سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

دیپلماسی

ابلاغ پیام قدردانی مقامات ایران به نخست وزیر عراق


محمد کاظم آل‌صادق سفیر ایران در بغداد با دیدار «محمدشیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار و رایزنی کرد.به گزارش ایسنا در این دیدار ، دو طرف درباره روابط دوجانبه و مناسبات مشترک گفت‌وگو کردند. السودانی در جریان این دیدار تصریح کرد که عراق در موضع‌گیری‌ها اعتدال‌گراست و در راستای تحقق ثبات در خاورمیانه همواره رویکرد گفت‌وگو را در پیش می‌گیرد.
آل‌صادق نیز پیام قدردانی مقامات ایران از عراق برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و به نتیجه رسیدن تلاش‌ها در مسیر تفاهم ایران و عربستان را به السودانی منتقل کرد. به گزارش ایسنا محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در عراق همچنین روز گذشته نیز با «عبداللطیف رشید» رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. آل صادق در این دیدار دعوت نامه مکتوب ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای سفر به تهران را به رئیس جمهوری عراق تحویل داد.رئیس جمهوری عراق نیز ضمن تقدیر و تشکر از این دعوت گفت که در اولین فرصت به ایران سفر می‌کند.
رشید ضمن ابراز خرسندی نسبت به توافق ایران و عربستان خاطرنشان کرد که امیدوارم این گام منجر به تحولات مثبت در منطقه و جهان شود.
وی همچنین بر اهمیت همکاری و هماهنگی مشترک میان تهران و بغداد که در راستای تقویت ثبات و امنیت در منطقه است، تاکید کرد.
رئیس جمهوری عراق بر لزوم تلاش جدی برای توقف درگیری ها و تحقق صلح و امنیت جهانی تاکید کرد. از سوی دیگر سفیر ایران در عراق از تلاش‌های بغداد در نزدیکی روابط تهران و ریاض و میزبانی از چند دور مذاکره تقدیر و تشکر کرد. وی همچنین گفت که ایران خواهان تداوم همکاری مشترک با عراق و گسترش روابط دوجانبه است.

دیدار باقری با وزیرخارجه عمان

معاون سیاسی وزیر امور خارجه که به مسقط سفر کرده در دیدار با «بدر بن حمد البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان گفت: رمز موفقیت سیاست همسایگی ایران اعتماد متقابل سیاسی است.
به گزارش ایرنا، «علی باقری» روز یکشنبه در این دیدار با تمجید از نقش سازنده سلطنت عمان در این خصوص تصریح کرد: توافق ریاض و تهران برای آغاز دوره جدیدی از مناسبات نشان داد سیاست همسایگی راهبرد هوشمندانه دولت برای تامین منافع ملی و پیشبرد اهداف سیاست خارجی است.
وی افزود: رمز موفقیت سیاست همسایگی ایران، اعتماد متقابل سیاسی و هدف این سیاست راهبردی برقراری ثبات و آرامش در منطقه و ارتقای همکاریهای اقتصادی برای ترویج توسعه در همه کشورها و رفاه فراگیر برای همه ملتهای منطقه است.
بدر بن حمد البوسعیدی وزیر خارجه عمان با استقبال از توافق اخیر جمهوریی اسلامی ایران با عربستان سعودی برای برقراری مجدد روابط دو کشور اظهار داشت: این توافق مبنایی برای تقویت روح همکاری و تعامل بیشتر کشورهای منطقه خواهد بود.
همچنین در این دیدار دو طرف درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر پرداختند.
موضوعات توافق برای از سرگیری روابط جمهوریی اسلامی ایران و عربستان سعودی و گفت وگوهای منطقه ای به منظور تقویت صلح و امنیت در منطقه نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.