سال، مسن ترین تیم این گروه و یکی از مسن ترین تیمهای جام جهانی است. در حالیکه ایران با میانگین سنی 26.6، هفتمین تیم جوان جام جهانی محسوب می شود.
یولن لوپتگی سرمربی نه چندان مطرح تیم ملی فوتبال اسپانیا است. سرمربی اسپانیایی در شروع کار خود، ایکر کاسیاس را به تیم ملی دعوت نکرد و با انتقاد هوداران این دروازه بان روبه رو شد. با این حال نتایج خوب این تیم باعث شد دیگر انتقادی مطرح نشود. او در مقدماتی جام جهانی هم عملکرد فوق العاده ای داشت و حالا اسپانیا امیدوار است خاطره تلخ دور قبل جام جهانی را که در مرحله گروهی از دور رقابتها حذف شدند، با موفقیت در این دوره از رقابتها به فراموشی بسپارند.
بوسکتس، پیکه، جوردی آلبا، داوید سیلوا، اینییستا، سرجیو راموس و البته ایسکو ستاره جوان رئال مادرید از بازیکنان مطرح تیم ملی اسپانیا هستند.
خولن لوپتگی، سرمربی تیم ملی اسپانیا پس از قرعه کشی جام جهانی گفت که تیمش کار آسانی مقابل ایران پیش رو نخواهد داشت. او گفت:" ایران اولین تیمی بود که راهی جام جهانی شد و گل‌های زیادی در مقدماتی جام جهانی دریافت نکرده است. مربی آنها، کارلوس کی‌روش، مربی باتجربه ای است." لوپتگی راجع به پرتغال هم گفت:" ما مقابل قهرمان اروپا بازی خواهیم کرد، یکی از بهترین تیم‌های جهان. آنها قطعا فراتر از یک بازیکن یعنی رونالدو هستند. با این حال رونالدو بسیار شناخته شده است و از بهترین بازیکنان تاریخ به حساب می‌آید. آنها در فرم خوبی قرار دارند و کار سختی مقابلشان خواهیم داشت. همچنین مراکش که ساحل عاج را حذف کرده و مربی بزرگی به نام رنارد روی نیمکتش می‌نشیند."
حال، اسپانیا در شرایطی در این گروه دشوار قرار گرفته که در اولین مسابقه خود در این دوره از رقابتهای جام جهانی که سومین مسابقه کل تورنمنت محسوب می شود، در یکی از مهمترین بازیهای سالهای اخیر خود باید در مقابل تیم سید اول گروه یعنی پرتغال قرار گیرد. یک بازی مهم که تاثیر زیادی در سرنوشت این گروه و صعود هر کدام از دو تیم اسپانیا و پرتغال دارد. اسپانیا در بازی دوم در مقابل ایران قرار می گیرد و سومین بازی خود را در برابر مراکش انجام خواهد داد.
 
کد مطلب: 77939
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *