سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲
سخنگوی وزارت امورخارجه بر رفتار متقابل ایران با طرف غربی تاکید کرد

ادامه همکاری ایران با آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی

احتمال انجام مذاکرات رفع تحریم در نیویورک وجود دارد
گروه دیپلماسی - علی ودایع: نشست هفتگی سخنگوی وزارت امورخارجه دیروز (دوشنبه) برگزار شد. روند مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران،برنامه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل،تخلیه گروه‌های تروریستی از مرز عراق با ایران سوالات اصلی خبرنگاران در طول 80 دقیقه نشست خبری از «ناصرکنعانی» بود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی که با تیپ ربیع الاولی به جمع خبرنگاران آمده بود؛ فرا رسیدن ۲۷ شهریورماه روز ملی شعر و ادب فارسی و روز استاد شهریار را گرامی داشت.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اخبار منتشر شده در مورد برگزاری نشست‌هایی در حاشیه مجمع عمومی برای مذاکرات رفع تحریم‌ها با توجه به سفر شب گذشته هیات ایرانی به نیویورک گفت: آقای رئیس‌جمهور شب گذشته به همراه هیأتی عالی رتبه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شدند و این سفر فرصت بسیار خوبی برای انجام دیدارها و گفت‌وگوهاست. در این سفر علاوه بر سخنرانی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، ایشان دیدارهای دوجانبه‌ای را نیز با تعدادی از همتایان خود از دیگر کشورها خواهند داشت و در برخی از نشست‌های جانبی نیز حضور خواهند یافت.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که تهران، مسیر رفع تحریم‌ها را در چارچوب گفت‌وگوهای دیپلماتیک دنبال کرده و به مسیر مذاکره و دیپلماتیک پایبند بوده است، گفت: چنانچه در مسیر دیپلماتیک، روزنه‌ای برای رفع تحریم‌های ظالمانه و بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها از جمله آمریکا به برجام باشد، از این روزنه‌ها استفاده خواهیم کرد و در همین چارچوب امکان انجام گفت‌وگوها و مذاکرات با واسطه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی براین که «آقای امیرعبداللهیان چندین بار از ابتکار سلطان عمان در ارتباط با مذاکرات لغو تحریم‌ها صحبت کرده‌اند. این ایده در چه چارچوبی است و پیشتر هم شاهد بودیم که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه مدعی شده بودند که باید در مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به صورت مستقیم مشارکت کنند. آیا ما قبول کرده‌ایم که مثلاً کشوری چون عمان به عنوان یکی کشورهای منطقه و یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس وارد مذاکرات برجام شود، گفت: ایران بارها اعلام کرده از ابتکارات توأم با حسن‌نیت برخی کشورها به ویژه کشورهای منطقه که علاقه‌مند هستند برای پیشبرد روند سیاسی و زمینه‌سازی و کمک برای شکل‌گیری توافق و بازگشت همه طرف‌ها به برجام تلاش کنند، استقبال می‌کند.
کنعانی با بیان این‌که یکی از این ایده‌ها، ایده سلطان عمان بوده و ایران از ابتکار سلطان عمان حمایت کرده و نشست و گفت‌وگوهایی انجام شده است، گفت: این به معنای ورود طرف‌های جدید به مباحث محتوایی یا شراکت طرف‌های جدید در برجام نیست. برجام طرف‌های مشخصی دارد و طرف‌های مذاکره هم مشخص هستند و قرار نیست تغییر جدیدی صورت بگیرد. ما همواره اعلام کردیم از ابتکار مبتنی بر حسن‌نیت کشورها از جمله کشورهای منطقه و دوست حمایت می‌کنیم.
تایید تخلیه مقرهای تروریستی
در مرز ایران-عراق
کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد میزان اجرای توافق‌نامه امنیتی بین ایران و عراق گفت: بسیاری ازمفاد توافق نامه امنیتی بین ۲ کشور انجام شده است و این موضوع با جدیت از سوی دولت عراق دنبال می‌شود .
کنعانی با بیان این‌که برخی از مقرهای تروریستی تخلیه شده و تروریست‌ها به مکان‌های دیگر به دور از مرزهای مشترک ایران و عراق منتقل شده‌اند، گفت: گام‌های دیگری نیز در حال انجام است و دولت عراق با جدیت اعلام کرده که بعد توافق پایبند است و تعهدات خود را انجام می‌دهد. امیدواریم دولت عراق این روند را به صورت کامل در موعد مقرر انجام دهد. ایران به تامین امنیت خود اهتمام جدی دارد و در این زمینه مماشات و سهل‌انگاری نمی‌کند.ما خواهان بهترین روابط با عراق هستیم و تامین امنیت مرزهای مشترک برای ما یک اولویت اساسی است. موعد اجرای این توافق فردا به اتمام می‌رسد و ما بعد از پایان موعد مشخص شده، روند اجرای این توافق را بررسی می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که عراق به تعهدات خود در این زمینه کامل عمل کرده است.
امکان ایران در بحث فروش تسلیحاتی و روابط نظامی
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان تهران در بحث فروش تسلیحاتی و روابط نظامی با تحریم‌های سازمان ملل مواجه نیست بلکه یک سری محدودیت‌ها را در چارچوب برجام مبتنی بر توافق انجام شده پذیرفته بود، ادامه داد: آن محدودیت‌ها مبتنی بر مفاد برجام باید ۱۸ اکتبر سال جاری برداشته شود. البته یک سری محدودیت‌هایی نیز در این ارتباط از سوی اتحادیه اروپا در چارچوب خود این اتحادیه در نظر گرفته شده بود. بعد از ۱۸ اکتبر محدودیت‌های اعمال شده در برجام در این ارتباط به صورت اتوماتیک برداشته می‌شود.ما برای محدودیت‌هایی که اتحادیه اروپا اعمال کرده ارزشی قائل نیستیم و از تاریخ یاد شده محدودیت‌ها برداشته می‌شود و ایران بر اساس حقوق بین‌الملل می‌تواند با هر کشوری که علاقمند است با ایران در این زمینه همکاری کند، تعامل کند .
رفتار متناسب ایران با طرف‌های غربی
او با اشاره به بیانیه هفته گذشته اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در این زمینه گفت: آنچه که اتحادیه اروپا در این زمینه اعلام کرده ارزش قانونی و بین‌المللی ندارد و جمهوری اسلامی ایران بر مبنای قوانین بین‌المللی در چارچوب منافع خود با کشورهای دوست در این زمینه تعامل می‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه پاسخ به این سوال تاکید کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که به هر گونه اقدام مثبتی از سوی طرف‌های مختلف پاسخ مثبت می‌دهیم و به هر گونه اقدام غیرسازنده‌ای نیز به صورت مناسب جواب می‌دهیم و ما این موضوع را در تعامل با اروپا نیز در نظر می‌گیریم.
تلاش ایران برای حل اختلافات
ترکیه و سوریه
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با صحبت‌های اخیر وزیر امور خارجه در مصاحبه با روزنامه «الوفاق» مبنی بر این‌که ایران برای خروج نیروهای نظامی ترکیه از سوریه طرحی ارائه کرده، گفت: حل اختلافات و مشکلات میان ۲ کشور سوریه و ترکیه همواره مدنظر ایران بوده و تهران معتقد است که اختلافات بین این ۲ کشور می‌بایست در چهارچوب روند سیاسی حل و فصل شود.
وی ادامه داد: ایران در راستای کمک به حل این اختلافات تلاش می‌کند تا به نوعی زمینه برای از سرگیری روابط ترکیه و سوریه نیز فراهم شود.
سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: ما به نگرانی‌های امنیتی سوریه و ترکیه توجه داریم و معتقدیم که رفع آن‌ها باید در چارچوب گفت‌وگوی سیاسی و امنیتی انجام شود و ایران از چنین روندی استقبال می‌کند.
در همین چارچوب در جریان دیدارهای جداگانه‌ای که با مقامات ترکیه و سوریه داشته‌ایم، ایده‌هایی را مطرح کرده‌ایم و این روند را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه می‌دهیم.
تاکید ایران بر ادامه همکاری با آژانس
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این‌که اقدام اخیر ایران در مورد تعدادی از بازرسان آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی در واکنش به صدور بیانیه غیرضروری سه کشور اروپایی و آمریکا در جلسه اخیر شورای حکام علیه ایران انجام شده، گفت: این کشورها با نادیده گرفتن همکاری‌های خوب و روند رو به پیشرفت تعاملات ایران و آژانس چنین بیانیه‌ای را صادر کردند. کنعانی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این زمینه گفت: همکاری‌های سازنده ایران و آژانس در چارچوب توافق شده ادامه پیدا می‌کند و ایران به دنبال محدود کردن همکاری‌های خود با آژانس نیست و برهمین اساس امکان تعامل براساس مسائل پادمانی وجود دارد.
اروپا را از مناسبات دوجانبه خود هیچ‌گاه حذف نکرده‌ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مناسبات خارجی ایران در دولت سیزدهم و این که به نظر می‌رسد در این مناسبات تعامل با برخی از کشورهای اروپایی کم رنگ شده، گفت: روابط دوجانبه یک مسیر دوطرفه است. ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای مختلف محدودیتی قائل نیست و ما اروپا را از مناسبات دوجانبه خود هیچ‌گاه حذف نکرده‌ایم. روابط خارجی ما در چارچوب احترام متقابل و منافع مشترک با همه کشورهایی که علاقه‌مند هستند با ایران در این چارچوب رابطه و تعامل داشته باشند ادامه خواهد یافت.
کنعانی تاکید کرد: اگر اروپا به این دو اصل مورد اشاره توجه کند و به آن احترام بگذارد، تهران برای گسترش روابط با اروپا هیچ محدودیتی در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های همکاری‌های تجاری و اقتصادی قائل نیست. او در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به بهبود روابط ایران و عربستان آیا امکان دارد که مذاکراتی بین دو کشور برای ساخت حرم در بقیع انجام شود، اظهار کرد: موضوعات زیادی برای گفت‌وگو با عربستان در سطوح مختلف دوجانبه داریم و براساس نقشه‌راه تعریف شده، روابط دو کشور در حوزه‌های مورد علاقه ادامه خواهد یافت.