سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

نرخ واردات چای ۵ برابر صادرات

مدیر اجرایی سندیکای چای اظهار داشت: برحسب وظیفه در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی در دی ماه موضوع را به صورت کتبی به وزیر گزارش دادیم و وی هم دستور رسیدگی را صادر کردند اما مشخص است که در تجارت چای کاسه‌ای زیر نیم کاسه وجود دارد، چگونه ممکن است که تولید کشور حدود 26 هزار تن باشد و 33 هزار تن صادر شود؟ در شرایطی که در بحبوحه کمبود ارز مواجه هستیم 98 هزار تن چای با ارز نیمایی وارد کشور شود، از این رو ضرورت دارد که دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کنند.صادق حسنی در گفت‌وگو با ایلنا درباره موضوع ارائه دلار 28 هزار و 500 تومانی به یک واردکننده چای و اقدام این واردکننده به فروش دلارها در بازار آزاد و عدم واردات چای اظهار داشت: در این باره مدرکی به صورت مستند وجود ندارد اما صحبت‌هایی در این باره به گوش رسیده است.
اما نکته تعجب برانگیز این است که در 11 ماه گذشته حدود 98 هزار تن چای وارد کشور شده که در چند سال گذشته این میزان واردات چای به کشور بی‌سابقه بوده‌ است و همچنین در همین مدت زمان میزان صادرات چای ابهاماتی دارد.وی گفت: طبق مستندات در اختیار و آمار استخراج شده از گزارش‌های رسمی‌گمرک جمهوری اسلامی‌ایران؛ در 11 ماه گذشته 98 هزار و 701 تن چای با ارزش میانگین 5 دلار و 84 سنت وارد شده است. این میزان واردات چای در شرایطی انجام و در دی و بهمن ماه بسیار سر و صدا شد که واردات چای را ممنوع اعلام کردند اما در همین دی ماه حدود 11 هزار تن چای وارد شد. مدیر اجرایی سندیکای چای با بیان اینکه این میزان واردات چای نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش 48 درصدی داشت، ادامه داد: موضوع مهم این است که این میزان واردات با ارز نیمایی انجام شده و البته شنیده می‌‌شود عده‌ای هم برای واردات چای از ارز 28 هزار و 500 تومانی استفاده کردند اما از صحت این موضوع اطلاع نداریم و گویا هر شرکتی با یک نرخ متفاوتی نسبت به واردات چای اقدام کرده‌است اما از آنچه مطمئن هستیم این است که تمام واردات حداقل با ارز نیمایی انجام می‌شود.
حسنی تاکید کرد: از سوی دیگر در سال 1401 تمام تولیدات چای ایرانی 26 هزار و 171 تن بوده است اما در 11 ماه گذشته 33 هزار و 643 تن چای از کشور صادر شده‌است. یعنی 7 هزار و 472 تن بیشتر از تولید، صادر و این میزان صادرات با ارزش میانگین یک دلار و 23 سنت انجام شده است.