سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲

علت حادثه گرگان نقص فنی آزمایش سامانه‌ پدافندی

در پی شنیده شدن صدای انفجار و سقوط برخی اجسام ناشناس در بعضی از مناطق گرگان، مسئولان وزارت دفاع علت حادثه را نقص فنی در آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی اعلام کردند.
سردار مرتضی طلایی‌نیک سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به حادثه روز دوشنبه در گرگان گفت: به اطلاع هم‌وطنان عزیز می‌رسانم در فرآیند آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی که در منطقه کویری انجام می‌شود و سابقه دارد، یکی از سامانه‌ها که در فرآیند آزمون و تحقیقات بوده دچار نقص فنی می‌شود و با انحراف از مسیر اصلی متلاشی می‌شود و قطعاتی از این سامانه متلاشی شده در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرده و فرود آمده است.
وی افزود: تیم‌های امدادی و عملیاتی مربوطه در حال جمع‌آوری این قطعات سقوط کرده هستند. ضمن تشکر از اهالی شریف گرگان انتظار داریم که اگر قطعات باقی مانده‌ای را مشاهده کردند از دستکاری یا جا به جایی آنها خودداری بفرمایند تا تیم‌های امدادی و عملیاتی بتوانند وظایف امدادی و جمع‌آوری این قطعات سقوط کرده را در اسرع وقت به اتمام برسانند. طلایی‌نیک با بیان اینکه این آزمایش سامانه پهپادی با سامانه‌های آفندی در مناطق کویری داخل کشور انجام می‌شود، گفت: منتها در یکی از این آزمون‌های تحقیقاتی که معمولا در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد چون در مراحل آزمایشی و تحقیقات است یکی از این سامانه‌ها دچار نقص شده و نهایتا متلاشی شده و برخی از قطعات در شهر و اطراف گرگان سقوط کرده است. وی در پاسخ به این سوال که در صورت پیدا شدن قطعات شهروندان گرگان باید چه اقدامی کنند، گفت: ستاد امدادی و تامینی که در استان گلستان و شهرستان گرگان حضور دارد، مسئولیت خود را انجام می‌دهند و می‌توانند به همان واحدهای مستقر در شهر گرگان اطلاع بدهند. الان تیم‌ها مستقر هستند و دارند وظایف خود را انجام می‌دهند فقط باز هم می‌خواهم مردم از دست‌کاری و جابه‌جایی این قطعات خودداری کنند.
سخنگوی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: امیدواریم مشکلی خاصی پیش نیاید و طبق دستورات صادر شده همه کارها انجام می‌شود، خوشبختانه هیچ‌گونه تلفات جانی هم نداشتیم. پیش از این سیدعلی مهاجر معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار گلستان با اعلام سقوط پهپاد در گرگان گفت: این پهپاد حوالی ساعت ۹ صبح ساقط شد و تکه‌های آن در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرد. وی شایعه ساقط شدن هشت فروند پهپاد را تکذیب کرد و گفت این تکه‌ها مربوط به یک پهپاد است.