سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

مامان! من اسکار گرفتم

مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۲۳ با کنایه‌های «جیمی کیمل»، مجری این دوره از جوایز به «ویل اسمیت» و سخنرانی‎‌ تاثیرگذار برنده جایزه بهترین نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش زن به پایان رسید.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، مراسم نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار سرانجام به پایان رسید و فیلم «همه چیز همه جا به یکباره» با کسب هفت جایزه به برنده بزرگ این دوره از جوایز تبدیل شد.
امسال «جیمی کیمل» به عنوان مجری مراسم حضور داشت و در اشاره به مسئله پرحاشیه سیلی زدن «ویل اسمیت»‌ به «کریس راک»‌ مجری مراسم سال گذشته اسکار گفت: «می‌خواهیم خوش بگذرانیم، احساس امنیت کنیم و از همه مهم‌تر می‌خواهیم که من احساس امنیت داشته باشم. درنتیجه مقررات سفت و سختی برقرار کردیم. اگر از هر کسی در این سالن،‌ در هر مقطعی از مراسم اقدام خشونت‌آمیزی سر بزند، به او جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد اهدا می‌شود و اجازه دارد سخنرانی ۱۹دقیقه‌ای داشته باشد.»
«اسمیت» پس از شوخی «کریس راک» کمدین آمریکایی با همسرش در مراسم اسکار ۲۰۲۲، به روی صحنه رفت و به او سیلی زد، آکادمی اسکار در واکنش به حرکت «اسمیت» در اسکار ۲۰۲۲، عضویت او را در آکادمی لغو کرده و همچنین این بازیگر ۵۴ ساله را برای مدت ۱۰ سال از حضور در هر گونه رویدادهای مرتبط با آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار منع کرد.
«کیمل» با حواشی اسکار غریبه نیست. در سال ۲۰۱۷ زمانی که او مجری جوایز اسکاربود،‌ فیلم «لا لا لند»‌ به اشتباه به جای «مون‌لایت» به عنوان برنده بهترین فیلم معرفی شد.
«که هوی کو آن» که برای بازی در «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» با کنار زدن «برندن گلیسون»،‌ «برایان تایری هنری»،‌ «جاد هیرش» و «بری کیوگان»‌ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد، بازیگر متولد ویتنام است که در دوران کودکی در فیلم «ایندیانا جونز و معبد مرگ» حضور پیدا کرد و پیشتر در جوایز انجمن بازیگران آمریکا نیز برای بازی در «همه‌چیز همه‌جا به یکباره»‌ به عنوان برگزیده انتخاب شده بود. او در سخنرانی پس از دریافت جایزه با چشم‌های اشکبار گفت :«مادر من ۸۴ساله است و از خانه مرا تماشا می‌کند. مامان من همین الان اسکار گرفتم! سفر من از یک قایق آغاز شد. من یک سال را در کمپ پناهجویان گذراندم و در نهایت از اینجا روی بزرگترین صحنه هالیوود سردرآوردم. می‌گویند که چنین داستان‌هایی فقط در فیلم‌ها اتفاق می‌افتد. باورم نمی‌شود که این اتفاق برای من افتاد.»
اما «میشل یئو» بازیگر ۶۰ساله متولد مالزی که برای بازی در «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» به نخستین بازیگر آسیایی برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن تبدیل شد، در بخشی از سخنرانی خود رو به دختران و پسران کوچک گفت: «این نمادی از امید و امکان‌پذیر بودن است. این ثابت می‌کند که باید رویاهای بزرگ داشت و اینکه رویاها به واقعیت تبدیل می‌شوند.»
«میشل یئو» در دهه ۱۹۹۰ در فیلم‌های اکشن هنگ‌کنگ به شهرت رسید و بیشتر برای نقش‌هایش در فیلم برنده جایزه اسکار«ببر خیزان، اژدهای پنهان» ساخته «آنگ لی» در سال ۲۰۰۰ شناخته شده‌ است.
تاریخ‌سازان و جاماندگان اسکار ۲۰۲۳
در مراسم این دوره از جوایز اسکار، «میشل یئو» و «که هوی کو آن» دو بازیگر آسیایی و «روث کارتر» با کسب جایزه بهترین طراحی لباس به عنوان یک زن سیاه‌پوست تاریخ‌ساز شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از ورایتی، اسکار ۲۰۲۳ درحالی به پایان رسید که «روث کارتر» به نخستین زن سیاه پوستی تبدیل شد که تاکنون دو جایزه اسکار را برای طراحی لباس دریافت کرده است،‌ جایزه بهترین ترانه به «Naatu Naatu» رسید و نخستین پیروزی این شاخه برای یک فیلم هندی رقم خورد و «میشل یئو» و «که هوی کو آن» به عنوان دو بازیگر آسیایی تاریخ‌ساز جوایز اسکار شدند.
با این حال فیلم‌های «الویس»‌،‌ «فیبلمن‌ها»‌،‌ «بنشی‌های اینیشیرین»‌ و «تار»‌ که در شاخه بهترین فیلم نامزد شده بودند، از مراسم دست خالی رفتند. در ادامه نگاهی داریم به قابل‌توجه‌ترین نامزدهایی که در نود و پنجمین دوره از جوایز اسکار شگفتی‌ آفریدند یا نادیده گرفته شدند.
«آنجلا باست» که برای بازی در «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» در شاخه بهترین بازیگر زن نقش مکمل نامزد شده بود،‌ با وجود اینکه در جوایز گلدن گلوب و جوایز انتخاب منتقدان به عنوان برگزیده معرفی شده بود، از اسکار جاماند. از دیگر نامزدهای قابل‌توجه دیشب که مورد بی توجهی قرار گرفت به «کاترین مارتین‌»‌ و فیلم «الویس» می‌توان اشاره کرد. فیلم «الویس»‌ شب گذشته با هشت نامزدی در مراسم شرکت کرد که در سه شاخه از آن‌ها «مارتین»‌ برای بهترین فیلم، طراحی تولید و طراحی لباس به نمایندگی از «الویس»‌ نامزد شده بود. به نظر می‌رسید پس از اینکه «آستین باتلر» برای بازی در «الویس»‌ جایزه بفتا را دریافت کرده بود می‌توان در شاخه بهترین بازیگر مرد اسکار نیز انتخاب شود، اما «برندن فریزر» که در جوایز انجمن آمریکا برگزیده شده بود برای بازی در فیلم «نهنگ» به عنوان برنده شاخه بهترین بازیگر مرد نقش اول اسکار معرفی شد.
«روث ای کارتر» که برای «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» اسکار طراحی لباس در جوایز ۲۰۲۳ را به خانه برد، به یکی از شگفتی‌سازان این دوره از جوایز تبدیل شد. شاید در وهله اول غافلگیرکننده نباشد که این جایزه به چهره برجسته‌ای همچون «کارتر»‌ تعلق پیدا کند، اما نکته قابل تامل اهدای بفتای طراحی لباس به «کاترین مارتین»‌ بود.
«مندی واکر»‌ هفته گذشته برای فیلم «الویس» جایزه بهترین فیلمبرداری فیلم بلند را به خود اختصاص داد و نخستین زن برنده این جایزه نام گرفت. به نظر می‌رسید «واکر»‌ می‌تواند این تاریخ‌سازی در جوایز اسکار نیز تکرار کند،‌ اما درنهایت این جایزه به «جیمز فرند»‌ برای عملکرد تحسین‌برانگیزش در فیلم «در جبهه غرب خبری نیست‌» اهدا شد. همچنین پیش‌بینی می‌شد،‌ اسکار بهترین موسیقی متن به دو آهنگساز پیشین برنده اسکار، یعنی «جاستین هرویتز» برای «بابل»‌ و «جان ویلیامز»‌ اسطوره‌ای اهدا شود. اما «فولکر برتِلمان»،‌آهنگساز آلمانی بود که برای فیلم «در جبهه غرب خبری نیست»‌ در این شاخه به عنوان برنده انتخاب شد.