چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱

اقتصاد استان

راهکار بهبود ایرانگردی

یک استاد دانشگاه و کارشناس حوزه گردشگری گفت: ایران‌هراسی یکی از موضوعاتی بوده که از دیرباز به عنوان بزرگ‌ترین چالش‌های گردشگری ایران مطرح است و دشمنان خارجی ما نیز همواره بر طبل ایران‌هراسی می‌کوبند؛ اتفاقات و حوادث اخیر ایران باعث شده گردشگرانی که علاقه شدیدی برای سفر به ایران داشته‌اند، به واسطه تبلیغات منفی از سفر به کشور ما خودداری کنند.
فرید جواهرزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مقوله امنیت در گردشگری اظهار کرد: امنیت در گردشگری جزو پراهمیت‌ترین مقوله‌های این صنعت محسوب می‌شود و اهمیت آن از خدماتی که در این صنعت ارائه می‌شود نیز بیشتر است.
وی اضافه کرد: زمانی که به امنیت در این صنعت می‌پردازیم، منظور امنیت در حوزه سیاسی نیست؛ بلکه می‌تواند امنیت غذایی، بهداشتی، روانی و ... نیز مد نظر باشد. همانطور که در دوران کرونا تمام مشاغل از این بیماری آسیب زیادی دیدند، واضح است که امنیت گردشگران به لحاظ جانی و بهداشتی در خطر بود و مشکلاتی که در دوران کرونا داشتیم به این مقوله از امنیت صنعت گردشگری مربوط می‌شود. وی گفت: گردشگر زمانی سفر می‌کند که امنیتش پایدار و مقصدش امنیت داشته باشد. بسیاری از اوقات گردشگران به دنبال هتل ۵ ستاره و لوکس نیستند و حاضرند در یک چادر و یا اقامتگاه بوم‌گردی اقامت داشته باشند، به شرطی که امنیتشان تضمین شده باشد؛ در نتیجه امنیت یکی از مقوله‌های توسعه گردشگری است.

ایران ۴ سال است که وضعیت امنیتی گردشگری خوبی ندارد

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران ادامه داد: با اتفاقاتی که پیش از کرونا در ایران داشتیم نزدیک به ۴ سال است که ایران به لحاظ امنیتی در حوزه گردشگری شرایط خوبی ندارد. از ابتدای سال جاری شرایط امنیتی در گردشگری ایران به سمت بهبود رفته بود و اقداماتی که دولت در خصوص بازگشایی مرزهای بین‌المللی و از سرگیری صدور ویزا انجام داد، شرایطی را به وجود آورد که در ۶ ماه نخست سال جاری وضعیت امنیتی گردشگری ایران رو به‌ بهبود بود و تمام شاخص‌های گردشگری شرایط بهتری را نسبت به سال‌های گذشته سپری می‌کرد. افزایش ضریب اشغال هتل‌ها، افزایش تورهای مسافرتی و افزایش تعداد گردشگران ورودی به ایران گواه بهبود شرایط گردشگری ایران بود.
وی یادآور شد: در عین حال مصادف شدن پاییز امسال با میزبانی جام‌جهانی در قطر، ایران به عنوان یکی از مقاصدی بود که می‌توانست گردشگر جذب کند اما متاسفانه به دلیل برخی ناکارآمدی‌ها و برنامه‌ریزی‌های اشتباه نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.