بحث درباره اعزام جنگنده‌های F16

نشریه آمریکایی «نیوزویک» با انتشار گزارشی با عنوان «اوکراین برای پیروز شدن در جنگ به چند فروند جنگنده اف-۱۶ نیاز دارد؟» به نقل از کارشناسان نظامی، نوشت: به نظر می‌رسد اوکراین به ده‌ها جنگنده F16 ساخت آمریکا که از خلبانان کارآزموده ای برخوردار می‌باشد، نیاز خواهد داشت.
به نوشته این نشریه، کی‌یف در ژانویه گذشته اعلام کرده بود که به حدود ۲۰۰ فروند جنگنده اف-۱۶ برای حفاظت از آسمان اوکراین نیاز دارد، اما کارشناسان بر این عقیده هستند که به این تعداد از جنگنده نیازی نیست.
«اندرو کورتیز» (Andrew Curtis) افسر بازنشسته نیروی هوایی و تحلیلگر مسائل دفاعی و لجستیک نظامی از بریتانیا دراین باره به نیوزویک گفت: با توجه به نابرابری هوایی در این جنگ، وجود هر جنگنده F16 می‌تواند تفاوتی ایجاد کند، با این وجود آنها به ده‌ها نوع از این جنگنده نیاز دارند که البته در سال جاری چشم اندازی (برای تحویل آن) وجود ندارد.
درهمین حال «دیوید جردن» از مدیران موسسه هوایی و فضایی فریمن (Freeman) در کینگز کالج لندن (King›s College London)، به نیوزویک گفت: حضور ۲۴ تا ۳۰ فروند اف-۱۶ تفاوت قابل توجهی در توانایی هوایی اوکراین بوجود می‌آورد، هرچند که این تعداد هم نمی‌تواند باعث شود تا آنها در نبردهوایی در مقابل روسیه برنده باشند. «گِرِگ باگول» (Greg Bagwell) از فرماندهان سابق نیروی هوایی بریتانیا نیز دراین خصوص، گفت: اوکراین در مجموع به ۱۰۰ فروند F16 نیاز دارد.