۱۲
۳
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
درددل های مردی که تغییر جنسیت داد

من یک ترنس هستم؛ لطفا مرا درک کنید

مهسا یک ترنس است. ترنس ام تو اف. ترنس‌های ام.تو.اف کسانی هستند که از مرد به زن تغییر جنسیت می‌دهند. او سی و پنج ساله است. ساکن رشت بوده و 5سال است که توسط خانواده طرد شده . حالا با پوشش خانمها مقابل من نشسته. مانتو پوشیده و شال سرش کرده.
عکس : مردم سالاری آنلاین
عکس : مردم سالاری آنلاین
مهسا یک ترنس است. ترنس ام تو اف. ترنس‌های ام.تو.اف کسانی هستند  که از مرد به زن تغییر جنسیت می‌دهند. او سی و پنج ساله است. ساکن رشت بوده و 5سال است که توسط خانواده طرد شده . حالا با پوشش خانمها مقابل من نشسته. مانتو پوشیده و شال سرش کرده.
این اولین باری است که با یک ترنس هم صحبت می شوم. کمی دست پاچه ام که مبادا با کلامی یا رفتاری موجب ناراحتی اش شوم. اما آرامش مهسا کمکم می کند که خونسردی ام را به دست بیاورم. ظاهرا دلش پر تر از آن است که لازم باشد گفت و گو را من شروع کنم. پس ترجیح می دهم فضای درد دل را برایش باز بگذارم.
 مهسا راحت و آرام حرف می زند. انگار این حرف ها را هزار بار در خلوت خودش تکرار کرده. در عمق چشمانش یک درد کهنه موج می زند اما هنوز امید دارد که روزی دنیا جای قشنگ تری برای زندگی او و سایر هم دردانش شود.
می گوید: اسم شناسنامه ام محمود است. سال ها با اسم و جسمی زندگی کردم که با آن بیگانه بودم. از وقتی خودم را شناختم تمام حس هایم مشابه زنها بود اما جسم و اسمم می گفتند که من مرد هستم.
 
نمی خواهم مرد باشم
می گوید : روزهای زجر آوری را سپری کردم. فقط یک ترنس میتواند درک کند که من چه می گویم. اینکه ندانی در دنیا جایگاهت کجاست و در تنهایی و ترس و وحشت قضاوت شدن توسط اطرافیان دست و پنجه نرم کنی و روزها و شب هایت را با اشک و التماس به خدا و هراس از خودت طی کنی می دانید چه درد بزرگی است؟
مهسا می گوید: ترانسکشوال‌ها که خودشان انتخاب نکرده‌اند در این وضعیت باشند، اما هستند و هر کسی ممکن بود در این وضعیت باشد. باید به مسأله نزدیک شد تا بتوان درباره‌اشان قضاوت درستی کرد.
او ادامه می دهد: از وقتی سنم خیلی کم بود همیشه می گفتم من یک دختر هستم اشتباهی پسر شدم.آن موقع نمی دانستم ترنس چیست و من در چه موقعیتی قرار دارم. رفتارهای من برای خانواده ام غیر عادی بود تا اینکه تصمیم گرفتند برایم زن بگیرند تا شاید درست شوم. این شد که سال 90 با یک دختر خانم عقد کردم .آن زمان هنوز نمی دانستم که یک ترنس هستم و فکر می کردم حساسیت های روحی ام بالاست. اما این ازدواج مشکلات من را کم که نکرد هیچ، بیشتر هم کرد.
او می گوید : جسم من کاملا مردانه است. بدون هیچ گونه اندام زنانه. اما روحیات و عواطف و فرامین مغزم کاملا زنانه است و این تضاد مثل خوره ای از درون مرا می خورد و کسی درک نمی کرد که چه آتشی در جان من است. پدر و مادرم دوست داشتند پسرشان همیشه یک پسر باشد و همسرم توقع داشت من مرد زندگی باشم. اما واقعیت این بود که من هیچ کدام از اینها نبودم. مادرم پسری به دنیا آوره بود که دلش می خواست برایش پسری کند اما من آرزو داشتم دختر او باشم.
 
فرمان نادرست مغز
 او میگوید: قبل از اینکه قصه خودم را کامل کنم این توضیح را بدهم که مغز ما یک بخشی دارد به نام هیپوتالاموس که این بخش در ترنس ها برعکس عمل می کند یعنی در ترنس های ام .تو.اف هورمون های زنانه ترشح می کند و در ترنس های اف. تو.ام هورمون های مردانه. نتیجه این میشود که شخص با داشتن اندام های مردانه تمایل دارد که زن باشد یا برعکس با داشتن اندام های زنانه آرزو می کند که مرد باشد.
 
ترنس ها همجنسگرا نیستند
مهسا می گوید : بعضی از بچه‌های ترنس به خاطر فشار خانواده حتی نمی‌توانند پایشان را از خانه بیرون بگذارند، چون پدر و مادر از اینکه فرزندشان در جامعه دیده شود، خجالت می‌کشند. ترنس‌ها چیز زیادی نمی‌خواهند، یک زندگی عادی مثل همه. از سرزنش خسته‌اند. گرفتار شرایطی هستند که دست خودشان نبوده. اشک‌ها ریخته‌اند روی سجاده‌های گشوده شده و از خدا کمک خواسته‌اند. اینها را گفتم که بدانید ترنس ها انحراف جنسی ندارند. قضاوت‌های نادرست و از سر بی‌اطلاعی، کار را سخت‌تر می‌کند برای کسانی که پیکار با بدن‌شان را از کودکی آغاز کرده‌اند و بعد، زمانی که پا به نوجوانی و جوانی گذاشته‌اند، با انواع و اقسام برچسب‌ها و انگ‌ها و قضاوت‌های بی‌رحمانه مواجه بوده‌اند؛ از خانواده و اطرافیان تا جامعه که این یکی، بارش از همه بیشتر بود و هست، حتی از زخم‌های دردناک جراحی. هنوز هم برخی خانواده‌های این افراد و بخشی از جامعه، آنها را منحرف می‌دانند، در حالی که ترنس‌ها در واقع قربانیان طبیعت هستند و با همجنس‌گراها تفاوت دارند.
 
فتوای امام خمینی (ره)
او ادامه می دهد : بیش از 30 سال از فتوای سرنوشت‌ساز امام خمینی(ره) درباره تغییر جنسیت می‌گذرد و جامعه با افراد دارای اختلال هویت جنسی، هنوز آنقدرها سازگار نیست. بهتر است آن را با عبارت «ملال جنسیتی» بنامیم. ملال از ملول می‌آید. ملول یعنی ناراحت و غمگین. ترنس‌ها از جنسیت خود ملول‌اند. جسم‌شان یک جنس است و روح‌شان، جنسی دیگر. امام خمینی(ره) معتقد بودند که جسم را می‌شود تغییر داد اما روح را نه. به همین دلیل هم بود که فتوای تاریخی تغییر جنسیت را صادر کردند.

یک کتاب یک معجزه
مهسا در ادامه گفت: برگردیم به قصه زندگی خودم. من دو خواهر و یک برادر دارم. تا آنجایی گفتم که ازدواج کردم اما این ازدواج دوام زیادی نداشت و خیلی زود جدا شدیم. بعد از جدایی پدرم من را از خانه بیرون کرد . بعد از آن به شهر فومن رفتم. شبها در یک خانه نگهبانی می دادم  و روزها کارهای ساختمانی انجام می دادم. تا اینکه یک بار برای دیدن یکی از دوستانم به تهران آمدم. داشتم از خیابان گذر میکردم که ناخودآگاه قفسه های یک کتاب فروشی که کتاب های دست دوم داشت من را سمت خودش کشید. نمی دانم چطور شد که بی اختیار دستم سمت کتابی رفت که در قفسه قرار داشت و حتی عنوان کتاب هم دیده نمیشد. کتاب را که برداشتم با کمال تعجب دیدم درباره اختلالات جنسی است. همانجا شروع کردم به خواندن کتاب. ناگهان حس کردم من شبیه همان  چیزی هستم که داخل کتاب نوشته. با اشتیاق کتاب را خریدم و بلافاصله به فومن برگشتم و بارها و بارها این کتاب را خواندم و فهمیدم که می توانم جراحی کنم و فتوای امام خمینی در این مورد قوت قلب بزرگی برای من شد.

ترنس بودن یک انتخاب نیست
مهسا می گوید : ما یک انجمن داریم به نام انجمن جی.ای. دی که زیر مجموعه سازمان رفاه شهرداری است. اما انجمن ما دستش خیلی باز نیست برای حمایت از بچه ها برای جراحی. ترنس بودن یک انتخاب نیست.هیچ کس دوست ندارد بدبختی را انتخاب کند.چون اگر یک ترنس جراحی نکند ممکن است منجر به خودکشی شود. حالا که من از مشکل خودم آگاه شده ام دیگر ترسی ندارم .چون پذیرفته ام که من یک ترنس هستم و دیگر نمیخواهم خودم را سرکوب یا پنهان کنم.اما مشکل بزرگ من این است که هزینه جراحی من ده میلیون تومان است و بهزیستی فقط سه میلیون تومان به من وام میدهد.  و مشکل بعدی من این است که با شناسنامه ای که دارم و با پوشش و ظاهری که دارم مشکل می توانم کار پیدا کنم.
 
وقتی فهمیدم  یک ترنس هستم
وقتی یک نفر متوجه می شود که یک ترنس است اول باید دوازده جلسه پیش مشاور متخصص برود. بعد از پایان دوره روانپزشک یک گواهی منوط بر ترنس بودن شخص صادر می کند. بعد باید به دادگاه مراجعه کند و بعد به پزشی قانونی مراجعه می کند و در آنجا دستور صادر می شود که این شخص باید به مدت 6 ماه پوشش جنس مخالف را داشته باشد. بعد از 6 ماه دادگاه نامه می زند به پزشکی قانونی و طی آن نامه سوال می کند که آیا این شخص نیاز به جراحی دارد یا نه.  پزشکی قانونی هم طی جلسات مشاوره ای که با شخص دارد و آزمایشات متعدد به دادگاه اعلام می کند که این شخص نیاز به جراحی دارد. بعد از این مرحله دادگاه حکم صادر می کند که شخص مورد نظر مجوز جراحی تغییر جنسیت دارد البته طبیعی است که هزینه جراحی تغییر جنسیت، هم به لحاظ مادی و هم به لحاظ روحی و معنوی خیلی بالاست.
حرف های مهسا که به پایان می رسد من می مانم با حجم زیادی از فکر و انبوهی از حیرت.  شاید حیرت، کمترین عکس‌العملی است که دیگران نشان می‌دهند. کاش عکس العمل‌ها به همین جا ختم شود. گرچه حالا برخوردها بهتر از گذشته است، اما هنوز هم راه زیادی مانده تا یاد بگیریم تفاوت‌ها را بپذیریم و در کنار کسانی باشیم که به حکم تقدیر، خلقتی متفاوت داشته‌اند و به قول حافظ «شاید که چو وابینی خیر تو در این باشد».
 
فتوای امام خمینی (ره) در باره تغییر جنسیت چیست؟
آنگونه که در پرتال موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) آمده است : انسان به لحاظ جنسیت در واقع یا مرد است یا زن؛ در فقه اسلامی علاوه بر این دو ، عنوان سومی نیز موضوع احکام قرار گرفته است که به آن خنثی گفته می‌شود و بر دو قسم است خنثی مشکل و غیر مشکل. شخص خنثی در واقع یا زن است یا مرد، هرچند که احتمال وجود جنس سومی نیز مطرح شده است. از آن‌جا که اخیرا امکان تغییر جنیسیت با پیشرفت علم پزشکی فراهم گشته است، این مسأله در فهرست موضوعات مستحدثه قرار می‌گیرد.
امام خمینی ره موضوع تغییر جنسیت و احکام آن را قریب به پنجاه سال قبل و در دوران مبارزه و تبعید، در پایان جلد دوم کتاب تحریرالوسیله و در ضمن مسائل مستحدثه مطرح فرموده‌اند. در آن‌جا تصریح شده است:
1- تغییر جنس دادن مرد به زن و بالعکس تغییر جنس زن به مرد، همچنین اقدام شخص خنثی به منظور ملحق شدن به یکی از دو جنس، ظاهرا حرام نیست. (رجوع شود به تحریرالوسیله، ج 2؛ البحث حول المسائل المستحدثه، مبحث "و منها تغییر الجنسیة" مسأله 1).
 
این که حضرت امام (س) در این موضوع، تعبیر به عدم حرمت کرده‌اند، از آن جهت است که بعض صور مسأله محکوم به وجوب و بعض دیگر محکوم به جواز، و عدم حرمت اعم و شامل آن دو می‌باشد.
 
2- در صورتى که شخص، حقیقتا از جنسی باشد و تغییر جنسیت واقعی او به جنس دیگر نیز ممکن باشد. با این فرض؛ اگر زن در خود احساسات و تمایلاتى از سنخ تمایلات مرد یا بعضى از آثار مردانگی را ببیند یا مرد در خود تمایلات جنس مخالف یا بعضى از آثار آن را مى‌بیند، ظاهر آن است که تغییر جنس واجب نیست. (همان)
 
3- اگر کسی علم داشته باشد به این‌که قبل از عمل، در جنس مخالف داخل است، و عمل جراحی، جنس او را به جنس دیگر تبدیل نمى‌کند بلکه آن‌چه که پنهان است را کشف و آشکار مى‌نماید، در این صورت اگرچه در وجوب ترتیب آثار جنس واقعى مستور و حرمت آثار جنس ظاهر شبهه‌اى نیست‌، اما تغییر صورت و آشکار ساختن جنس واقعی، واجب نیست مگر این‌که عمل به تکالیف شرعى یا بعضى از آن‌ها، متوقف بر آن بوده و احتراز از محرمات الهى ممکن نباشد مگر به آن؛ پس در این صورت تغییر جنسیت و آشکار ساختن جنسیت حقیقی و باطنی واجب مى‌باشد. (همان، مسأله 2)
گزارش : مرجان حاجی حسنی
 
کد مطلب: 81894
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


ترنس
United Arab Emirates
سلام
من هم یک ترنس ام تو اف هستم
واقعا دردهایی که مهسا جون کشیده رو درک میکنم چون خودم همین الآن دارم باهاشون دست و پنجه نرم می کنم
مرسی بابت گذاشتن این مطلب دلگرم کننده بود...❤
ترنس ام تو اف
Tajikistan
سلام من هم یک ترنس ام تو اف هستم هنوز به خانوادم نگفتم که یک ترنس هستم.ولی از درون دارم زجر می کشم چون عاشق یک پسر خذاب شدم نمی دونم بهش بگم یا نه
Iran, Islamic Republic of
سلام ،منم با یکی مثل شما آشنا هستم من خیلی واضح حرفمو بهشون گفتم اون خانوم هم قبول کرد نمیگفتم بیشتر عذاب میکشیدم.بهتره شما هم حرف دلتون را بزنید
میثم
Iran, Islamic Republic of
خیلی با مفهوم بود ممنون از شما.لطفا بیشتر هوای این افراد را داشته باشیم لطفا لطفا و بازم میگم لطفا
فرید
Iran, Islamic Republic of
سلام منم یه ترنس ام تو اف هستم لطفا کمکم کنین دوروریام هیچکی هیچی نمیدونه حتی دوستام خونوادم جرأت هیچیو ندارم که بگم من ترنسمو اینا تورو خدا یکی راهنماییم کنه خیلی زجر میکشم هجده سالمه اگه کسی هست درکم کنه راهنماییم کنه بیاد واتساپ09394989269
ترنس
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران دست از ادعاهای الکی در خصوص تربیت درست فرزند بردارید و ترنس ها و اقلیت های جنسی رو درک کنید تا مشکلات اقلیت های جنسی کم شه نه اینکه بیشتر کنید ما خودمون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکنیم من خودم به چندین بیماری بخاطر ترنس بودنم مبتلا شدم و زندگیم خیلی اوضاع بدی داره.هیچ چیز بالاتر از انسانیت نیست.اگر شیوه زندگی و باورهای شما ایرانی ها درست بود الان این همه مشکلات تو این کشور نبود
شیما
United Kingdom
سلام منم یه ترنس اف تو ام هستم اما نمیدونم چجوری به کسی بگم نمیدونم چجوری به خونوادم و دوستام بگم چون مطمئنم حداقل از خانوادم که منو نمی پذیرن.هر شب با گریه خوابم میبره یه بار دست به خودکشی زدم واقعا نمیدونم دارم با زندگیم چیکار میکنم و چیکار باید بکنم مادرم همش به فکر شوهر دادنمه اما من نمیتونم اینو قبول کنم و به خودم این اجازه رو بدم.واقعا نمیدونم چیکار کنم خسته شدم خسته شدم از این زندگی. من از همون بچگی شاید 5 یا 6 سالگی میدونستم که پسرم بهشون هم میگفتم اما نمیدونستم که بهش میگن ترنس بودن انقدر که ترنس بودن رو در جامعه ما بد نشون دادن که میترسم. اما دلم نمیخواد توی این بدن بمیرم. اصلا حالم خوب نیست.
Iran, Islamic Republic of
عزیزم جای نگرانی نیست شروع کن برو جلو بقیه زندگیت لذت ببر
Iran, Islamic Republic of
عزیزم برو جلو زندگیتو پیش ببر ایشالله موفق باشی
arad
Iran, Islamic Republic of
سلام بنده ترنس اف تو ام هستم وکاملا مهسا خانوم درک میکنم و واقعا سخته تو اینجور شرایط زندگی کردن تمام این درد هارو همه ما ترنس ها کشیدیم فقط خواهشم از تمام خانواده ها اینه اینکه بچه ای ترنس دارید لطفاً حمایتش کنید ما بیشتراز هرچیز دیگه به خانواده نیاز داریم نه مالی بلکه محبتی آغوش گرم خانواده فقط و از مردم هم می‌خوام اگه درک هم نمیتونید بکنید لااقل با تیکه و حرف های زشت زخم مارو بدتر نکنید سکوت کنید
ترنس ام تواف
Iran, Islamic Republic of
سلام
شرایط سختیه من خانوادم میدونن حتی ترنس بودن طی جلسات دوازده یا سیزده جلسه تاییدشده وبا روانشناس متخصص صحبت کردم ولی اقدام به عمل تطبیق جنسیت نکردم.به امید پروانه شدن
Iran, Islamic Republic of
سلام من دانشجوی ارشد روانشناس هستم جهت حمایت از ترنس ها روانشناسی خوندم
به سختی تونستم پایان نامه خودم در خصوص ترنس های نوجوان و مشکلاتی که دارند و به حمایت از این عزیزان از دانشگاه مجوز بگیرم .
این یک سری سوالات آشفتگی جنسیتی در نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال می باشد و به صورت مجازی باید پر کنند هیچ گونه اطلاعات شخصی و مشخصات فردی نیست
لطفا وارد لینک زیر شوید و به سوالات پاسخ دهید . اگر گروه‌های رو میشناسید ممنون میشم پیام و لینک ارسال کنید .لینک در زیر

b2n.ir/j22962