سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲

سیلی‌های امپراتوری بن سلمان برصورت غرب

«فدریکو رامپینی» در کوریره دلاسرا ‌می‌نویسد؛ یک امپراطوری جدید عربی وجود دارد. این از جاه طلبی‌های محمد بن سلمان است و تحرکات اخیر وی در رأس همه درخصوص قیمت نفت از نزدیک به ما نیز مربوط ‌می‌شود. این امپراطوری ‌می‌رود که مصر را به سمت خود بکشاند. این یکی از قدرت‌های منطقه‌ای است که سایر بازیگران از جمله ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه نیز بر سر نفوذ بر یک منطقه راهبردی جهان که از خاورمیانه تا مغرب و آفریقای زیرصحرا امتداد دارد، نزاع دارند.
در روزهای گذشته، عربستان سعودی اوپک را وادار کرد که بار دیگر تولید نفت را کاهش دهد. اقدامی که ممکن است تأثیراتی بر تورم در اروپا و قدرت نظامی ولادیمیر پوتین در اوکراین داشته باشد. در نظر گرفتن استفاده‌هایی که ریاض از ثروت نفت ‌می‌کند، جالب است: به منظور مدرن کردن نه فقط اقتصاد خود بلکه اقتصاد مصر یعنی غول بیمار شمال آفریقا.
اوپک از ماه مه عرضه نفت خود را به میزان 1.1 میلیون بشکه کاهش خواهد داد. روسیه نیز که عضو اوپک پلاس است تولید خود را به میزان اندکی کاهش خواهد داد. طبق محاسبات این کاهش‌ها برای بالا بردن قیمت‌ها مفید خواهد بود و درآمد تولیدکنندگان را افزایش خواهد داد. این ممکن است به تلاش نظامی پوتین که بعد از تحریم‌های غربی نفت خود با قیمت پایین تر به ویژه به چین و هند ‌می‌فروشد، کمک کنند.
با توجه به جنبه ژئوپلیتیک این تصمیم، این چندمین سیلی محمد بن سلمان است که بر چهره جو بایدن و کل غرب وارد ‌می‌کند. برای آمریکا و بیشتر از آن اروپا و کشورهای متحد مانند ژاپن و کره جنوبی معتدل ساختن قیمت نفت به منظور مهار تورم حائز اهمیت است.
این امپراطوری جدید عربی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در بسیاری از مناطق جهان به ویژه در خاورمیانه و آفریقا وام ‌می‌دهد و سرمایه‌گذاری ‌می‌کند و خود شرایط را تعیین ‌می‌کند. اغلب با هماهنگی صندوق بین المللی پول وارد عمل ‌می‌شود. از این طریق تأثیری عظیم بر مصر که کشوری کلیدی به سبب نفوذی که قاهره از نظر تاریخی بر جهان اسلام و بر شمال آفریقا داشته، خواهد داشت.