سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱
سخنگوی وزارت امور خارجه:

رفتار آذربایجان را توأم با حسن نیت نمی‌بینیم

آمادگی ایران برای تبادل زندانی با آمریکا
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: ما آماده انجام تبادل زندانیان با آمریکا هستیم و مشکل فنی طرف آمریکایی در این زمینه به خود آنها ارتباط دارد.
به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی در نشست خبری خود با خبرنگاران در این زمینه ادامه داد: در صورتی که طرف آمریکایی نسبت به این موضوع برخورد واقع‌بینانه داشته باشد موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع کاملا انسانی قابل انجام است.
وی در همین ارتباط گفت: در ماه مارس سال گذشته میلادی توافق مکتوبی بین طرفین در این زمینه صورت گرفته و از سوی نماینده رسمی آمریکا نیز این توافق امضا شد.
سکوت درباره برنامه دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان
سخنگوی وزارت خارجه در مورد خبر منتشر شده به نقل از وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه چین به دنبال برگزاری نشست مشترک سران شورای همکاری خلیج فارس با مقامات ایران در پکن است و آیا این خبر از سوی ایران تایید می‌شود؟ گفت: من نمی‌توانم این موضوع را با این جزئیات تایید کنم. آنچه که در مورد نقش آفرینی دولت چین مطرح هست و حائز اهمیت بود نقش‌آفرینی این کشور در از سرگیری روابط ایران و عربستان برای رفع سوء تفاهم‌ها بود و این موضوع محقق شد.
وی ادامه داد: فارغ از اینکه در مورد برگزاری این نشست توافق شده یا نشده ما از هرگونه تحول دیپلماتیک که می‌تواند به همگرایی سیاسی کمک کند، استقبال می‌کنیم چرا که همگرایی سیاسی به تحقق منافع اقتصادی کشورها نیز کمک می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک معاونین وزرای خارجه ایران و سوریه ، ترکیه و روسیه در مسکو شرکت می‌کند.
توافق تهران و ریاض در چارچوب مذاکرات محرمانه و عالی
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مطالب مطرح شده در ارتباط با توافق ایران و عربستان در نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال و طرح این ادعا از سوی این رسانه که قرار است فعالیت شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در پی توافق ایران و عربستان تعطیل شود، گفت: توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان در چارچوب مذاکرات محرمانه و عالی انجام شده است. عموماً رسانه‌ها در مورد این توافق‌ها به گمانه‌زنی رسانه‌ای می پردازند ولی شما این حق را به سخنگوی وزارت خارجه بدهید که در مورد گمانه‌زنی رسانه‌ای اظهار نظر نکند.
وی با تاکید بر اینکه توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان توافق خوبی است و امیدواریم روابط دو کشور در ریل طبیعی خود قرار بگیرد گفت : این که بین دو کشور اختلاف نظر و مشکلاتی وجود داشته باشد یک امر طبیعی است و مهم این است که کشورها در مورد این موضوعات اختلافی و حل آنها به روندهای دیپلماتیک پایبند باشند و امیدواریم با تحول مثبت صورت گرفته شاهد شکل‌گیری روابط هم همراه با حسن نیت بین دو کشور باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رسانه‌ها مطرح شده که ایران متعهد شده به عربستان به خاطر حمله صورت گرفته به آرامکو و حمله به سفارت این کشور در تهران غرامت پرداخت کند ، گفت: بعد از توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان، شاهد شکل‌گیری جریان‌های رسانه‌ای و با طرح برخی از موضوعات حاشیه بوده ایم ، جریاناتی که می‌خواهند حاشیه بر متن غلبه پیدا کند و اصل موضوع یعنی حصول توافق را تحت تاثیر قرار دهند.
وی ادامه داد: در واقع تلاش‌هایی برای تحت شعاع قرار دادن این تحول مثبت صورت گرفته و ما مایل نیستیم که این مسائل حاشیه ای را مورد توجه قرار دهیم.
چانه زنی درباره مساله یمن
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار المسیره مبنی بر اینکه آیا در گفت‌وگوهای صورت گرفته بین ایران و عربستان توافقی نیز در ارتباط با یمن صورت گرفته و اینکه آیا ایران با مقامات سعودی در ارتباط با مسئله بحران یمن توافق کرده است؟ گفت: گفت‌وگوهای صورت گرفته بین ایران عربستان در مورد مسائل دو جانبه بوده است. ایران به نیابت از کشوری مذاکره نمی‌کند مگر اینکه از ایران خواسته شود در مورد یک مورد و یک پرونده نقش مثبتی داشته باشد. در ارتباط با یمن نیز نگاه جمهوری اسلامی ایران مشخص است و ما همانطور که در گذشته تلاش کردیم نقش مثبتی در ارتباط با این موفقیت‌ها ایفا کنیم اکنون نیز برای ایفای نقش مثبت به درخواست سازمان ملل از تمام ظرفیت‌های خوب برای حل این بحران استفاده می‌کنیم. ما در مورد یمن همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم مردم یمن باید تصمیم بگیرند.
تردید درباره حسن نیت آمریکا
کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد مباحث منتشر شده در مورد تبادل زندانیان میان ایران آمریکا و همچنین بدعهدی آمریکا در اجرای توافقات گفت : سابقه سوء دولت‌آمریکا در پایبندی به تعهدات و توافقات باعث ایجاد تردید نسبت به اجرای آن از سوی دولت آمریکا شده است.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده در روز گذشته در بحث تبادل زندانیان و با بیان این که روند مذاکرات می‌بایست به نتایج عملی منتهی بشود و ما بارها تاکید کردیم که به دیپلماسی به عنوان بهترین مسیر برای رفع اختلافات اعتقاد راسخ و عملی داریم، گفت: در ارتباط با موضوع زندانیان و در ارتباط با بقیه مسائل مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد.
کنعانی ادامه داد: در موضوع زندانیان در ماه مارس سال میلادی گذشته توافقات مکتوبی بین طرفین شکل گرفت و از سوی نماینده رسمی آمریکا امضا شد.
وی ادامه داد : طرف آمریکایی در یک مرحله پذیرفت که این موضوع بدون ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها انجام بشود و مبادله صورت بگیرد و البته در مقطع دیگری آن را به روند مذاکرات‌هسته‌ای گره زدند.
کنعانی گفت: ما آمادگی داریم که این کار به عنوان یک موضوع انسانی انجام شود و مشکلات فنی طرف آمریکایی هم در این زمینه به خودش ارتباط دارد. در صورتی که شاهد برخورد واقع بینانه طرف آمریکایی در موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع کاملا انسانی باشیم این تبادل و اقدام قابل انجام است.
وی در مورد مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: روند مذاکرات‌ هسته‌ای با توجه به سابقه سوء عدم التزام دولت آمریکا به تعهداتش مستلزم ضرورت اخذ تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی جهت کسب اطمینان از پایبندی دولت‌ آمریکا به هرگونه توافق جدید است.
ایفای نقش واسطه‌ها در مذاکرات غیر مستقیم تهران و واشنگتن
کنعانی همچنین در پاسخ به سوال یک رسانه آمریکایی در مورد بحث تبادل پیام‌ها در مورد تبادل زندانیان و چرایی تکذیب توافق صورت گرفته برای انجام این موضوع از سوی دولت آمریکا تاکید کرد : مذاکرات از طریق واسطه‌ها که ایفای نقش می‌کنند انجام شد. در این زمینه ما پیش از این توافق مکتوب میان دو کشور از طریق واسطه امضا کردیم. طرفی که تکذیب می‌کند دولت آمریکاست. من شما را ارجاع می‌دهم به مواضع سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در نشست اخیرش صراحتاً اشاره می‌کند که دولت آمریکا روی این پرونده کار، تلاش و پیگیری می‌کند. سوال من از طرف آمریکایی این است که در خلأ و به طور یک‌جانبه و با خودش دارد روی این موضوع کار و تلاش و پیگیری می‌کند؟ یا از طریق واسطه‌ها در چارچوب پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود؟ در هر صورت توافق مکتوب وجود دارد در ارتباط با موضوع زندانیان در ارتباط با موضوعات هسته‌ای هم دیپلماسی فعال است.
وی تاکید کرد: بنابراین اینکه دولت آمریکا چرا چنین ادعایی می‌کند باید ببینیم که مشکل دولت آمریکا چیست؟ آیا به مسائل داخلی دولت آمریکا بر می‌گردد؟ آیا به رقابت‌های سیاسی درونی دولت آمریکا بر می‌گردد؟ در هر حال این مشکلی است که مرتبط با دولت آمریکا است و آنها باید در این رابطه توضیح دهند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما نسبت به تحقق این موضوع یعنی تبادل خوشبین هستید، گفت: دیپلمات‌ها همواره خوش‌بین هستند ولی هر توافقی دو طرف دارد و باید طرف‌های دیگر نیز التزام و پایبندی خود را نشان دهند.
کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی که آیا توافق مکتوب صورت گرفته بین ایران و آمریکا درمورد تبادل زندانیان توسط خبرنگاران قابل رویت است؟ گفت: در این زمینه محدودیت‌های دیپلماتیک وجود دارد و ما به التزامات دیپلماتیک پایبند هستیم ولی همانطور که گفتم چنین توافقی وجود دارد.
پیگیری آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی درباره آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق و ژاپن نیز گفت : آزادسازی دارایی‌های ایران یکی از موضوعات مورد توجه ماست که با اهتمام جدی در حوزه‌های سیاسی قابل پیگیری است. راجع به اصل بلوکه کردن این پول‌ها معترضیم و این اقدام غیرقانونی است.
وی ادامه داد : دولت آمریکا حق ندارد در ارتباط با مناسبات دوجانبه ، قانونی و رسمی ایران و دیگر کشورها مداخله و از ابزارهای غیرقانونی برای ایجاد خلل در مناسبات پولی و مالی ایران و دیگر کشورها استفاده و مانع ایجاد کند.
کنعانی با بیان این که ایران در مذاکراتی که در حال انجام است این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند و امیدوار است در روند گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها و گفت‌وگوهای دیپلماتیک شاهد آزادسازی این دارایی‌ها باشیم، تصریح کرد : روند را مثبت می‌دانیم و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد : در ارتباط با عراق روند مناسبات ما در مجموع از این قاعده مستثنی است، چارچوب‌های خوبی برای مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور داریم. دولت عراق متعهد و ملتزم است و همواره تلاش‌های حداکثری انجام داده که فشارهای دولت آمریکا را حل و فصل کند. در مورد عراق مکانیسم‌ها و چارچوب‌های خود را داریم و همکاری‌های مالی و پولی ما در چارچوب‌های مورد توافق ادامه دارد.
پرواز عرف هواپیمای
ایرانی در مرز آذربایجان
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره احضار اخیر سفیر ایران در باکو به وزارت خارجه آذربایجان طی روزهای اخیر نیز گفت: این موضوع مربوط به پرواز یک هواپیما در محدوده مرزی دو کشور است. پروازی که انجام شد یک پرواز عادی و متعارف بود که به صورت دوره‌ای در چارچوب پایش مناطق مرزی ایران و در فضای داخلی ایران انجام شد و در گذشته‌ هم این پروازها انجام می‌شد. پرواز هواپیما به موازات مرز مشترک در فضای داخلی ایران و با فاصله مناسب از مرز آذربایجان انجام شد. اگر اتفاقاتی به سهو و اشتباه رخ دهد معمولا رادارها و شبکه‌های پدافندی در ارتباطات رادیویی هشدارهای لازم را می‌دهند.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: در ارتباط با این پرواز هیچ هشدار راداری و رادیویی از سوی طرف مقابل داده نشد. روند معمول در قوانین پروازی بین‌المللی این است که اگر تحول خارج از عرفی رخ داده شود در همان چارچوب‌های فنی پیام و تبادل می‌شود که این اتفاق رخ نداد.
کنعانی گفت: ما با آذربایجان در حوزه دفاعی رابطه داریم ، سفارت ما فعال است و وابسته دفاعی ما در آذربایحان حضور دارد. اگر بنا به حسن نیت بود موضوع می‌توانست در ارتباط با سفارت ایران و وابسته دفاعی ما طرح شود و تبادل نظر و رفع سوءتفاهم شود.
کنعانی تصریح کرد : نمی‌توانیم این اقدام دولت آذربایجان در احضار سفیر و رسانه‌ای کردن موضوع را توأم با حسن نیت و در قالب روابط عادی بین کشورهای از جمله کشورهای همسایه تلقی کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت : ما با آذربایجان همسایه هستیم و در منطقه همسایگی و تعامل سازنده مورد انتظار و توقع جمهوری اسلامی ایران است و در مورد اینگونه موضوعات تخصصی ، انتظار داریم در چارچوب‌های تخصصی، مسائل مطرح و حل و فصل شود. وی تاکید کرد : در موضوعات اختلافی، طرح مسائل در فضای رسانه‌ای و از پشت تریبون‌ها کمکی به حل و فصل نمی‌کند و نشان دهنده حسن نیت نیست.