سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

اخبار کوتاه

کلاهبرداری سایبری
با فروش وسایل چهارشنبه سوری

رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: فروش مواد محترقه در فضای مجازی جرم بوده و پیگرد قضایی را به دنبال دارد.
سرهنگ گودرزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: خرید مواد محترقه در فضای مجازی توسط کودکان و نوجوانان صورت می‌گیرد و باتوجه‌به این موضوع، کلاهبرداران سایبری از روش‌هایی همچون فیشینگ و... جهت سرقت اطلاعات بانکی استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: خانواده‌ها باید دقت داشته باشند تا کودکان آن‌ها با استفاده از این سایت‌ها به دنبال ساخت مواد محترقه خطرناک نباشند و در دام کلاهبرداران سایبری گرفتار نشوند.
سرهنگ گودرزی یاداور شد: فروش مواد محترقه در فضای مجازی جرم بوده و پیگرد قضایی را به دنبال دارد.

انتصاب رئیس جدید مرکز اطلاع‌رسانی
پلیس پایتخت

فرمانده انتظامی تهران بزرگ، رئیس جدید مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت را منصوب کرد.
به گزارش ایسنا، سردار عباسعلی محمدیان که از نهم بهمن ماه امسال با حکم فرمانده فراجا به عنوان فرمانده انتظامی تهران بزرگ منصوب شده است. طی حکمی سرهنگ بابک نمک‌شناس را به عنوان رئیس جدید مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت منصوب کرد.
محمدیان در این حکم بر ضرورت ارتباط به موقع و سریع با رسانه‌ها، اطلاع‌رسانی کامل و شفاف اقدامات و رویدادهای مرتبط با پلیس تاکید کرده است.
نمک‌شناس پیش از این نیز ریاست مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت را در کارنامه داشته و قبل از آن سال‌ها به عنوان رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ فعالیت داشت.

واژگونی مرگبار اتوبوس مسافربری در لرستان

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از واژگونی مرگبار یکدستگاه اتوبوس مسافربری در محور خرم آباد به پلدختر خبر داد.صادق محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، دراین باره گفت: حوالی ساعت ۲:۱۵ بامداد دیروز خبر واژگونی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در محور خرم آباد به پلدختر به سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر اطلاع داده شد که درپی آن سه تیم عملیاتی از پایگاه‌های امداد و نجات خرم زال، شوراب و تیم واکنش سریع به محل اعزام شدند.
وی با بیان اینکه اورژانس نیز امدادگران خود را به محل اعزام کرده بود، گفت: تیم‌های امداد و نجات همزمان با امدادرسانی به مصدومان اقدامات خود برای رهاسازی و انتقال مصدومان را نیز آغاز کردند.سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه حدود ۲۸ نفر در جریان واژگونی این اتوبوس دچار حادثه شدند، گفت: متاسفانه یک تن جان خود را در این حادثه از دست داد .به گفته محمودی علت این حادثه از سوی کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی و اعلام خواهد شد.پیش‌تر تعداد قربانیان این حادثه ۱۰ تن اعلام شده بود که روابط عمومی سازمان امدادونجات آن را اصلاح و یک تن اعلام کرد.

کیفرخواست زورگیران خشن تهران صادر شد

دادستان تهران گفت: قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست ۲ زورگیر به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد صادر شد.به گزارش ایلنا، علی صالحی اظهار کرد: در راستای دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر رسیدگی خارج از نوبت و برخورد قاطع و قانونی با مرتکبین جرایم وسرقت‌های خشن، قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست دو زورگیر به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد صادر شد.
وی افزود: این افراد شکات زیادی داشتند که متأسفانه در ملاء عام با استفاده از قمه از شهروندان به ویژه زنان زورگیری می‌کردند و فیلم بعضی از سرقت هایشان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
صالحی ادامه داد: این ۲ نفر بیشتر در شمال غربی شهر تهران، طی چندین فقره زورگیری و با ایجاد جراحت‌های شدید به خانم‌ها در حین سرقت دست به اعمال مجرمانه می‌زدند.
دادستان تهران با اشاره به صدور کیفرخواست به اتهام محاربه برای متهم اصلی گفت: این فرد با استفاده از شمشیر و قمه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، دربازه‌های زمانی متعدد، ۹ نفر را به یک سبک و جلوی جمعیت مورد ارعاب و تهدید و ضرب وجرح شدید قرار می‌داد و گوشی موبایل و سایر وسایل آن‌ها را با زور سرقت می‌کرد.وی همچنین گفت: نفر دوم به عنوان راننده موتورسیکلت در بعضی از سرقت‌ها همدستی می‌کرده و اتهام وی نیز معاونت در محاربه است. دادستان تهران در پایان با تأکید بر انجام اقدامات حفاظتی و امنیتی شهروندان در ایام نوروز گفت: لازم است خانواده‌ها برای پیشگیری سرقت از منازل، تدابیر حفاظتی را انجام دهند و جلوی خسارت‌های احتمالی را بگیرند.