سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

وزن‌کشی انتخاباتی بایدن و ترامپ

همزمان با آمادگی جمهوری خواهان و دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق و«جو بایدن» رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده رقابت پایاپایی دارند.
به گزارش نشریه نیوزویک، نظرسنجی‌های موسسه‌های ردفیلد و ویلتون استراتژیز (Redfield and Wilton Strategies) و پرمس (Premise) نشان می‌دهد که رقابت برای راهیابی به کاخ سفید با چند درصد اختلاف اندک بین این دو نفر در جریان است.
بر اساس این گزارش، درحالیکه بایدن به مدت چند ماه در نظرسنجی‌ها با نارضایتی‌های گسترده از سوی عموم روبرو بود، حالا نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که جمهوری خواهان می‌توانند دوران دشواری برای پیروزی در رقابت جهت دستیابی به کاخ سفید در سال آینده پیش رو داشته باشند. در نظرسنجی نخست موسسه ردفیلد و ویلتون استراتژیز، ترامپ با ۴۰ درصد آرا تنها یک درصد از بایدن با ۳۹ درصد آرا پیش است؛ اما در نظرسنجی دوم این موسسه هر دو چهره ۴۴ درصد آرا را به خود اختصاص دادند.
بر اساس این گزارش، دو نظرسنجی یاد شده به ترتیب در هفتم و ششم مارس (۱۶ و ۱۵ اسفند) به اشتراک گذاشته شدند.
از سوی دیگر در یک نظرسنجی موسسه پرمس، ترامپ از رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده ۴۵ به ۴۴ درصد پیش است و در نظرسنجی دوم این موسسه نتیجه ۴۴ به ۴۱ به نفع رئیس جمهوری سابق رقم خورد. هر دو نظرسنجی این موسسه در روز ششم مارس به اشتراک گذاشته شد. اما دیگر سیاستمداران در حزب جمهوریخواه در رقابت با بایدن در افکارسنجی‌ها وضعیتضشان طور دیگری است. نیکی هیلی فرماندار سابق کالیفرنیای جنوبی که به تازگی از قصد خود برای نامزد شدن در انتخابات ۲۰۲۴ گفته، در رقابت با رئیس جمهوری دموکرات آمریکا در دو نظرسنجی روز ششم مارس موسسه پرمس، به ترتیب ۲ و سه درصد عقب است. هرچند طبق همین نظرسنجی‌ها رون دسانتیس یک جمهوریخواه که هنوز نامزدی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را اعلام نکرده، ۳۷ به ۳۶ درصد از بایدن به لحاظ محبوبیت پیش است.
در رویدادهای مختلف ترامپ از دسانتیس به عنوان فرماندار فلوریدا انتقاد کرده است و با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، نظرسنجی‌هایی که در آن از دسانتیس برتری جسته را به اشتراک می‌گذارد.
رئیس جمهور سابق آمریکا همچنان از دسانتیس در نظرسنجی‌ها جلو است. همچنین این دو در ایالت آیووا که رقابت برای نامزدی حزب جمهوریخواه برگزار می‌شود، انتقادهایی علیه یکدیگر مطرح کردند.
سفر فرماندار فلوریدا به ایالت آیووا در اوایل هفته گذشته می‌تواند یک نشانه قوی از این باشد که وی برای نامزدی حزب قصد به چالش کشیدن ترامپ را دارد.