حضور بشار اسد در نشست چهارجانبه مسکو

روزنامه «جمهوریت» در گزارشی تحت عنوان «بشار اسد مسافر مسکو؛ عادی سازی با ترکیه روی میز است»، از احتمال حضور رئیس جمهور سوریه در مسکو همزمان با نشست چهارجانبه با حضور جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
به گزارش ایرنا، روزنامه جمهوریت ترکیه به نقل از«نیکولای سورکوف» محقق ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه مستقر در مسکو، نوشت که رهبران روسیه و سوریه درباره گام‌هایی لازم در روند عادی‌سازی روابط دمشق و آنکارا با میانجیگری روسیه گفت و گو خواهند کرد.
جمهوریت به نقل از این محقق روسی افزود: ترکیه خواهان ادامه گفت‌وگو با سوریه است، اگر چه سوریه شرایط سختی را برای طرف ترک در رابطه با وضعیت شمال این کشور تعیین کرده است.
این رسانه همچنین به نقل از روزنامه «ودوموستی» مسکو اعلام کرد که رئیس جمهور سوریه که قرار بود اواسط ماه مارس برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» به روسیه سفر کند، سفر خود را همزمان با نشست چهارجانبه معاونان وزیر خارجه ایران، سوریه، ترکیه و روسیه در مسکو برنامه ریزی کرده است.
روزنامه جمهوریت همچنین مدعی شد: سفر بشار اسد به مسکو بر بر مسائل بشردوستانه و روابط دوجانبه به خصوص زلزله اخیر در شمال کشورش متمرکز خواهد بود و به گفته «کریل سمنوف»، کارشناس شورای روابط بین‌الملل روسیه، این احتمال وجود دارد که بشار اسد برای التیام زخم‌های زلزله از روسیه کمک بگیرد. به نوشته جمهوریت، سمنوف همچنین گمانه زنی کرده که اسد و پوتین در مورد روابط دوجانبه در چارچوب درگیری جاری در اوکراین گفت و گو خواهند کرد.
جمهوریت همچنین به نقل از این کارشناس روسی، ارزیابی مواضع طرفین و یافتن نقاط مشترک در خصوص روابط در حال بهبود سوریه با عمان، امارات متحده عربی و سایر کشورهای عربی را از جمله رئوس برنامه مذاکرات بشار اسد با پوتین ذکر کرد. تارنمای خبری استار ترکیه روز گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک ترک اعلام کرد که نشست چهارجانبه سوریه در تاریخ ۱۵ و ۱۶ مارس (۲۴ و ۲۵ اسفندماه) با حضور جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی مسکو پایتخت روسیه برگزار می‌شود.