پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱
پلیس هشدار داد

کلاهبرداری با پیامک «پرونده اغتشاشات»

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به ارسال پیامک‌هایی با عنوان «پرونده اغتشاشات» به مردم هشدار داد.
به گزارش ایسنا، سودجویان و کلاهبرداران سایبری از هر فرصتی برای سوءاستفاده از شهروندان و کاربران فضای مجازی اقدام می‌کنند و در تازه‌ترین اقدام مجرمانه‌شان اقدام به ارسال پیامک‌هایی با کلیدواژه ناآرامی‌های اخیر در کشور شده‌اند. این افراد پیامکی را با این مضمون که «پرونده اغتشاشات شما در لینک زیر» قابل دسترسی است برای شمار زیادی از شهروندان ارسال کرده‌اند و طبیعی است در این شرایط ارسال چنین پیامک‌هایی می‌تواند موجب نگرانی شهروندان شده و آنان ترغیب شوند تا وارد لینک درج شده در انتهای پیامک شوند. لمس لینک مذکور موجب هدایت کاربران به صفحات جعلی و حاوی بدافزار می‌شود.
صفحاتی که خطراتی همچون فیشینگ، بدافزار و ... در آنها وجود دارد. این لینک‌ها یا کاربران را به صفحات جعلی هدایت می‌کند که در چنین صورتی عمدتا از کاربران خواسته می‌شود تا با پرداخت مبلغی اندک به پرونده خود دسترسی داشته باشند، کم بودن مبلغ مذکور باعث می‌شود که کاربر نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
در این شرایط اطلاعات حساب بانکی کاربران کپی شده و سودجویان نسبت به تخلیه موجودی حساب اقدام می‌کنند.در روش دیگر نیز ممکن است هیچ درخواستی برای برداشت وجه وجود نداشته باشد، اما کاربر به محض لمس لینک و ورود به آن در واقع به طور ناخواسته با آلوده شدن گوشی تلفن همراه خود موافقت کرده و در این حالت تلفن همراه به بدافزارهایی آلوده می‌شود که به موجب آن افراد سودجو به اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه دسترسی پیدا کرده و از این طریق از کاربران سوءاستفاده می‌کنند.
سرهنگ داوود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نیز این موضوع را تایید کرده و در این باره به ایسنا گفت: اخیرا پیامک‌های لینک‌دار با محتوای «پرونده اغتشاشات شما در سایت زیر» برای برخی از شهروندان ارسال شده ودر زیر آن لینکی ناشناس قرار گرفته است. این پیام از سوی مجرمان سایبری برای شهروندان ارسال شده و جعلی است.وی افزود: در این روش از کلاهبرداری، کلاهبرداران با درست کردن آدرس اینترنتی پیامکی با محتوای «پرونده اغتشاشات شما در سایت زیر» برای شهروندان ارسال می کنند که در نهایت با ترغیب آنان هدف کلاهبرداری قرار خواهند گرفت.
رئیس پلیس فتا پایتخت ادامه داد: لینک معرفی شده در این پیامک‌ها حاوی یک بدافزار است و مجرمان اینترنتی با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت برده و با نقص کردن حریم خصوصی شهروندان و دسترسی به اطلاعات شخصی، نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن‌ها نیز اقدام می‌کنند.
معظمی گودرزی با اشاره به اینکه ارسال‌کنندگان لینک‌های جعلی هدفی جز سرقت اطلاعات بانکی شهروندان ندارند، اظهارکرد: پلیس فتا تاکید می‌کند هیچ‌ سازمان‌رسمی و حاکمیتی با شماره‌های شخصی برای شهروندان پیامک ارسال نخواهد کرد. شهروندان قبل از اینکه لینکی را باز کنند لحظه‌ای صبر و در ادامه حتما محتوای آن را مطالعه کنند که روی لینک‌های جعلی تحت عنوان سامانه ثبت ثنا، سهام عدالت و هدفمندی یارانه‌ها و ... وارد نشوند؛ که اگر شهروندان در این رابطه دقت داشته باشند حجم زیادی از پرونده‌ها کاهش پیدا می‌کند.