معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادعا کرد

احیاء بیش از ۲۰۰۰ واحد صنعتی تعطیل

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون ۲۳۷۰ واحد صنعتی تعطیل احیا شده است.علی رسولیان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت قطعی برق و گاز صنایع اظهار کرد: متاسفانه ما در کشور در زمینه برق و گاز ناترازی داریم که عمده فشار آن بر صنعت وارد می‌شود، در حالی که کل مصرف برق صنعت ۳۵ درصد است اما در زمان پیک مصرف برق صنعت قطع می‌شود.
وی افزود: در سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شد. ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های خودتامین در واحدها شروع به کار کردند. وزارت صمت مجوزهایی داد و ما نیز مشوق‌هایی در نظر گرفتیم، بنابراین برنامه‌ریزی نسبتا خوبی با وزارت نیرو انجام شد. قطعی برق بی‌برنامه در حوزه صنعت بسیار کم بود و بیشتر به صورت برنامه‌ریزی شده اتفاق افتاد، برای مثال برخی واحدها اورهال انجام داده، برخی از واحدها جمعه‌ها مشغول به کار بودند و برخی شیفت‌ها را تغییر دادند. زنجیره‌های تولید را نیز کنترل کردیم تا به تولید بخش‌هایی که برق آن‌ها قطع می‌شود، آسیب وارد نشود.رسولیان با بیان اینکه در زمستان امسال شاهد کاهش شدید دما و سرمای شدید هوا بودیم که این مساله در خراسان رضوی بیشتر بود، عنوان کرد: این سرما خارج از برنامه تدوین شده در سطح ملی بود. توافقات ما برای قطع گاز صنایع صرفا در حوزه صنایع سیمانی، بخشی از فولاد و بخش‌هایی از صنایع بزرگ بود اما کسری گاز و برودت هوا موجب شد گاز بخش‌های مختلف از جمله شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک برای مدتی قطع باشد، همچنین کمبود گاز در نیروگاه‌ها عاملی برای قطع برق آن‌ها نیز شد که در خراسان رضوی مشهود بود.مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: اقداماتی با مشارکت وزارت نیرو برای ایجاد نیروگاه در سطح کشور به ظرفیت ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات نهایی و حدود ۲۰ واحد وارد مرحله اجرای‌ عملیاتی شده است. ۲ واحد با حدود ۷۰۰ مگاوات بهره‌برداری شده و ایجاد بقیه نیز به جد دنبال می‌شود.
این اقدام بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. قرار شد مجوزها، مسائل مربوط به محیط زیست و واگذاری زمین در دولت تعیین تکلیف شود تا زودتر این نیروگاه در مدار قرار بگیرند. اگر این نیروگاه ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاواتی وارد مدار شود، مشکل ناترازی برق در تابستان حل خواهد شد.