۰
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
ترامپ پس از اخم طولانی به اون چشمک زد

برف المپیک زمستانی روی آتش خاوردور

به هیچ اتفاقی در جهان سیاست امروز نمی‌توان اعتماد کرد ؛ یک روز همه تا مرز جنگ پیش می‌روند و روزی دیگر برای رسیدن به یکدیگر سر از پا نمی‌شناسند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز تمایل کرده با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی تلفنی گفت‌وگو کند.
برف المپیک زمستانی روی آتش خاوردور
به هیچ اتفاقی در جهان سیاست امروز نمی‌توان اعتماد کرد ؛ یک روز همه تا مرز جنگ پیش می‌روند و روزی دیگر برای رسیدن به یکدیگر سر از پا نمی‌شناسند.  «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز تمایل کرده با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی تلفنی گفت‌وگو کند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، هم‌زمان مقام‌های کره‌شمالی از احتمال حضور ورزشکاران این کشور در المپیک زمستانی ماه آینده که قرار است در کره‌جنوبی برگزار شود، خبر داده‌اند.همه این اتفاقات نشان می‌دهد که برف المپیک زمستانی تاحدودی آتش جنگ در خاوردور را خنک کرده است.
از سوی دیگر، یک رسانه آمریکایی گزارش داد آژانس‌های اطلاعاتی این کشور اذعان کردند که قابلیت‌های هسته‌ای کره شمالی را دست‌کم گرفته‌اند. به گفته تحلیلگران این اشتباهات ناشی از این اعتقاد بود که کره شمالی به همان میزان زمانی که کشورهای دیگر در دوره جنگ سرد احتیاج داشتند برای این قابلیت نیاز دارد.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع آمریکایی گزارش داد در ابتدای دولت دونالد ترامپ آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به او اطمینان دادند که کره شمالی برای دستیابی به یک موشک هسته‌ای بالستیک که به خاک آمریکا برسد، دست‌کم چهار سال زمان لازم دارد و بنابراین زمان کافی برای آنکه جلوی توسعه این قابلیت گرفته شده و یا آن را کندتر کنند وجود دارد و واشنگتن می‌تواند به جای آن بر مذاکرات و اقدامات متقابل تمرکز کند.
در میان بهت واشنگتن از توسعه صنایع اتمی‌و موشکی کره‌شمالی، پیونگ یانگ نسبت به مذاکره ابراز تمایل کرده است. آژانس خبری کی.ان.سی.ای کره‌شمالی گزارش داد که«کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی کاملا مشخص کرده که کشورش به سیاستی نیاز دارد که به نقطه عطفی برای یک اتحاد مجدد کامل منجر می‌شود. نباید به گذشته بازگشت، باید گذشته را فراموش کرد و بر بهبود روابط بین دو کره متمرکز شد.»
کیم جونگ اون ادامه داد،«این فرصتی مغتنم برای متحد کردن اقدامات و تلاش‌های مردم کره است تا به افزایش تنش در شبه جزیره کره پایان داده شود.رهبر کره شمالی  این تنها مساله عادی‌سازی روابط بین دو کره نیست، بلکه درباره آشتی ملت و اتحاد مجدد با اراده آزاد است.»
لازم به ذکر است که روز چهارشنبه، کره شمالی و کره جنوبی خط مستقیم ارتباطی را در روستای مرزی «پانمونجوم» ایجاد کردند. روز جمعه،  وزارت اتحاد مجدد دو کره در سئول اعلام کرد که پیونگ یانگ پیشنهاد سئول برای انجام مذاکرات در سطح عالی برای نخستین بار از دسامبر ۲۰۱۵ را پذیرفته است.
انتظار می‌رود این مذاکرات در ۹ ژانویه ۲۰۱۸ در این روستای مرزی انجام شود. آن طور که گزارش شده، شکل‌گیری این مذاکرات در نتیجه دو جلسه مخفیانه‌ای بوده که ماه دسامبر گذشته میان مقام‌های ورزشی دو کره با میزبانی چین برگزار شده و پس از آن رهبران دو کشور از تمایل به مذاکرات علنی در این باره سخن به میان آورده‌اند.در خلال آن دو جلسه محرمانه بوده که دو کره بر سر تبادل ورزشی در خلال المپیک زمستانی ۲۰۱۸ به توافق رسیده‌اند.شهر«پیونگ‌چانگ» که میزبانی برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را عهده‌دار است، تنها ۸۰ کیلومتر تا مرز کره شمالی فاصله دارد. این بازی‌ها از ۹ تا ۲۵ فوریه برگزار می‌شوند.
پارادوکس ترامپ و اون
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانسی خبری در کمپ دیوید در پاسخ به اینکه آیا حاضر به انجام گفت‌وگویی تلفنی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است، گفت: «طبیعتا من آماده‌ی چنین کاری هستم و هیچ مشکلی با این موضوع ندارم.» رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که دیالوگ میان کره شمالی و کره جنوبی پس از پایان بازی‌های المپیک زمستانی نیز تداوم یابد.
او در عین ابراز «آمادگی کامل» برای گفت‌وگو با رهبر رژیم کره شمالی تأکید کرد: «این بدین معنی نیست که من بدون پیش‌شرط دست به انجام چنین گفت‌وگویی خواهم زد.»
اظهارات رئیس جمهوری آمریکا با سخنان تند او در ماه‌های اخیر درباره کره شمالی  تفاوت دارد. دوئل‌های لفظی ترامپ و کیم جونگ اون در ماه‌های گذشته بارها خبرساز شد. آخرین مورد آن به نطق رهبر کره شمالی به مناسبات سال نو میلادی برمی‌گردد. ترامپ در واکنش به اظهارت کیم جونگ اون گفته بود که "دکمه اتمی‌اش بزرگ‌تر و قوی‌تر از دکمه‌ای است که کیم جونگ اون به گفته‌ی خود روی میز کارش دارد".
تعویق مانور نظامی
«مون جائه» رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی‌ و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی او، هفته‌ی گذشته در تماسی تلفنی توافق کردند که انجام رزمایش مشترک دو کشور در ماه فوریه را به تعویق اندازند.
ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی به طور مرتب دست به تمرینات و مانورهای نظامی‌مشترک می‌زنند تا آمادگی خود را برای مواجهه با درگیری احتمالی در شبه‌جزیره‌ی کره مورد آزمایش قرار دهند و همچنین قدرت نظامی‌خود را به نمایش بگذراند.
دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که روسای جمهوری دو کشور «تمامی ‌تلاش خود را خواهند کرد تا بازی‌های المپیک پیونگ‌چانگ در امنیت و با موفقیت برگزار شود».
ترامپ نیز تأکید کرده بود که هیأتی از آمریکا به پیونگ‌چانگ خواهد فرستاد و اعضای خانواده‌اش نیز راهی این شهر خواهند شد.
گزارش : علی ودایع
 
کد مطلب: 80385
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *