پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

ادعای پاریس درباره بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به صحبت‌های همتای ایرانی خود درخصوص اتباع فرانسوی بازداشت شده در ایران، آن را «نگران‌کننده» توصیف کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، آنه کلر لجندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در واکنش به صحبت‌های ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در رابطه با اتباع فرانسوی زندانی در ایران عنوان کرد که صحبت‌های وی «نگران‌کننده» بوده است.
وی مدعی «دستگیری خودسرانه» اتباع خارجی در ایران شد و همچنین ادعا کرد که ایران معاهده بین‌المللی برای مشخص کردن روابط کنسولی را زیرپا می‌گذارد.
به گزارش ایسنا، این ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پی آن مطرح می‌شود که ناصر کنعامی در آخرین نشست خبری در سال ۱۴۰۱ درباره زندانیان فرانسوی در ایران و اینکه آیا ایران قصد آزاد کردن آنها را دارد؟ گفت: بارها مواضع ایران در ارتباط با زندانیان اعلام شده است. افرادی که بازداشت شده‌اند در داخل ایران در ارتباط با اغتشاشات اخیر دارای نقش آفرینی‌هایی بودند و اقدامات آنها منطبق با قوانین ملی ایران اقدامات مجرمانه‌ای بود و در این ارتباط بازداشت شدند و روند قضایی در خصوص آنها در حال اجرا و انجام است.
کنعانی اعلام کرد: در ارتباط با اینگونه بازداشت شدگان، گفت‌وگوها و ارتباطات سیاسی و کنسولی بین طرف‌های ذیربط ایران و کشورهای متبوع این شهروندان در حال انجام است.