«ران دسانتیس» رسما برای انتخابات الکترال 2024 اعلام کاندیداتوری کرد

جان سخت فلوریدا در راه کاخ سفید

گروه سیاسی - علی ودایع: سرانجام فرماندار فلوریدا به صورت رسمی وارد جنگ انتخاباتی الکترال ۲۰۲۴ آمریکا ‌شد. حالا همه نگاه‌ها در انتخابات آمریکا معطوف به «ران دسانتیس» شده که از اردوگاه فیل‌ها به میدان آمده است. او از قدرت نفوذ بالایی در حزب جمهوری خواه و کهنه محافظه کاران برخوردار است. می‌توان گفت که فعلا رقابت در اردوگاه فیل‌ها داغ است ؛ دسانتیس و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تسلط بر اردوگاه جمهوری خواهان هستند.
محافظه کاران تعمدا درحال برجسته‌سازی رقابت ترامپ و دسانتیس هستند.این رقابت از نظر برخی تحلیل‌گران، ورود دسانتیس می‌تواند به نفع حزب جمهوری‌خواه باشد؛ زیرا او در عین این که اقتدار ترامپ را دارد ، توانایی ایفای نقش مبتنی بر خواسته سیستم حاکمیت ایالات متحده را هم دارد. مشکل اساسی محافظه کاران با ترامپ این است که رئیس جمهوری پیشین آمریکا به ساختار پدران واشنگتن احترام نمی‌گذارد.
به نوشته روزنامه گاردین، برنامه توییتری زنده فرماندار فلوریدا ساعت ۶ عصر دیروز به وقت فلوریدا (۱:۳۰ بامداد پنجشنبه به وقت تهران) با حضور ایلان ماسک، مالک توییتر برگزار شده است. ایلان ماسک گفته که که فعلاً از هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا حمایت نمی‌کند، اما از تبدیل‌شدن توییتر به فضایی مانند یکی از میدان‌های شهر که شرکت‌ها رفته‌رفته اطلاعیه‌های خود را در آن اعلام می‌کنند، استقبال می‌کند.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که «فعلا» در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان، دی‌سانتیس پس از ترامپ در جایگاه دوم قرار دارد.
نقشه‌های دسانتیس
فرماندار جاه طلب فلوریدا در سال ۲۰۲۰ نیز کاندیداتوری خود را اعلام کرده بود؛ اما به دلیل نارضایتی از وضعیت انتخابات و نتایج آن، از مسابقه کناره‌گیری کرد.
دسانتیس اگرچه شانس بالایی دارد اما در ادامه راه با بسیاری از چالش‌ها مواجه خواهد شد. او باید در مرحله اول با ترامپی دوئل کند که در رویای بازگشت به کاخ سفید است. در مرحله بعد کاندیدای نهایی دموکرات‌ها از بین «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا یا «میشل اوباما» همسر رئیس جمهوری سابق آمریکا رقابت کند. دسانتیس همچنین باید بتواند با مسائلی مانند بحران کروناویروس، تفاوت‌های نژادی و جنبش بلک‌لایوز مقابله کند. مساله جنگ اوکراین ، مقابله با چین و روسیه هم موضوعاتی است که قطعا چالش برانگیز خواهد شد. با اعلام کاندیداتوری دسانتیس، برخی از برنامه‌های او برای تبلیغات و حمایت از خود نیز مشخص‌شده‌است. او قصد دارد با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، نام و شهرت خود را بیشتر کند و استقبال بیشتری از مردم داشته باشد. همچنین، با افزایش تعداد حامیان خود، او قصد دارد از سود شخصی خود و همچنین از حمایت مالی شرکت‌های بزرگ حامی‌اش، برای تبلیغات خود استفاده کند.
اگرچه خیلی زود است اما بنا به الگوریتم نخبگان واشنگتن و شهرت دسانتیس ، قابلیت برنده شدن او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بسیار بالاست.
بازی پیچیده بایدن
با اعلام کاندیداتوری دسانتیس، تقابل دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از نظر سیاسی و اقتصادی دچار تغییرات شدند. مبارزه بین این دو حزب نه تنها در زمینه سیاست و ایدئولوژی بلکه در زمینه اقتصادی نیز ادامه دارد. دموکرات‌ها به دلیل برخی مشکلات اقتصادی که در دوران حکومت ترامپ به وجود آمده است، امیدوار هستند که بتوانند با برنامه‌هایی مثل تسهیلات اقتصادی و توسعه شغلی، رای شهروندان را به خود جلب کنند و در انتخابات برنده شوند. البته اردوگاه جمهوری خواهان هم ضعف‌های اقتصادی دولت بایدن را برجسته می‌کنند.
بایدن با اسلوبی فعالیت خود در حوزه سیاست، به یک آیکون در دنیای سیاست تبدیل‌شده‌است. او از روز اول در برابر ارزش‌ها و اهدافی که به آن‌ها اعتقاد دارد، بی‌تردید بوده است. دیدگاه‌های بایدن در مورد مسائل مختلف، از جمله حقوق بشر، محیط زیست و اقتصاد، در سال‌های گذشته بارها برای جامعه مطرح‌شده‌است.
بایدن با اعلام کاندیداتوری خود، در حال حاضر برای دونالد ترامپ چالش جدی‌تری به وجود آورده است. بایدن از اوایل کمپین خود، برنامه‌هایی را برای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور اعلام کرده است. او با بحث و بررسی موضوعاتی مانند حمایت از کارگران، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، سیاست‌های خود را به روشنی برای مردم آمریکا اعلام کرده است.
ران دسانتیس با اعلام کاندیداتوری خود، پس از بایدن چالش چندانی برای ترامپ به وجود نمی‌آورد. با وجود این، بایدن و دسانتیس هر دو در پی رسیدن به هدفی مشترک هستند و به دنبال بهبود شرایط زندگی مردم آمریکا هستند.
برگ برنده فرماندار جوان
بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه دانشگاهی افکارسنجی «ماریست» نیویورک، اکثریت قابل توجهی از آمریکایی‌ها معتقدند که آمادگی ذهنی جو بایدن رئیس جمهور کنونی و دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نگرانی واقعی آنها در مورد توانایی این دو نفر برای تکیه بر مسند ریاست جمهوری این کشور است.
۳۶ تا ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نگرانی خود را (با نسبت‌های مختلف) درباره آمادگی ذهنی بایدن برای انجام وظایف خود در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده، ابراز کردند.
البته وضعیت ترامپ نیز از این نظر تفاوت فاحشی با بایدن ندارد، به این ترتیب که ۵۱ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، معتقد هستند که آمادگی ذهنی ترامپ برای اشغال صندلی ریاست جمهوری آمریکا یک نگرانی واقعی است و تنها ۴۳ درصد شرکت‌کنندگان نظری خلاف این را داشتند.
بایدن همین حالا هم با ۸۰ سال سن، مسن‌ترین رئیس جمهور تاریخ ایالات متحده است. وی بارها از سوی جمهوری‌خواهان متهم به نداشتن تیزبینی لازم برای انجام وظایف خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا شده است.
البته سن بالای وی باعث نگرانی هم‌حزبی‌های دموکرات او نیز شده است زیرا آنها نگران این هستند که به‌خصوص اگر دوباره ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه وارد عرصه انتخابات ۲۰۲۴ شود، آیا بایدن بهترین شانس آنها برای پیروزی در این انتخابات خواهد بود؟
این نظرسنجی یک نکته کلیدی و منفی دیگر هم در مورد بایدن را روشن کرد و آن اینکه اکثر کسانی که معتقدند آمادگی ذهنی بایدن برای احراز پست ریاست جمهوری آمریکا یک نگرانی اساسی است، در گروه‌هایی قرار دارند که به‌طور سنتی تاثیر بیشتری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا دارند.
این مساله یک نقطه ضعف و آسیب‌پذیری جدی است که دموکرات‌ها را مجبور می‌کند با داغ شدن مبارزات انتخاباتی، از شدت نگرانی ناخن‌های خود را بجوند و با هر سخنرانی، کنفرانس خبری و مناظره نفس خود را در سینه‌هایشان حبس کنند.
در آن طرف ، ترامپ که در روز انتخابات ۲۰۲۴، ۷۸ ساله خواهد شد، پنج سال بزرگتر از رونالد ریگان رئیس جمهور پیشین آمریکا در دومین مراسم تحلیف خود خواهد بود اما فراتر از سن ترامپ، بسیاری در مورد خلق و خوی، دروغ‌های مداوم و سخنان متعصبانه گاه و بیگاه وی نگران هستند.
در مورد ترامپ هم تقریبا از هر ۱۰ طرفدار حزب دموکرات شرکت‌کننده در این نظرسنجی ۸ نفر آمادگی ذهنی وی را یک نگرانی واقعی می‌دانند اما تنها ۴۸ درصد افراد مستقل این عقیده را درباره ترامپ دارند که اگرچه به خودی خود آمار بالایی است اما در مقایسه با آمار ۷۰ درصدی افراد مستقل که همین نظر را در مورد بایدن داشتند، وضعیت ترامپ به مراتب بهتر است.
حتی هم‌حزبی‌های ترامپ هم از این نظر (آمادگی ذهنی) نظر منفی کمتری نسبت به او در مقایسه با نظر منفی دموکرات‌ها به بایدن دارند و در حالی که ۴۰ درصد دموکرات‌ها نگران آمادگی ذهنی بایدن هستند، تنها ۲۰ درصد جمهوری‌خواهان در مورد آمادگی ذهنی ترامپ برای تصدی پست ریاست جمهوری ۲۰۲۴، احساس نگرانی می‌کنند.
از سوی دیگر، بزرگ‌ترین مشکل ترامپ همچنان با زنان سفیدپوست تحصیل کرده و مادران سرپرست خانواری است که در حومه شهرها و شهرهای کوچک زندگی می‌کنند.
شانس فرماندار فلوریدا
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که دسانتیس، با وجود اینکه یک کاندیدای جدید است؛ اما در میان مردم آمریکا یک چهره شناخته شده است. در فرهنگ سیاسی ایالات متحده ، رئیس جمهوری آمریکا باید یک چهره مقتدر کاریزماتیک باشد که اتفاقا دسانتیس در نگاه رسانه‌ها دارای این خصلت است. او از الگوی The First AMERICA الگو برداری می‌کند.
همچنین، ران دسانتیس در بحث‌های اخیر بر سر مسائلی مانند تغییرات اقلیمی، بهداشت و اقتصاد که مردم را نگران می‌کنند، مواضع قوی اتخاذ کرده است. کهنه محافظه کاران معتقدند که مواضع سخت دسانتیس باعث شوند تا مردم به وی به عنوان یک رهبر قوی و قابل اعتماد توجه بیشتری کنند.
با این حال، هنوز زمان زیادی تا رای‌گیری باقی است و هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان کامل پیش‌بینی کند که چه کسی برنده انتخابات خواهد شد. با این حال، تا اینجای کار روی کاغذ دسانتیس می‌تواند بخت اول ریاست جمهوری بعدی آمریکا باشد.