بودجه۱۴۰۲؛ درد جدید معلولان

انتقاد معلولان نسبت به بودجه ۱۴۰۲ در حالی اعلام شده که منابع مالی اختصاصی برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در این بودجه لحاظ نشده است.
به گزارش مهر، هفت میلیون مددجو در ایران وجود دارد که بیش از ۲ میلیون آن را جامعه معلولان تشکیل می‌دهد که سالانه حدود ۶۰ هزار معلول به علت تصادفات و سوانح در سطح کشور به جمعیت معلولان اضافه می‌شود.
مجلس در راستای بهره‌مندی معلولان از همه حقوق خود در جامعه قانون «قانون حمایت از حقوق معلولان» را در دهه ۷۰ تدوین و به تصویب رساند که این قانون در سال ۱۳۹۷ بازنگری و بار دیگر به تصویب رسید؛ یکی از مفاد این قانون الزام سازمان برنامه و بودجه کشور به تخصیص اعتباری برای اجرای این قانون است. ماده ۳۰ قانون حمایت از حقوق معلولان تأکید می‌کند «به‌منظور شفاف‌سازی منابع مالی اختصاص یافته برای اجرای این قانون و حمایت از افراد دارای معلولیت، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است نسبت به ایجاد ردیف اعتباری ذیل فصل رفاه اجتماعی متناسب با عناوین فصول این قانون در لوایح بودجه سنواتی اقدام نماید.» طبق اعلام «علی محمد قادری» رئیس بهزیستی کشور برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال آینده به ۶۱ هزار میلیارد تومان نیاز است اما این امر در «بودجه ۱۴۰۲» لحاظ نشد. «بودجه ۱۴۰۲» در حالی از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که واکنش‌های مختلفی از سوی کارشناسان داشته و حتی انتقاداتی توسط معلولان به آن وارد شده چرا که در این لایحه ردیف بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان حذف شده است.
انتقادات معلولان
به تصمیمات دولتمردان
این انتقادات زمانی شدت گرفت که لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ از سوی بهارستان به تصویب رسید. «بهروز مروتی» مدیر کمپین معلولان در گفت‌وگویی رسانه‌ای بیان کرده است «ما نسبت به حذف ردیف مستقل بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ انتقاد کرده‌ایم».
وی تأکید کرده است: «انتقادات معلولان تا بازگشت این بودجه به بودجه سنواتی ادامه خواهد داشت». یکی از معلولان نیز هشدار داده است: «حذف ردیف بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان تبعات جبران‌ناپذیری دارد که ورشکستگی مراکز توان‌بخشی یکی از آنها است». این توان‌خواه ادامه داد: «اغلب معلولان در مراکز توان‌بخشی نگهداری می‌شوند و اگر بودجه آنها تأمین نشود، پیش‌بینی شده که مراکز توان‌بخشی کشور با خطر ورشکستگی و ارائه نکردن خدمات لازم به جامعه هدف روبه‌رو خواهند بود».
کاهش ۳۰ درصدی
یک ردیف بودجه سازمان بهزیستی
این موضوع نیز واکنش‌هایی را از برخی نمایندگان مجلس داشت است به‌گونه‌ای که «محمدعلی محسنی بندپی» عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خواستار بازگشت ردیف اختصاصی حمایت از افراد دارای معلولیت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کشور شد.
وی در تذکری شفاهی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: «در لایحه بودجه ۱۴۰۲ ردیف اختصاصی حمایت از افراد دارای معلولیت حذف شده و این موضوع موجب نگرانی افراد دارای معلولیت شده است که باید نسبت به اصلاح آن در کمیسیون تلفیق یا صحن مجلس اقدام شود».
«سید کریم حسینی» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر تصریح می‌کند: حذف بودجه سازمان بهزیستی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ صحت ندارد.
نماینده مردم اهواز در مجلس بیان می‌کند: طبق بررسی‌ها و شواهد بخشی از بودجه سازمان بهزیستی در یک ردیف کاهش ۳۰ درصدی داشته که دولت در تبصره ۱۶ این کاهش را جبران کرده است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان می‌کند: بودجه سازمان بهزیستی در سال ۱۴۰۲ روند صعودی و افزایشی داشته گرچه همه مطالبات محقق نشده است.
بودجه معلولان برای تخصیص
نیازمند تصویب مجلس است
«علیرضا انجلاسی» معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی در گفت‌وگویی رسانه‌ای تأکید می‌کند که بودجه معلولان در لایحه ۱۴۰۲ حذف نشده است.