پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱

اخبار کوتاه

۳۰ مبتلای جدید و فوت ۲ بیمار کرونا در کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از ابتلای ۳۰ بیمار جدید به کرونا در یک شبانه روز در کشور خبر داد.به گزارش ایلنا، تا روز ۲ آذر ۶۵ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۶۶ نفر دُز اول، ۵۸ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۸۵۰ نفر دُز دوم و ۳۱ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۸۹۴ نفر، دُز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۵ میلیون و ۵۴ هزار و ۱۰ دُز رسید. در یک شبانه روز ۲ هزار و ۴۷۰ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. از روز 1 آذر تا روز ۲ آذر ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۸ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۴۴۶ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت، ۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست داد و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۶۳۲ نفر رسید. خوشبختانه تا روز ۲ آذر ۷ میلیون ۳۳۴ هزار و ۹۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. ۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا روز ۲ آذر ۵۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۴ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۳۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

مطرح شدن پرداخت «حق عائله‌مندی»
به زنان کارمند

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: دریافت حق‌عائله‌مندی برای کارکنان خانم بخش دولتی را مطرح کرده‌ایم.به گزارش ایسنا، انسیه خزعلی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: کمیته زنان و خانواده در شورای عالی آمار مصوب شد لذا می‌توانیم به طور دقیق آمار زنان در بخش‌های مختلف را جمع آوری کنیم و به عنوان مرجع رسمی، عهده دار این آمار باشیم. البته پیش از این آمارهایی در خصوص عدالت جنسیتی تهیه کرده‌ایم.وی درباره میزان اجرا شدن قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نیز بیان کرد: اجرای این قانون بر عهده ستاد ملی جمعیت است اما در زمینه بخش‌هایی که مرتبط با ما بوده تلاش کرده‌ایم. کار ما اجرا نیست بلکه سیاستگذاری، هماهنگی و نظارت بر دستگاه‌هاست. بحث چهارقلوها را دنبال کرده‌ایم که البته به قانون مکمل نیاز دارد. به‌زودی قانون دهه شصتی‌ها را اعلام خواهیم کرد.خزعلی ادامه داد: دورکاری با مشکلاتی از جمله اینکه مدیران همکاری لازم را ندارند، مواجه است که باید قانون دورکاری تعدیل شود تا همکاری بیشتر مدیران را در پی داشته باشد.خزعلی در پایان گفت: دریافت حق عائله‌مندی برای کارکنان خانم بخش دولتی را مطرح کرده‌ایم ولی باید مصوب شود. نظر این است که چون تامین هزینه خانواده بر عهده مرد است، پس حق عائله‌مندی باید مربوط به مردان باشد.

مهلت دو هفته‌ای به دستگاه‌های اجرایی قانون
هوای پاک

رئیس سازمان محیط زیست گفت: موضوع آلودگی هوا بحث فراگیر همه دستگاه‌های اجرایی کشور است و مکلف هستند تکلیف خود را انجام دهند.به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: موضوع آلودگی هوا بحث فراگیر همه دستگاه‌های اجرایی کشور است که مکلف هستند تکلیف خود را انجام دهند و هر دستگاهی که جَو و منابع آبی را تخریب کند باید پاسخگو باشد.وی افزود: ما سه هفته قبل در ستاد هوای پاک که در وزارت کشور برگزار شده بود، به این دستگاه‌ها دو هفته مهلت دادیم تا با نشست‌هایی که با معاونت‌های ما در سازمان محیط زیست دارند، اعتبارات مورد نیاز ۱۴۰۲ را در زمینه اجرای قانون هوای پاک مشخص کنند.سلاجقه در پایان گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های دریافت شده، در یک بخش حدود ۱۰۳ هزار میلیارد تومان و در بخش دیگر سه میلیارد دلار مورد نیاز دستگاه‌ها است تا بتوانند در سال ۱۴۰۲ بخشی از قانون هوای پاک را اجرا کنند.

اعطای تسهیلات حمایتی فرزندآوری و ازدواج
به کارکنان شهرداری تهران

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از اعطای تسهیلات حمایتی فرزندآوری و ازدواج به کارکنان شهرداری تهران خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بنی حسن مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در جلسه با مدیران رفاهی این اداره کل اجرای بسته خرسند ساز با هدف ارتقا سطح رفاه و معیشت کارکنان و کاهش فشار اقتصادی موجود را یادآور شد و گفت: در این بسته که در قالب ۱۴ محور تهیه و تدوین شده است حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و مشوق‌های فرزندآوری مورد توجه جدی قرار گرفته است.وی اعطای تسهیلات تشویقی فرزندآوری و ازدواج در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و قانون حمایت از جوانی جمعیت را بخش مهمی از برنامه‌های رفاهی شهرداری تهران ذکر کرد و گفت: در همین راستا تسهیلات بانکی و گردشگری بدون ضامن و بدون نوبت با قید فوریت به کارکنانی که از آبان ماه امسال ازدواج نمایند و یا صاحب فرزند شوند تخصیص خواهد یافت.مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر لزوم کاهش سن ازدواج و ترغیب به این سنت حسنه گفت: اعطای وام ۵۵ میلیون تومانی و هدیه گردشگری به یکی از مقصدهای مشهد مقدس، کیش، سرعین و یا شمال از تسهیلاتی است که همکاران شهرداری تهران بلافاصله پس از ازدواج، بدون نوبت و معطلی و در قالب بسته خرسند ساز از آن برخوردار می‌شوند.بنی حسن در ادامه پرداخت وام فوری و بدون نوبت فرزندآوری را متذکر شد و تصریح کرد: تخصیص وام ۵۵ میلیون تومانی به فرزند اول و دوم و ۱۰۰ میلیون تومانی به فرزند سوم از دیگر تسهیلات تشویقی فرزند آوری است که تاکنون در هیچ سازمان و نهاد دیگر اجرایی نشده است.

آغاز علمی شدن «عطاری‌ها» از تهران

مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تمدید یا صدور مجوز فعالیت عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن دوره‌های آموزشی است، گفت: نحوه ارائه خدمت عطاری‌ها باید به شکلی باشد که چارچوب ساختاری دقیقی برای آنها چیده شود تا برخی تخلفاتی که در این حوزه رخ می‌دهد تحت نظارت قرار گیرد.دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه عطاری‌ها واحدهای صنفی هستند که با مجوز وزارت صمت فعالیت می‌کنند، گفت: این واحدهای صنفی می‌توانند فروش گیاهان دارویی را انجام دهند و با توجه به اینکه این موضوع یک حرفه کاملا مرتبط با سلامت مردم است می‌بایست در شرایطی ارائه خدمت کنند که هم بتوانیم از ظرفیت این صنف بهترین استفاده را ببریم و هم اینکه خدمات ایمن و محصولات استانداردی را در اختیار جامعه قرار دهند؛ بنابراین کلیه سیاست‌گذاری‌ها برای تحقق این مهم انجام می‌شود.وی افزود: مسیر علمی و اصولی شدن فعالیت عطاری‌ها در حال طی شدن است و هنوز جزئیات این موضوع مشخص نیست. وزارت بهداشت بر این موضوع قائل است که باید نحوه ارائه خدمت عطاری‌ها به شکلی باشد که چارچوب ساختاری دقیقی برای آنها چیده شود تا برخی تخلفاتی که در این حوزه رخ می‌دهد تحت نظارت قرار گیرد.حسینی یکتا با اشاره به اینکه علمی شدن عطاری‌ها به صورت آزمایشی در تهران با مشارکت صنف عطاری‌ها آغاز شده است، بیان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان انجمن علمی طب سنتی، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران و صنف عطاری‌ها منعقد شده است، مقرر شد تا تمدید یا صدور مجوز فعالیت عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن دوره‌ای آموزشی باشد. این کار پیش از شیوع کرونا به شکل پایلوت در تهران آغاز شده است اما بروز کرونا سبب شد تا طرح با سرعت بالا پیش نرود ولی در حال حاضر ارائه و تمدید مجوز عطاری‌ها در تهران منوط به گذراندن یک دوره آموزشی و علمی است. ما به دنبال گسترش طرح در سایر شهرهای کشور هستیم و دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف این مهم را دنبال می‌کنند.او با تاکید بر لزوم دریافت خدمات درمانی طب سنتی از متخصصین این حوزه،‌ بیان کرد: در حال حاضر ویزیت متخصصین طب ایرانی تحت پوشش بیمه است و ۶ خدمت طب سنتی نیز برای پوشش بیمه‌ای پیشنهاد شده است که این نیازمند برخی پژوهش‌ها در مورد هزینه‌اثربخشی است.