۱
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
گزارش اختصاصی مردم‌سالاری آنلاین از جزئیات جدید پرونده موسسه ثامن الحجج

رفت و آمد چهرهای سرشناس پرونده ثامن الحجج به دادسرا

حکم ابوالفضل میرعلی صادر شد
حکم متهمان پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج صادر شد. یک منبع آگاه در گفتگو با مردم‌سالاری آنلاین جزئیات جدیدی از این پرونده فساد بزرگ را بازگو کرد. برخی از چهره‌های سرشناس که نام آن‌ها در این پرونده مطرح شده بود، در دادسرا جهت ادای توضیحات حضور یافته‌اند و رفت و آمد آن‌ها به دادسرا همچنان ادامه دارد.
حکم متهمان پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج صادر شد. مردم سالاری آنلاین جزئیات جدیدی از این پرونده را بازگو می‌کند.
حکم متهمان پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج صادر شد. مردم سالاری آنلاین جزئیات جدیدی از این پرونده را بازگو می‌کند.
حکم متهمان پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج صادر شد. یک منبع آگاه در گفتگو با مردم‌سالاری آنلاین جزئیات جدیدی از این پرونده فساد بزرگ را بازگو کرد. برخی از چهره‌های سرشناس که نام آن‌ها در این پرونده مطرح شده بود، در دادسرا جهت ادای توضیحات حضور یافته‌اند و رفت و آمد آن‌ها به دادسرا همچنان ادامه دارد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی باقری، حکم سه متهم پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج را صادر کرد.
این حکم، که به زودی به متهمان یا وکلای مدافع آن‌ها ابلاغ می‌شود، از زمان ابلاغ به مدت ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است. در همین حال، یک منبع آگاه جزئیات جدیدی از پرونده ثامن‌الحجج را در اختیار مردم سالاری آنلاین قرار داد.
این منبع آگاه میزان کسری موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج را ۳ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد. موسسه ثامن الحجج توانسته بود تا سال ۹۴ از طریق ۴۸۹ شعبه خود در سراسر کشور، ۱۲هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری کند.
این پرونده سه متهم دارد که متهم ردیف اول آن، و در واقع فرد همه‌کاره موسسه ثامن الحجج، ابوالفضل میرعلی است. متهم ردیف دوم این پرونده، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی و بالاخره متهم ردیف سوم، مهدی رمضانی است. بنا بر کیفرخواست صادره، اخلال در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده بدون قصد براندازی نظام از طریق جمع‌آوری سپرده از مردم، اتهام اصلی متهمان در این پرونده است. این پرونده ۳۶۰ شاکی دارد.
ربابه ابراهیمی، متهم ردیف دوم پرونده به قید وثیقه آزاد است. منبع آگاه به مردم سالاری آنلاین گفت ابوالفضل میرعلی در پرونده ثامن الحجج همه‌کار بوده و متهم ردیف دوم به دلیل امضا‌هایی که میرعلی از وی برای پیشبرد کار موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج گرفته بود، در پرونده حضور داشته است.
مورد عجیب در پرونده ثامن الحجج، متهم ردیف سوم این پرونده است. دادگاه موسسه ثامن الحجج در ۱۲ جلسه برگزار شد؛ مهدی رمضانی متهم ردیف سوم تا جلسه دهم در دادگاه حضور نداشت و از وی به‌عنوان متهم فراری این پرونده، نام برد می‌شد. اما در جلسه یازدهم وکیل وی در دادگاه حاضر شد و گفت که وی متواری نیست و در تهران حضور دارد. رمضانی خود در جلسه دوازدهم دادگاه حضور یافت و تمام اتهامات را رد کرد. منبع آگاه در این‌باره می‌گوید مهدی رمضانی در سال ۱۳۹۱ از حضور در هیئت مدیره موسسه ثامن الحجج استعفای کتبی داده است و ابوالفضل میرعلی سهم وی را در آن زمان خریداری کرده است. وی همچنین می‌گوید رمضانی از طریق وکیل خود در جریان پرونده قرار داشته و در دادسرا نیز به وی تفهیم اتهام شده بود.
 
چهره‌های سرشناس پرونده ثامن الحجج
این منبع آگاه در مورد چهره‌های سیاسی و سلبریتی‌هایی که نام آن‌ها در جریان پرونده ثامن الحجج مطرح شده است، می‌گوید: دادسرا از سال گذشته آن‌ها را جهت ادای توضیحات فراخوانده است و حضور آن‌ها در دادسرا کماکان ادامه دارد. وی می‌گوید آن‌ها در مرحله فعلی به‌عنوان مطلع در دادسرا حضور یافته‌اند و تحقیقات در این‌باره همچنان ادامه دارد. در پرونده ثامن الحجج نام چند چهره سرشناس سیاسی و مجری تلویزیون مطرح شد که اشاره منبع آگاه به حضور آن‌ها در دادسرا جهت ادای توضیحات، به این افراد است.
منبع آگاه همچنین در مورد چرایی آزادی ابوالفضل میرعلی با قید وثیقه و سپس بازداشت مجدد وی به مردم سالاری آنلاین می‌گوید: سال گذشته دادگاه برای ابوالفضل میرعلی قرار وثیقه ۲ هزار میلیارد تومانی صادر کرده بود؛ در پاییز سال گذشته وی از دادگاه تقاضا داشت که با وثیقه‌ای پایین‌تر آزاد شود تا بتواند با فروش اموال خود، کسری موسسه اعتباری ثامن الحجج را جبران کند؛ چرا که وی اعتقاد داشت، بدون حضورش، اموال موسسه با قیمت نازلی واگذار خواهد شد. لذا دادگاه قرار وثیقه به ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش داد و میرعلی به زحمت با تأمین این وثیقه آزاد شد. اما وقتی که نتوانست در فروش اموال موسسه کاری به پیش ببرد، دادگاه وثیقه وی را به ۴ هزار میلیارد تومان افزایش داد و ابوالفضل میرعلی مجدداً بازداشت شد.
این منبع آگاه در مورد فشارها به بانک مرکزی در جریان پرونده ثامن الحجج گفت: تا پیش از سال ۹۳ از طرف برخی دستگاه‌ها فشارهایی به بانک مرکزی وارد شد؛ اما از سال ۹۳ به بعد که این اجماع در بین نهادهای مختلف ایجاد شد که موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز یک خطر واقعی هستند و بعد از این که در آن سال موسسه ثامن الحجج غیرقانونی اعلام شد، دیگر فشاری به بانک مرکزی وارد نشد و همه نهادها در برخورد با این موسسات همراه بودند.
 
کد مطلب: 92459
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *