۰
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱
مروری بر لیگ ملتهای والیبال ۲۰۱۸

سه دیدار دشوار دیگر پیش روی والیبال ایران

لیگ ملتهای والیبال از جمعه ۱۸ خرداد وارد هفته سوم می شود و تیم ملی والیبال ایران پس از نتایجی نه چندان قابل قبول در دو هفته قبلی، در روسیه به مصاف حریفان می رود.
برنامه کامل لیگ ملتهای والیبال ۲۰۱۸
برنامه کامل لیگ ملتهای والیبال ۲۰۱۸
لیگ ملتهای والیبال از جمعه ۱۸ خرداد وارد هفته سوم می شود و تیم ملی والیبال ایران پس از نتایجی نه چندان قابل قبول در دو هفته قبلی، در روسیه به مصاف حریفان می رود.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، ملی پوشان والیبال ایران پس از سفری طولانی که ۴۰ ساعت به طول انجامید از سن خوان آرژانتین به شهر اوفای روسیه رسیدند و جالب اینجاست که در هفته بعد باید سفر طولانی دیگری را به آمریکا تجربه کنند که قطعا خسته کننده و دشوار خواهد بود.
تیم ایران با چند تغییر وارد هفته سوم شده است. مسعود غلامی، محمد طاهر وادی و امیرحسین توخته روز سه شنبه تهران را به مقصد اوفا روسیه ترک کردند تا برای هفته سوم لیگ ملت های والیبال در ترکیب تیم ملی باشند. از سویی دیگر سید محمد موسوی که با درد زانو مواجه شده است به همراه فرهاد سال افزون و میثم صالحی به تهران بازگشتند تا خود را برای هفته های آتی آماده نگه دارند.
ایران هم اکنون در جدول ۱۶ تیمی این رقابتها با ۵ امتیاز سیزدهم است و این هفته باید با تیمهای دهم، دوم و چهارم جدول، یعنی چین، برزیل و روسیه رقابت کند. هرچند که اختلاف امتیازها هنوز آنقدر زیاد نیست که امکان جبران آن وجود نداشته باشد.

چه تیمهایی در لیگ ملتهای والیبال صعود می کنند؟
لیگ جهانی والیبال که از سال ۱۹۹۰ آغاز شده، از امسال با عنوان لیگ ملتهای والیبال و با شرایطی متفاوت از قبل برگزار می شود. شورای دپارتمان لیگ جهانی مهرماه سال ۹۶ در نشست یک روزه خود در پاریس و همزمان با جشن هفتادمین سالروز تاسیس فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) این تصمیم را گرفت.
بر این اساس لیگ ملت های والیبال از سال ۲۰۱۸ در دو گروه زنان و مردان با حضور ۱۶ تیم تحت یک نام برگزار می شود که ۱۲ تیم از جمله ایران تا هفت سال آینده در رقابت های گروه مردان ثابت هستند و چهار تیم نیز متغیر خواهند بود. تیم های فرانسه، ایران، ایتالیا، آرژانتین، چین، برزیل، روسیه، لهستان، صربستان، آمریکا، آلمان و ژاپن ۱۲ تیم اصلی و ثابت برای هفت سال در گروه مردان لیگ ملت های والیبال هستند و تیم های استرالیا، كره جنوبی، کانادا و بلغارستان در سال ۲۰۱۸ سهمیه به دست آوردند.
مرحله مقدماتی لیگ ملت های والیبال در مدت پنج هفته برگزار می شود و ۱۲ تیم اصلی حداقل یک هفته میزبانی در مرحله مقدماتی این رقابت ها دارند که ایران در هفته پنجم یا پایانی دور مقدماتی میزبان است. پنج تیم برتر دور مقدماتی به مرحله نهایی لیگ ملت های والیبال صعود می کنند که به همراه تیم فرانسه در گروه مردان و چین در گروه زنان، شش تیم مرحله نهایی این رقابت ها خواهند بود. بازیهای نهایی مردان روزهای ۱۳ تا ۱۷ تیرماه در لیل فرانسه برگزار می شود.
در هفته نخست لیگ ملت های والیبال سال ۲۰۱۸ در روزهای چهارم تا ششم خردادماه برگزار شد و تیم ملی والیبال ایران در كشور فرانسه ابتدا در مقابل میزبان که مدافع عنوان قهرمانی هم بود ۳ بر صفر شکست خورد، سپس با همین نتیجه استرالیا را شکت داد و در نهایت در یک بازی عجیب ۳ بر صفر مغلوب ژاپن شد. این نخستین شکست ایران برابر ژاپن پس از ۸ سال بود.
هفته دوم در روزهای یازدهم تا سیزدهم خردادماه برگزار شد که تیم ملی والیبال ایران در آرژانتین، ابتدا تیم میزبان را با هدایت خولیو ولاسکو سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران ۳ بر ۲ شکست داد و در ادامه در مقابل ایتالیا و کانادا با نتایج ۳ بر صفر و ۳ بر یک شکست خورد تا با عملکردی نه چندان قابل قبول به روسیه سفر کند و بازیهای خود را در هفته سوم انجام دهد.
هفته سوم لیگ ملت های والیبال از جمعه هجدهم تا بیستم خردادماه برگزار می‌شود و تیم ملی والیبال ایران در روسیه به مصاف تیم‌های چین، برزیل و روسیه می رود. ایران روزهای جمعه و شنبه ساعت ۱۶ به وقت تهران به ترتیب با چین و برزیل رویرو می شود و یکشنبه به مصاف میزبان می رود. چین تاکنون عملکرد خوبی داشته و در آخرین مسابقه هم فرانسه را ۳ بر ۲ شکست داده و تاکنون شگفتی ساز بوده است. برزیل و روسیه هم از قدرتهای بزرگ والیبال دنیا هستند و ایران این هفته کار دشواری پیش رو دارد.
هفته چهارم نیز از ۲۵ تا ۲۷ خردادماه برگزار می‌شود و تیم ملی والیبال ایران در آمریكا به مصاف تیم‌های لهستان، صربستان و میزبان خواهد رفت و سرانجام در هفته پایانی در تهران، طی روزهای اول تا سوم تیرماه میزبان آلمان، بلغارستان و كره جنوبی است.
تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۸ ششمین حضور خود در لیگ جهانی والیبال را که با نام لیگ ملت های والیبال برگزار می شود، در حالی تجربه می کند که هدایت تیم ایران را ایگور کولاکوویچ برای دومین سال متوالی در این رقابت ها بر عهده دارد.
ملی پوشان ایران در پنج دوره گذشته این رقابت ها یک دوره با خولیو ولاسکو در سال ۲۰۱۳ به جمع شش تیم برتر هم راه یافتند. اسلوبودان کواچ دو دوره، رائول لوزانو یک دوره و کولاکوویچ هم یک دوره هدایت تیم ملی والیبال ایران را بر عهده داشتند و این دومین حضور کولاکوویچ روی نیمکت مربیگری ایران در لیگ ملتهای والیبال است.
وضعیت ایران در رده بندی این رقابتها به هیچ وجه شایسته تیمی که جزو ۱۲ تیم اصلی لیگ ملتهای والیبال در ۷ سال آتی خواهد بود، نیست و با توجه به بازیهای دشوار ایران در هفته چهارم در آمریکا، بازیهای هفته سوم در شهر یوفای روسیه و هفته آخر در تهران می تواند امیدهای ایران برای حضور در رده های بالای جدول  و حتی صعود به مرحله بعدی را افزایش دهد.
 
کد مطلب: 88184
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *