۰
يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۱
تاکتیک ترامپ علیه اعتراضات«شرم اسرائیل» ناکام ماند

تدارک انقلاب مخملی علیه فساد نتانیاهو

هزاران اسرائیلی در شهرهای مهم سرزمین اشغالی برای دومین هفته متوالی علیه «نتانیاهو» که به اتهام سوءاستفاده از مقام و جایگاهش تحت پیگرد قضایی است، تظاهرات کرده و خواستار کناره‌گیری نخست وزیر اسرائیل شدند.
تدارک انقلاب مخملی علیه فساد نتانیاهو
هزاران اسرائیلی در شهرهای مهم سرزمین اشغالی برای دومین هفته متوالی علیه «نتانیاهو»  که به اتهام سوءاستفاده از مقام و جایگاهش تحت پیگرد قضایی است، تظاهرات کرده و خواستار کناره‌گیری نخست وزیر اسرائیل شدند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، واقعیت تل آویو اینجاست که ترس و استیصال در نگاه «بی بی» به موضوعی غیرقابل انکار تبدیل شده و رژیم صهیونیستی در آستانه زلزله ای بزرگ قرار گرفته است. نخست وزیر اسرائیل پایش در حداقل 3 پرونده قضایی گیر است. او ظرف چند هفته اخیر با اعتراضاتی تحت عنوان «شرم» مواجه شده است.
همان طور که قابل پیش‌بینی بود‌؛ «دونالدترامپ» برای نجات رفیق گرمابه و گلستان خود تحت تاثیر«شلدون ادلسون»  و «جارد کوشنر» از پایتختی رژیم اشغالگردر اورشلیم (بیت المقدس اشغالی) حمایت کرد. اتفاق دردناک برای نتانیاهو اینجاست که نوشابه رئیس جمهوری آمریکا برای نخست وزیر اسرائیل طعم زهرمار گرفته است. مردم کشورهای خاورمیانه علی رقم زدوبندهای پنهانی دولتمردان علیه اقدام رئیس جمهوری آمریکا دست به اعتراض زده اند و کشورهای غربی هم فعلا سکوت کرده اند تا جایی که نخست وزیر اسرائیل علیه اتحادیه اروپای لب به انتقادات گزنده گشوده است.
ناگفته نماند که «شلدون ادلسون» میلیاردر مشهور یهودی که صاحب هتل‌ها، رسانه‌ها و کازینوهای مشهوری در جهان است، از حامیان اصلی حزب لیکود و همچنین جمهوریخواهان آمریکا محسوب می‌شود. او که به «سازندۀ حاکمان» نیز معروف است، از حامیان مالی بنیامین نتانیاهو و چندین شخصیت جمهوریخواه در مبارزات انتخاباتی کشوری یا ایالتی آنها بوده است. گفته می‌شود که شلدون ادلسون ۱۰ روز قبل از اعلام رسمی‌تصمیم دونالد ترامپ، برای یک نشست خصوصی به برج ترامپ رفته و پس از آن به دوست قدیمی‌خود مورتون کلین، رئیس «سازمان صهیونیست آمریکا» گفته است که سرانجام دونالد ترامپ با انتقال این سفارت موافقت کرده است.
ادامه اعتراضات «شرم»
رسانه‌های صهیونیستی می‌گویند که برای چندمین روز متوالی خیابان‌های تل‌آویو ، حیفا و دیگر شهرهای مهم سرزمین اشغالی صحنه اعتراض و تظاهرات بود. پلیس می‌گوید که در تل آویو 10 هزار نفر به خیابان آمده بودند اما «جورزالم پست» از رقمی‌در حدود 25هزار نفر سخن گفته است. معترضان به کمتر از استعفای نتانیاهو رضایت نمی‌دهند و شعار «شرم، شرم، شرم» و «بی‌بی نتانیاهو به زندان برود» و «تسلیم نشوی، تسلیم نمی‌شویم» سر دادند.
نکته‌ای که باعث تشدید اعتراض شده است تلاش حزب لیکود در کنست برای دور زدن قانون و ایجاد راه فرار برای نتایاهو است. در مقابل این اعتراضات، دولت نتانیاهو عقب‌نشینی کرده و موقتا این قانون را از دستور کار خارج کرد. شلدون ادلسون ،جاردکوشنر و رئیس جمهوری آمریکا گمان می‌کردند که تحقق وعده انتخاباتی ترامپ منجی نتانیاهو در مقابل اعتراضات «شرم» خواهد شد اما این تاکتیک در عمل ناکام مانده است.
واقعیت خوف انگیز برای نتانیاهو این است که رشته اعتراضات در حال گسترش «شرم» دارای شباهت‌هایی به انقلاب‌های مخملی شده است. هر روز که می‌گذرد به همان میزان که بر افشای فساد دولت نتانیاهو افزوده می‌شود بر تعداد تظاهرکنندگان علیه نتانیاهو نیز افزوده می‌شود.
در سال 2012 نیز یک شورش اجتماعی و اقتصادی در داخل رژیم صهیونیستی به وجود آمد که نشان می‌دهد شکاف‌های اقتصادی در این رژیم بسیار بالاست که بستری مناصب برای شورش رنگی علیه نتانیاهو است. پرهیز معترضان از اعمال خشونت و برگزینده عنوان «شرم» برای فراگیری اعتراضات با سازماندهی غیرعادی نشان دهنده تدارک برنامه برای حذف بی بی از عرصه قدرت تل آویو است.
ترس حزب لیکود
حزب «لیکود» با انتشار مطلبی در فیس بوک نسبت به این تظاهرات واکنش نشان داد و آن را تظاهرات حزب چپ اسرائیل ارزیابی کرده است. این حزب دست راستی اسرائیل از همه صهیونیست‌ها خواسته است تا از نخست وزیرشان حمایت کنند آن هم در شرایطی که اسرائیل با انتقادات بین‌المللی پس از تصمیم اخیر و جنجالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روبرو شده است.
در بیانیه حزب لیکود آمده است: «حزب چپ به جای متحد شدن با مردم و نشان دادن این اتحاد به جهانیان، نمی‌تواند خودش را کنترل کرده و ترجیح می‌دهد تا تفرقه و اختلاف ایجاد کند.»
«آوی گابای» رهبر حزب «اتحادیه صهیونیست» (اپوزسیون دولت) نیز در واکنش به این بیانیه گفت: «به جای مبارزه با فرهنگ فساد سران، لیکود بازهم یهودیان را دو قطبی می‌کند.» نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت حزب لیکود به زیر 20 درصد کاهش یافته و در مقابل حزب کارگر در حال افزایش است.
مثلث فساد بی بی
نخست‌وزیر اسرائیل تاکنون چند مرتبه به اتهام فساد مالی در پرونده‌هایی معروف به 1000 و 2000 بازجویی شده است.
پلیس چند ماه قبل، از نتانیاهو در دو مورد بازجویی کرده بود: اول دریافت هدیه از بازرگانان که به «پرونده 1000» معروف شده است و دوم که به «پرونده 2000» معروف است چند مورد گفت وگو با «ارنون موزس» ناشر روزنامه صهیونیستی یدیعوت احرونوت برای پوشش خبری بهتر از نتانیاهو، در مقابل شکایت از روزنامه «اسرائیل الیوم» است که رقیب «یدیعوت احارونوت» به شمار می‌رود.نتانیاهو در پرونده دیگری متهم است که نزدیکانش در قرارداد خرید زیردریایی از آلمان‌، حق کمیسیون دریافت کرده‌اند.
روزنامه‌های صهیونیستی پس از تکمیل تحقیقات پرونده فساد مالی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کردند که زندان یا خانه‌نشینی در انتظار او است.مدت نخست وزیری نتانیاهو در سال 2019 پایان می‌یابد اما او و حزب لیکود فعلا نمی‌خواهند از صحنه سیاسی حذف شوند.
برپاکنندگان این اعتراضات امیدوار هستند با این حرکت‌ها بتوانند مقامات حکومت را وادار کنند تا اتهامات وارده به نتانیاهو را پیگیری کرده و در نهایت او را وادار به کناره‌گیری از قدرت یا برگزاری انتخابات زودهنگام کنند.
گزارش : علی ودایع
 
کد مطلب: 78480
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *