۰
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۰
مروری به واکنش ها به موضوع تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر

سه متجاوز به دختران ایرانشهر متواری هستند

امام جمعه‌ی ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر امسال پرده از رخدادی هولناک برداشت و از ربودن ۴۱ دختر در این شهرستان و تجاوز به آنان خبر داد. عصر یکشنبه اعلام شد سه نفر از متجاوزان متواری هستند و یک نفر دستگیر شده است.
اعتراض مردم ایرانشهر در مقابل فرمانداری
اعتراض مردم ایرانشهر در مقابل فرمانداری
 امام جمعه‌ی ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر امسال پرده از رخدادی هولناک برداشت و از ربودن ۴۱ دختر در این شهرستان و تجاوز به آنان خبر داد.  عصر یکشنبه اعلام شد سه نفر از متجاوزان متواری هستند و یک نفر دستگیر شده است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، مولوی محمد طیب ملازهی در نمازجمعه ایرانشهر گفته بود که پدر یکی از قربانیان با گریه و زاری او را در جریان این ماجرا گذاشته است. او سپس از فرماندار، مسئولان و کارگزاران دادگستری که در نماز نشسته بودند درخواست کرد تا این ماجرا را با جدیت تمام پیگیری کنند. با پخش این خبر، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنشی گسترده به آن نشان دادند و پس از این نیز مقامهای قضایی و امنیتی کشور جزئیاتی دیگر از این فاجعه اعلام کردند.
 
مکان حادثه
ایرانشهر یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است که جمعیتی بیش از ۱۱۳ هزار نفر دارد.
 
آغاز ماجرا
برپایه‌ی گفته‌ی امام جمعه‌ی ایرانشهر، سرنشینان یک خودرو، جلوی دختری را که در بعد از ظهر یکی از روزهای ماه رمضان از سر کار به خانه بازمی‌گشته است در کوچه‌ای می‌گیرند و او را به زور سوار می‌کنند. همسایه ها نیز تا به خود می‌جنبد ربایندگان فرار می‌کنند. دختر ربوده‌شده تا غروب آن روز در دست ربایندگان بوده تا رهایش می‌کنند. مولوی افزوده که یکی از این اوباش گیر افتاده و به تجاوز گروهی به ۴۱ زن اعتراف کرده است.
 
تجمع اعتراضی شهروندان ایرانشهر در برابر فرمانداری
در اعتراض به ناامنی و تعرض به تعدادی از دختران ایرانشهر چند ده تن از شهروندان این شهرستان در برابر فرمانداری تجمع کردند و خواهان اشدّ مجازات برای متهمان شدند. آنها روی کاغذ شعارهایی نوشته و خواستار معرفی عوامل ناامنی شده بودند.
 
دستگیری عامل اصلی
روز شنبه، فرماندار ایرانشهر، نبی بخش داوودی، با صدور بیانیه‌ای از دستگیری عامل اصلی این ربایشها و تجاوزها خبر داد و اعلام کرد که بررسیهای لازم برای شناسایی و تعقیب دیگر همدستان وی در دستور کار است. یک روز بعد دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر، محمدخانی، این خبر را تایید کرد.
 
عامل اصلی صاحب زر و زور است
مولوی ملازهی در گفت‌وگو با ایلنا درباره‌ی این عامل اصلی گفته است: «فرد دستگیر شده سرمایه‌دار و غنی است. متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود.»

 
متواری بودن دیگر متهمان و گلایه از امام جمعه
امروز، دوشنبه، معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان، محمدهادی مرعشی، در حاشیه جلسه شورای تامین استان، خبر از فراری بودن سه تن دیگر از متهمان داده و گفته است: «این پرونده سه نفر شاکی داشته و چهار نفر مجرم که از این چهار نفر یک نفر دستگیر و سه نفر دیگر متواری هستند.» وی با گلایه از امام جمعه‌ی ایرانشهر در رسانه‌ای کردن این ماجرا افزوده است: «مولوی طیب در نماز عید فطر با اطلاعات کمی که داشت صحبتهایی در این خصوص کرد که در نتیجه به این موضوع در فضای مجازی دامن زده شد و جو شهرستان ملتهب شد.»
 
سه شاکی، چهار متهم
روز یکشنبه، رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی، در گفت‌وگو با ایسنا، با رد سخنان مولوی گفت: «جزئیاتی که تاکنون در رابطه با این پرونده  اعلام شده درباره تعداد افرادی که به آنها تجاوز شده و ادعایی که آقای مولوی در نماز جمعه داشته به هیچ وجه مورد تایید ما نبوده و مسأله در حال بررسی است.»
وی شاکیان این پرونده را سه تن و شمار متهمان را چهار تن اعلام کرد: «تاکنون سه نفر در این رابطه شکایت کرده‌اند و یک نفر هم متهم در ایرانشهر دستگیر شده است. تعدادی از متهمان نیز در شهرستانهای اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج بوده‌اند که نیابتهای قضایی و دستورات قضایی و اعزام تیمهایمان برای دستیگری آنها انجام شده و تاکنون کسی از این افراد دستگیر نشده و اقدامات قضایی و انتظامی آن در حال پیگیری است».
 
تایید تجاوز
رئیس پزشکی قانونی استان سیستان و بلوچستان، رضا عبدی، در گفت‌و‌گویی با روزنامه‌ی ایران، تجاوز را تایید کرده است: «دیروز یک دختر جوان که شاکی پرونده بود به ما معرفی شد که طبق معاینات انجام شده توسط تیم پزشکی قانونی، تجاوز به دختر جوان تأیید شد. دختر جوان مدعی است که چهار نفر او را به زور سوار ماشین کرده و با بردن به خانه‌ای، چهار نفره او را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند. قربانی این جنایت سیاه ۲۴ ساله بوده و دچار مشکلات روحی و روانی شده است.»
 
فرستادن گروه پزشکی برای بررسی ماجرا
یک گروه پزشکی از وزارت بهداشت، روز دوشنبه، برای بررسی این تجاوز به ایرانشهر اعزام شده است. این خبر را رئیس دانشکده‌ی علوم پزشکی ایرانشهر اعلام کرده و گفته است:‌ «این تیم پزشکی، مسئله تجاوز به دختران ایرانشهری را از ابعاد مختلف روانشناسی، روانشناختی و روانپزشکی مورد بررسی قرار خواهند کرد.» وی افزوده است که تا کنون سه تن از آسیب‌دیدگان از سوی پزشکی قانونی به دانشکده‌ی علوم پزشکی این شهرستان معرفی شده‌اند تا آزمایشها و خدمات لازم را دریافت کنند.
 
واکنش دیگر مسئولان
گفتنی است که شخص اول دولت در استان سیستان و بلوچستان، یعنی استاندار این استان، تا کنون در این زمینه سکوت اختیار کرده است. محمود براهویی‌نژاد، یکی از خبرنگاران قدیمی سیستان وبلوچستان، هم نوشته است: «به دفتر معاون امنیتی استاندار زنگ زدم تا گفت‌وگویی با وی داشته باشم که چه کرده‌اند و چه پاسخی دارند. در جواب گفتند: ایشان تا چهارشنبه درگیر دیدارهای عید مسئولین و ... هستند.»
 
کد مطلب: 88855
برچسب ها: تجاوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *