۰
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۷
دو گزینه شهرداری تهران انصراف دادند

روزهای پایانی ماراتن انتخاب شهردار پایتخت

امروز ارائه برنامه توسط کاندیداهای نهایی شهرداری تهران در دستور کار صحن علنی شورای شهر تهران بود. با استعفای پرحاشیه نجفی از شهرداری پایتخت ، شورای شهری ها در سال 97 دوباره به پله اول انتخاب شهردار برگشتند و این روزها درگیر رایزنی ها و بررسی ها برای انتخاب شهردار تهران هستند. اما از همان ابتدا بازهم حاشیه به صحن شورا آمد.
روزهای پایانی ماراتن انتخاب شهردار پایتخت
امروز ارائه برنامه توسط کاندیداهای نهایی شهرداری تهران  در دستور کار صحن علنی شورای شهر تهران بود. با استعفای پرحاشیه نجفی از شهرداری پایتخت ، شورای شهری ها در سال 97 دوباره به پله اول انتخاب شهردار برگشتند و این روزها درگیر رایزنی ها و بررسی ها برای انتخاب شهردار تهران هستند.  اما از همان ابتدا بازهم حاشیه به صحن شورا آمد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، ابتدا محمدابراهیم انصاری لاری  انصراف داد و در ادامه کار محمود حجتی هم از این ماراتن خارج شد تا بدین ترتیب تعداد گزینه‌های شورای شهر تهران برای شهرداری تهران به پنج نفربرسد.
درحال حاضر محمدعلی افشانی، حجت میرزایی، سمیع الله حسینی مکارم، پیروز حناچی و محمود حسینی پنج گزینه باقی مانده‌ای هستند که قرار است شهردار تهران از میانشان انتخاب شود.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای جلسه درباره انصراف  محمدابراهیم انصاری لاری   گفت :  علت انصراف انصاری لاری از کاندیداتوری شهرداری تهران مساله شخصی بوده است. ایشان دو بار برگه انصراف دادند که در برگه اول علت انصراف را مساله شخصی عنوان کردند ، اما من به دلیل اینکه با ایشان تلفنی صحبت کردم لذا در مورد دلایل ایشان هنوز جزئیات را نمی دانم، ولی ایشان یکی از کاندیداهای دیگر را دارای صلاحیت بیشتر دانسته بودند.
اما انصراف حجتی از کاندیداتوری هم با ارسال نامه ای به رییس و اعضای شورای شهر تهران اعلام شد. وزیر جهادکشاورزی دولت تدبیر و امید در این انصراف نامه اش آورده است : " با توجه به مسئولیت کنونی اینجانب در دولت، تصدیق خواهید فرمود پذیرش مسئولیت جدید منوط به اجازه و موافقت مقامات عالی رتبه نظام می باشد که در این برهه حساس بر ادامه خدمت اینجانب در مسئولیت فعلی تاکید نموده‌اند.
لذا ضمن تشکر از حسن اعتماد اعضای محترم شورا که منبعث از آرای قاطبه مردم تهران می باشد و با تشکر از کلیه اقشار و بزرگانی که ابراز لطف نمودند، ضمن عذرخواهی، انصراف خود را از نامزدی شهرداری تهران اعلام می نمایم. اینجانب خدمت به مردم را جزو وظایف خطیر و ملی خود دانسته و با توجه به مجموعه اقتضائات پیش آمده و به منظور تداوم راهی که بواسطه حضور در دولت بر عهده این حقیر گذارده شده ، هیچ فرصتی را برای خدمت به میهن اسلامی فروگذار نکرده و امیدوارم حاصل تلاش ها و نتیجه انتخاب اعضای محترم شورا به خیر و صلاح و مایه عزت بیشتر مردم بزرگوار تهران باشد.مجددا برخود لازم می دانم، از ابراز لطفی که طی این مدت نسبت به اینجانب شده است سپاسگذاری نمایم."
 نامه ای که البته کمی دیر ارسال شد و گویا آقای وزیر وقتی نامش مدتها در بین نامزدهای شهداری تهران مطرح بود ، نمی دانسته که وزیر است.
محسن هاشمی هم در نهایت در پایان شصتمین جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران گفت: با انصراف آقایان انصاری‌لاری و حجتی قرار نیست گزینه‌های جدیدی جایگزین این دو نفر شوند.هاشمی در رابطه با اینکه با انصراف گزینه‌ها احتمال دارد نام او بین گزینه‌های شهرداری اعلام شود، بیان داشت: پیش از این درباره این موضوع صحبت کرده‌ام. بنده دیگر کاندیدای شهرداری نخواهم شد.
در جلسه امروز ، فرصت برای ارائه برنامه و پاسخ به سوالات اعضای شورا  به سه گزینه رسید.  حجت الله میرزایی ، محمدعلی افشانی و سمیع الله حسینی مکارم توانستند  برنامه های خود را تشریح کنند. قرار است فردا هم ارائه برنامه ها ادامه یابد و بدین ترتیب با تشریح برنامه های پیروز حناچی و محمود حسینی ، این مرحله انتخاب شهردار پایتخت پایان می یابد. 
 
 
شفافیت آری،‌ افشاگری هرگز
حجت الله میرزایی یکی از کاندیدای شهرداری تهران در شصتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران که به ارائه برنامه کاندیداهای تصدی پست شهرداری تهران اختصاص پیدا کرده است در توضیح برنامه های خود  گفت: تهران پهنه عظیمی است که تمدن 8000 ساله‌ای از کناره چشمه علی تا پهنه‌های قیطریه را در بر دارد. تهرانی که از ساختمان‌ها و سازه‌های ارزشمند تا باغات ارزشمند را در خود جای داده، تهرانی که پایتخت خلاقیت و نوآوری است. تهرانی که نزدیک به 25 درصد از تولید ناخالص کشور و 35 درصد از صنعت را در خود جای داده است.
وی افزود: تهران شهری است که 72 درصد از خدمات سرزمین و 50 درصد از شرکت‌های دانش بنیان و 80 درصد از اختراعات و نوآوری را در خود جای داده است. به این ترتیب تهران نه فقط پایتخت اقتصادی و سیاسی بلکه پایتخت فرهنگی و هنری در این سرزمین محسوب می‌شود. بی تردید تهران تاریخ فشرده سرزمین ماست و یادآور تحولات بزرگی به ویژه در 200 سال گذشته است. تهران آلبوم و گلستانی نمایان از قومیت‌هاست که آن را نه به عنوان یک تهدید بلکه به عنوان فرصتی برای انسجام ملی می‌توان قلمداد کرد. می‌توان مسئله گرجستان و سیستان و بلوچستان و ... را با انسجام ملی در تهران حل و فصل کرد.
وی تاکید کرد:‌ برند و اتیکت شهرداری تهران فساد نیست. اگر در این سازمان کسانی حرمت شغل و همکاران خود را نگه نداشته‌اند نباید این موضوع را به همه تسری دهیم. بخش بزرگی از این سازمان زیست مومنانه دارد. قطعا کار ما افشاگری نیست و شعار من "شفافیت آری،‌ اما افشاگری هرگز" خواهد بود. شهرداری تهران جای منازعه و دعوا نیست. امروز تهران به ائتلاف بزرگ ملی نیاز دارد. برای اینکه آینده تهران در مخاطره است، لذا باید شعار ما که گفت‌وگوی تمدن‌ها بوده امروز به گفت‌وگوی فراگیر درون ملی تبدیل شود. گفت‌وگو با شهروندانی که ذینفعان اصلی شهر هستند.
 
شهر زیست پذیر ؛ شهروند مشارکت پذیر
محمدعلی افشانی هم به عنوان دومین کاندیدای پست شهرداری تهران در تشریح برنامه‌های خود برای تصدی این پست در صحن علنی شورا ،  اظهار داشت : همیشه به کارکنانی که با آنها کار کرده‌ام گفته‌ام تنها شاخصی که می توان به درستی تکیه کرد شاخص رضایتمندی مردم است. شاخصی که می‌تواند ارزیابی عملکرد را به درستی بیان کند؛ لذا با همین نگاه برنامه خود را برای تصدی شهرداری تهران ارائه کردم.
وی افزود:‌ امروز بر اساس ارتقای کیفیت زندگی در شهر تهران و افزایش شاخص رضایتمندی شهروندان برنامه خود را تدوین کردم ؛ چرا که بی تردید در هر سیاستگذاری باید برنامه ریزی مدیریت شهری را به صورت کلی بنگریم.
افشانی ادامه داد:‌ "شهر زیست پذیر ؛ شهروند مشارکت پذیر" عنوان برنامه‌های من برای تصدی شهرداری تهران است؛ لذا به دنبال شهری هستیم که برای همه شهروندان دسترس پذیر باشد و بتوانیم ارتباط بین گذشته و آینده را در آن برقرار کنیم. بی تردید باید بر اساس شرایط مختلف در تمام محلات شهر تهران زیست شهری را مشاهده کنیم. به این ترتیب پایه کارها در سطح شهر بر اساس محلات است. محلاتی که تشکیل دهنده کل شهر هستند. 
 
تهران شهر امید، مشارکت و شکوفایی
سمیع الله حسینی مکارم دیگر کاندیدای شهرداری تهران که هم اکنون سرپرستی شهرداری را بر عهده دارد هم در نوبت عصر جلسه شورای شهر تهران به تشریح برنامه‌های خود پرداخت و گفت: از اعتماد اعضای شورای شهر تشکر می‌کنم.
وی با بیان اینکه یکی از محورهای برنامه من موضوع نگاه به شهر است، تصریح کرد: شهر متشکل از مردم و مکانی است که مردم در آن زندگی می‌کنند و شهر و مردم مکمل یکدیگر هستند و باید شهری انسانی، مدرن، اسلامی و در یک کلام شهری برای زندگی بسازیم و باید برای آرامش و آسایش مردم اعم از جنبه‌های روانی و فیزیکی تلاش کنیم.
سرپرست شهرداری تهران با بیان اینکه تهران دارای ثروت‌های مالی و معنوی است، گفت: شهرداری به شهروندان خدمت می‌کند و معتقدیم شهر امانتی در دست ما از طرف مردم است.
وی با بیان اینکه برنامه‌ام همان پیام نجفی یعنی "تهران شهر امید، مشارکت و شکوفایی" است، تصریح کرد: ما سندی از وضعیت و مشکلات شهر تهران تهیه کردیم که به تصویری روشن‌تر برسیم تا بتوانیم رویکردها و برنامه‌های دقیقی اتخاذ کنیم؛ چرا که اگر دید درستی از مشکلات نداشته باشیم نمی‌توانستیم برنامه‌های دقیقی اتخاذ کنیم.
 
کد مطلب: 86099
برچسب ها: شهردار تهران
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *