عربستان در تدارک سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران است

مخابره سیگنال‌های رفاقت ریاض به تهران

سفر شمخانی به امارات
بی‌سابقه‌ترین سیگنال‌های دوستی و رفاقت از سمت ریاض برای تهران مخابره می‌شود ؛ عربستان آنچنان مشتاق روابط با ایران است که گفته به دنبال سرمایه گذاری سریع در ایران است.
شورای وزیران سعودی نشستی به ریاست سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور برگزار کرد و به بررسی توافق تهران و ریاض پرداختند. وزیران سعودی در این نشست نسبت به تداوم گفت‌وگوهای سازنده با تهران بر اساس توافق انجام شده ابراز امیدواری کردند.در این نشست بر اهمیت این توافق در راستای تحقق ثبات و امنیت در منطقه تاکید شد.
رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان ابراز امیدواری کرد که توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور به تحولات مثبت در منطقه خاورمیانه منجر شود.
«ترکی الفیصل»، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه درباره توافق عادی‌سازی روابط ایران و عربستان که با میانجی‌گری چین انجام شد، اظهار داشت: من فکر می‌کنم که این توافق روی مسائلی همچون یمن تاثیراتی داشته باشد. امیدوارم در سوریه که جنگ و خونریزی در آن همچنان ادامه دارد نیز چنین باشد.
این شاهزاده سعودی با بیان اینکه تردیدهایی نسبت به این توافق دارد، افزود: اما این تردیدها اهمیتی ندارند. این شک و تردید کسانی است که توافقنامه را امضا کرده‌اند. به نظر می‌رسد که هنوز این تردید وجود دارد که توافق چقدر می‌تواند زود اجرا شود. وی که در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۱ رئیس سازمان اطلاعات عربستان بوده است همچنین به نقش چین برای حصول توافق تهران و ریاض اشاره کرد و گفت: نه ایالات متحده و نه اروپا نمی‌توانستند «میانجی صادق» باشند و مانند آنچه چین به آن کمک کرده است، توافق بین عربستان سعودی و ایران تضمین کنند.
ترکی الفیصل ادامه داد: چین کسی بود که توانست این کار را انجام دهد زیرا روابط خوبی با هر دو کشور دارد.
وی خاطر نشان کرد که چین ضامن توافق عربستان و ایران است که از سوی پکن برای احیای روابط دیپلماتیک اعلام شد و این به معنای دوری از واشنگتن نیست. خبر وزیر اقتصاد عربستان از سرمایه گذاری در ایران
«محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان در دومین دوره کنفرانس بخش مالی گفت: بعد از توافق بین دو کشور، سرمایه گذاریهای عربستان در ایران ممکن است بسیار به سرعت اتفاق بیفتد.
وی افزود: فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری عربستان در ایران وجود دارد و موانعی برای سرمایه گذاری با ایران در سایه برقراری ثبات در منطقه و احترام به مفاد توافق وجود ندارد. الجدعان تصریح کرد که ایران همسایه ما بوده و هست و برای صدها سال خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد که مادامی که به توافقات پایبند بوده، حقوق حاکمیتی و عدم دخالت در امور داخلی و کنوانسیون‌های سازمان ملل را رعایت کنیم، هیچ مسئله ای وجود ندارد که جلوی عادی سازی روابط و سرمایه گذاری را بگیرد. برای تمرکز بر توسعه اقتصادی، ما و آنها به ثبات نیاز داریم.
درهمین راستا، باراک راوید، یک روزنامه نگار منتقد نتانیاهو در توییتی مدعی شد: ایران از طریق چین با کشورهای اتحادیه عرب کانال مالی اختصاصی ایجاد کرده است.
این روزنامه نگار در صفحه توییتر خود نوشت: «نشست زودهنگام ایران و کشورهای عرب در پکن برای بررسی ایجاد خط مالی جدید با میانجیگری چین برگزار خواهد شد. جزئیات این خط مالی
همچنان نامعلوم است.»


سفر شمخانی به امارات

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز پنجشنبه ۲۵ اسفندماه در پاسخ به سفر شیخ طحنون بن‌زاید آل‌نهیان مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به ایران و به دعوت رسمی همتای خود به ابوظبی سفر می کند. به گزارش ایسنا، شمخانی در سفر به امارات علاوه بر مذاکره با همتای اماراتی خود با مقامات بلند پایه این کشور نیز دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد. در این سفر، مسئولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان را همراهی می کنند. هفته گذشته در جریان مذاکرات دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و عربستان در پکن ، دوکشور درباره از سرگیری روابط دیپلماتیک به توافق رسیدند.