جزئیات ۵ انفجار و آتش‌سوزی مهم پایتخت در شب چهارشنبه آخرسال

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران پنج مورد از مهم‌ترین حوادث رخ داده در چهارشنبه‌سوری را تشریح کرد.سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، به تشریح پنج مورد از حوادث رخ داده در شب چهارشنبه آخرسال در تهران پرداخت و گفت: یک حادثه مربوط به انفجار در یک منزل مسکونی است. این حادثه در ساعت ۲۳:۲۸ به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان سه ایستگاه را به محل حادثه واقع در محله فلاح، خیابان اکبرسوری، نبش خیابان گلمحمدی اعزام کرد.وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل گفت: با حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که حادثه در طبقه همکف یک ساختمان پنج طبقه مسکونی رخ داده و در جریان آن دو جوان که حدود ۲۱ سال سن داشتند ازناحیه سر و صورت دچار حادثه شدند.
ملکی علت این حادثه را انفجار موادمحترقه اعلام کرد و گفت: هر دو جوان آسیب دیده در این انفجار به عوامل اورژانس تحویل داده شدند.سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ساعت وقوع حادثه دیگر مربوط به چهارشنبه سوری را ۲۱:۱۰ اعلام کرد و گفت: درپی این حادثه آتش‌نشانان به محل حادثه واقع در خیابان امین حضور، خیابان جاویدی اعزام شده و مشاهده کردند که در حین درست کردن موادمحترقه دست ساز انفجاری در یک منزل دو طبقه قدیمی رخ داده است. این حادثه خوشخبتانه منجر به حریق یا تخریب نشد.وی از انفجار در طبقه سوم یک ساختمان پنج طبقه مسکونی در خیابان آفریقا هم خبر داد و گفت: در جریان این حادثه یک آقا و خانم حدودا ۳۰ و ۲۵ ساله از ناحیه دست‌ها دچار مصدومیت شدند که با حضور عوامل اورژانس خدمات درمانی به آنان ارائه شد.ملکی با اشاره به آتش‌سوزی یک مغازه لوازم خانگی در سه راه دلاوران نیز گفت: این حادثه در ساعت ۲۰:۱۰ به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن آتش‌نشانان به محل اعزام شده و مشاهده کردند که در مقابل این مغازه عده‌ای اقدام به روشن کردن آتش کرده بودند که شعله‌های آتش به تابلوی مغازه سرایت کرده و از آنجا وارد مغازه شده و خساراتی را به بخش‌هایی از آن وارد کرد.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه این حادثه مورد مصدوم و فوتی نداشت، گفت: آتش‌نشانان ازچند جهت اقدامات خود برای اطفای حریق را آغاز کرده و موفق شدند دقایقی بعد آن را به طور کامل مهار و اطفا کنند.وی از وقوع انفجار در یک مجتمع مسکونی واقع در جاده ورامین نیز خبر داد و گفت: این حادثه در ساعت ۲۰:۵۰ به آتش‌نشانی اعلام شد که درپی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه ۸۶ را به محل اعزام کردند.
ملکی با بیان اینکه حادثه در یک انبار حدودا سه متری در طبقه منفی یک این مجتمع مسکونی رخ داده بود، اظهارکرد: ظاهرا دو نوجوان مشغول جابجایی یا درست کردن موادمحترقه بودند که این حادثه برایشان رخ داد. هر دو نفر از ناحیه دست‌ها دچار آسیب دیدگی شدند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین از آتش سوزی یک ساختمان قدیمی در بهارستان خبر داد.سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا دراین باره گفت: در ساعت ۲۳:۳۲ سه شنبه شب، یک مورد حادثه حریق در یک ساختمان قدیمی به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان سه ایستگاه را به همراه خودروی حامل تجهیزات تنفسی و پشتیبانی به محل حادثه واقع در میدان یهارستان، خیابان نظامیه اعزام کرد.
وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل حادثه گفـت: با حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که حریق در یک ساختمان قدیمی یک طبقه با یک طبقه زیرزمین رخ داده و شعله‌های آتش درحال سرایت به ساختمان‌های دیگر است.
ملکی با بیان اینکه این ساختمان به انبار تبدیل شده بود، اظهارکرد: تمام این ساختمان و حتی بخشی از حیاط آن، مملو از لوازم یدکی ساختمان بود. شعله‌های آتش نیز تمام ساختمان و حیاط را در برگرفته و در حال سرایت به زیرزمین بود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه آتش‌نشانان دقایقی بعد شعله‌های آتش را به طور کامل مهار و اطفا کردند، گفت: دو مرد نیز در محل حضور داشتند که موفق به نجات جان خود شده و از ساختمان خارج شدند.وی با بیان اینکه خسارات مالی ناشی از این حادثه بالا بود، گفت: کارشناسان آتش‌نشانی نیز اقدامات خود برای یافتن دلیل این حادثه را آغاز کردند.
افزایش ۲۲ درصدی آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌سوری
رئیس اورژانس کشور از افزایش ۲۲ درصدی آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌سوری در کشور خبر داد.به گزارش ایسنا، جعفر میعادفر گفت: از ابتدای اسفندماه تا پایان مراسم‌های چهارشنبه سوری در سراسر کشور ۴۳۶۸ نفر به دلایلی مانند استفاده، ساخت یا اصابت مواد محترقه دچار آسیب شدند.وی شمار جانباختگان را در این مدت ۱۹ تن اعلام کرد و گفت: ۱۲ نفر در استان تهران، دو نفر در آذربایجان غربی، دو نفر در همدان، یک نفر در فارس، یک نفر در قزوین و یک نفر هم در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند.به گفته وی، ۳۵۵۷ نفر از آسیب‌دیدگان در همان روز چهارشنبه سوری مصدوم شدند.وی ادامه داد: از میان کل مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری ۲۶۳ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند که ۱۱ نفرشان در بخش مراقبت‌ها ویژه تحت نظر قرار دارند. همچنین ۲۱۰۳ نفر هم از بیمارستان ترخیص شده‌اند. ۸۸ نفر از مصدومان هم در همان محل خدمات درمانی را دریافت کردند.رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه ۱۶۲ مورد قطع عضو در این مدت گزارش شده است، گفت: ۷۸۹ مورد آسیب به چشم و ۵۹۴ مورد سوختگی نیز در این مدت گزارش شده است.میعادفر درباره استان‌های دارای بیشترین حادثه نیز اظهارکرد: تهران، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به ترتیب با ۴۹۲، ۳۱۹ و ۳۱۳ مورد مصدوم در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.
وی همچنین شمار مصدومان در روز چهارشنبه سوری یعنی تاریخ ۲۳ اسفند ماه را بیش از ۲۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: بیش از ۱۸۰۰ نفر از این افراد نیز از بیمارستان ترخیص شده‌اند.