چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

تصویب لایحه جنجالی اصلاحات قضایی اسرائیل

کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی صبح سه شنبه در قرائت نخست به لایحه جنجالی اصلاحات قضائی رای داد. به گزارش شبکه «آی۲۴نیوز»، لایحه اصلاحات قضائی با ۶۱ رای موافق در مقابل ۵۲ مخالف در قرائت نخست به تصویب کنست رسید. اکنون برای لایحه اصلاحات به کمیته قضائی کنست برمی گردد تا بعد از انجام اصلاحات مورد نظر، برای تبدیل شدن به قانون دوباره مورد بررسی و رای گیری قرار گیرد.
این در حالی است که سران ائتلاف احزاب مخالف نتانیاهو اعلام کردند که رأی گیری نهایی درباره لایحه اصلاحات قضایی در دور سوم در جلسه عمومی کنست (پارلمان) را تحریم خواهند کرد زیرا این لایحه برای تضعیف دستگاه قضایی است و برای جلوگیری از تصویب چنین لوایح جنون آمیزی هر کاری انجام خواهند داد. «یاییر لاپید» نخست وزیر سابق و رئیس حزب «یش عتید»، «بنی گانتس» وزیر جنگ سابق، «آویگدور لیبرمن» رئیس حزب «اسرائیل بیتنا» و «مراو مایکلی» رئیس حزب کار رژیم صهیونیستی در نشست مشترکی تاکید کردند که برای جلوگیری از تصویب چنین لوایحی که «مجموعه ای از قوانین جنون آمیز» خواهد بود، هر کاری انجام خواهند داد.
آنها افزودند که منتظر انتشار طرح «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی در خصوص مسائل دستگاه قضایی هستند تا آن را بررسی کنند.
به زعم آنها، «اتحاد اسرائیلی ها با گفت وگوی واقعی آغاز می شود و تا زمانی که (روند تصویب) چنین لوایحی (در کنست) متوقف نشود، دعوت به گفت وگو، فریبی بیش نخواهد بود». لاپید رهبر جریان مخالف کابینه کنونی رژیم صهونیستی در این نشست گفت: «نتانیاهو قادر به انجام وظایف خود نیست. او کنترل کابینه را از دست داده و وزرایش به او اهمیتی نمی دهند. کابینه در حال جدا شدن از او و از هم پاشیدن است و او هیچ کاری نمی تواند بکند.»