دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
ظریفیان:

خالص‌سازها همین مجلس را هم انقلابی نمی‌دانند

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره ردصلاحیت‌ها گفت: اصلاح‌طلبان چندسالی است که هشدار می‌دهند جمهوریت مانند شُش‌های نظام است و اگر اکسیژن لازم از طریق شُش‌ها به قلب و مغز نرسد، نظام آسیب جدی می‌بیند زیرا علت تشکیل این نظام، جمهوریت و حضور مردم در تصمیم‌گیری‌ها بوده است و هرچه قدر این نقش تضعیف شود و نقش مردم کمرنگ شود.
وی ادامه داد: بعد از حوادث سال گذشته و حوادث بعد از درگذشت خانم مهسا امینی شاهد شکاف‌های زیادی میان دولت و ملت بودیم و مهم‌ترینش کاهش اعتماد عمومی به نهادهای تصمیم‌ساز. اصلاح‌طلبان در همان مقطع گفتند که راه ترمیم این شکاف‌ها بازگشت به خواسته‌های مردم است. این انتظار وجود داشت که با تجربه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی، در عرصه قواعد و قوانین مربوط به انتخابات گشایش‌هایی باز می‌شد اما همه شیوه‌های نادرست گذشته در مصوبه اخیر مجلس در ارتباط با انتخابات به شکل قانونی درآمد.
این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: به شاکله مجلس هم آسیب وارد شد. دیدیم که نهادهای مختلف در سطح مجلس قرار گرفتند و به موازات مجلس به قانونگذاری پرداختند. حاصل این شرایط آن شد که اصلاح‌طلبان اعلام کردند که درباره شرکت جبهه اصلاحات در انتخابات مسئله مسکوت باقی بماند و تصمیم با افراد باشد که می‌خواهند نامزد شوند یا خیر. واقعا امید آن بود که در مسئله بررسی صلاحیت‌ها با نگاهی موسع برخورد می‌شد و نوعی تسامح به وجود آید اما به هیچ وجه چنین نشد.
وی درباره جریانی که بسیاری آنها را خالص‌سازها می‌نامند، تصریح کرد: خالص‌سازها هم بیش از پیش مشغول خالص‌سازی و یکدست‌سازی هستند و حتی می‌گویند همین مجلسی که وجود دارد هم، شاخص‌های انقلابی را ندارد و می‌خواهند به قول خودشان مجلس بعدی را انقلابی‌تر کنند.
چنین رویکردی باعث شد بسیاری اعم از نمایندگان ادوار، افراد شاخص و خیلی‌ها از هر دو جناح تمایل نداشته باشند که در انتخابات شرکت کنند و البته بسیاری از آنهایی که شرکت کردند هم ردصلاحیت شدند. خالص‌سازها در تجربه سیاسی قدرت فهم پیچیدگی‌های سیاسی-اجتماعی را ندارند و اگر همچنان سکان اداره کشور در دست این افراد باشد،
نگرانی جدی برای ایران است.