دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
دهقان:

هفت لایحه برای پیگیری پول‌های بلوکه ایران به مجلس فرستادیم

وی تصریح کرد: مقداری از ثبات نسبی که در اقتصاد ایجاد شده، ناشی از روابطی است که توانستیم با دنیا ایجاد کنیم و بازگشت پول که دارد اتفاق می‌افتد.
دهقان درباره مجوز آمریکا برای پرداخت بدهی‌های عراق به ایران اضافه کرد: این پول در آنجاست و ما هم تا به امروز از این پول استفاده می‌کردیم منتها آمریکایی‌ها یک موانعی ایجاد می‌کردند چون بانک مرکزی عراق به نوعی تحت نظارت آمریکایی‌هاست بنابراین باید عراق مشکل خود را حل کند. اگر پول ما به دستمان نرسد، دلیلی ندارد که برق و گاز بدهیم لذا عراق دچار مشکل می‌شود.
ما تمایل داریم که با عراق روابط داشته باشیم و برادران عراقی راه دیگری غیر از این ندارند که برق و گاز دریافت کنند و پولش را به ما بدهند بنابراین خودشان رایزنی می‌کنند که پول ما برگردانند.
وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۴۰۱ تا اوایل سال ۱۴۰۲، هفت لایحه در دولت تصویب کردیم و برای مجلس فرستادیم تا براساس این لوایح، وجوهی که در کشورهای دیگر داریم و بر سر آن اختلاف است یا مسدود هستند را براساس موافقت نامه سرمایه‌گذاری یا قراردادهایی که با آن کشورها داریم، موضوع را به داوری ارجاع دهیم و وجوه خود و سرمایه ملت را برگردانیم.
وی درباره پول‌های بلوکه ایران در سایر کشورها، بیان کرد: یکی از این کشورها بحرین است.
ما در بحرین چند دعوا داشتیم، یک دعوا که قبلاً جواب گرفتیم و ۲۴۳ میلیون دلار بانک صادرات و بانک ملی حاکم شدند و آنها محکوم شدند البته اکنون آنها تقاضای ابتلای داوری کردند که در دادگاه یکی از کشورهای اروپایی مطرح است، ولی هنوز دو دعوای دیگر در بحرین داریم که باید مجوز داوری را بگیریم و دعوا را شروع کنیم.
دهقان گفت: بحث کره جنوبی هم تقاضا کرده بودیم که منتظریم مجوز آن بیاید. ما یک بررسی کارشناسی داریم انجام می‌دهیم که بابت کاهش ارزش پول که در کره بود، چه اقداماتی باید انجام شود، مجوز مجلس را بگیریم، این موضوع را هم پیگیری می‌کنیم. پول‌های بلوکه دیگری هم در برخی از کشورها داریم که نام آنها را از بانک مرکزی بپرسید.