پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

فشار دو حزبی بر پنتاگون برای تحویل F16 به اوکراین

هشت نماینده مجلس سنای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در نامه‌ای به لوید آستین وزیر دفاع از وی خواستند با تحویل F16 به کی‌یف، بازی را در میدان جنگ به نفع اوکراین تغییر دهد.
به گزارش پولیتیکو، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه، فشار بر پنتاگون برای ارسال جنگنده‌های F16 را به اوکراین افزایش داده اند. براساس نامه ای که به «لوید آستین» وزیر دفاع ارسال شد، هشت سناتور با بیان اینکه جنگ میان روسیه و اوکراین اکنون در مقطعی حساس است، استدلال کرده اند جنگنده‌های F16 می‌تواند در برابر مسکو، دست بالا را به کی‌یف بدهد. این گروه از نمایندگان سنا با اشاره به گفت‌وگوی سران و مقام‌های آمریکا، اوکراین و کشورهای خارجی برای حمایت از کی‌یف در کنفرانس امنیتی مونیخ در ماه گذشته، خاطرنشان کردند که واشنگتن باید تحویل اف-۱۶به اوکراین را به صورت جدی در نظر داشته باشد. موضوعی که به گفته این سناتورها می‌تواند یک تغییر بازی در میدان جنگ باشد. گفته می‌شود این نامه را سناتور دموکرات مارک کلی تنظیم کرده است.
سناتورها در این نامه از وزیر دفاع خواسته اند تا پایان هفته جاری ارزیابی‌ها درمورد عوامل مختلف مورد نیاز برای ارائه اف-۱۶ به اوکراین را به آنها ارائه دهد. تلاش‌های دو حزبی برای متقاعد کردن دولت جو بایدن با هدف ارسال اف-۱۶ به اوکراین از ماه گذشته و پس از برگزاری نشست امنیتی مونیخ شدت گرفته است. اما مقام‌های ارشد غیرنظامی، از جمله شخص بایدن و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، می‌گویند که در میدان جنگ اوکراین نیاز مبرمی به این جنگنده‌ها وجود ندارد. کالین کال مسئول سیاست گذاری پنتاگون نیز در دفاع از موضع دولت، ماه گذشته به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت که تحویل اف-۱۶ اگرچه برای اوکراینی‌ها یک اولویت است، اما یکی از سه اولویت اصلی آنها نیست. وی نیاز اصلی کی‌یف را سامانه‌های دفاع هوایی، توپخانه و آتش عنوان کرد. پیش از نامه هشت سناتور از هر دو حزب، جرد گلدن سناتور دموکرات ایالت مین نیز در نامه ای به بایدن سعی در متقاعد کردن وی برای تحویل F16 به اوکراین داشته است.