پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲

فناوری

اتاق عمل سیار ابداع شد
سیستم SurgiField یک اتاق عمل استریل کوچک و قابل حمل است که می‌توان آن را در عرض چند دقیقه بر روی بدن بیمار نصب کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مکان‌هایی مانند مناطق فقیرنشین در کشورهای فقیر، میدان جنگ یا محل وقوع فاجعه وجود دارند که پزشکان در آنها مجبورند خارج از اتاق عمل استریل، عمل جراحی انجام دهند. اینجاست که سیستم سرجی‌فیلد(SurgiField) وارد می‌شود، زیرا اساساً یک اتاق عمل کوچک و قابل حمل است که می‌تواند ظرف چند دقیقه یک اتاق عمل استریل را فراهم کند.
سیستم SurgiField توسط یک شرکت بیرون آمده از دل موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موسوم به سرجی‌باکس ساخته شده و از سه بخش عبارت از یک حباب پلاستیکی یک‌بار مصرف شفاف ، یک ماژول کنترل هوشمند مجهز به پمپ هوا(SCM) و یک باتری لیتیوم-یون قابل شارژ تشکیل شده است.
طبق گزارش‌ها، هر سه بخش SurgiField را می‌توان در یک کوله پشتی حمل کرد و تنها ظرف چند دقیقه کنار هم قرار داد و برپا کرد. هنگامی که این سیستم در حال استفاده است، حباب پلاستیکی شفاف که از پیش استریل شده، روی ناحیه مورد نظر از بدن بیمار قرار می‌گیرد. لبه‌های پایینی آن روی پوست بیمار مهر و موم می‌شود و شکلی لوله‌ای به خود می‌گیرد که توسط یک قاب جمع شونده نگه داشته می‌شود. سپس ماژول کنترل هوشمند مجهز به پمپ هوا، از طریق شیلنگی که دو ماژول را به هم متصل می‌کند، جریان هوا را در داخل حباب حفظ می‌کند و هوای درون حباب توسط یک فیلتر HEPA تصفیه می‌شود. هنگامی که زمان عمل جراحی فرا می‌رسد، جراح از طریق دو حفره تعبیه شده برای ورود دست‌ها به دستگاه، دست‌های خود را به داخل حباب فرو می‌برد. سپس چون پلاستیک حباب شفاف است، به سادگی می‌تواند به آنچه انجام می‌دهد، نگاه کند. پس از اتمام جراحی، حباب برداشته و دور انداخته می‌شود و بقیه سیستم دوباره بسته بندی می‌شود.
این سیستم برای پزشکان بدون مرز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. حتی این امکان وجود دارد که این فناوری بتواند به استفاده غیر اضطراری برسد و آن را در مکان‌هایی که حتی می‌توان عمل‌های جراحی معمولی را انجام داد، گسترش داد.