دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
وزیر بهداشت اعلام کرد

به‌کارگیری ۱۴هزار پرستار تا یک ‌ماه آتی

وزیر بهداشت از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تکمیل امکانات درمانی برای کمربند جنوبی تهران خبر داد و در عین حال با اشاره به جذب نیروهای جدید در وزارت بهداشت گفت: ۱۴ هزار نیروی پرستار تا یک ماه آینده در کشور مشغول به کار می‌شوند‌. به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه افتتاح بیمارستان شهریار که امروز با حضور رئیس جمهور انجام شد، گفت: در برنامه داریم که بتوانیم کمربند جنوبی تهران را از نظر درمانی تکمیل کنیم‌. بر همین اساس نیز با افتتاح بیمارستان شهریار، تا امروز حدود ۱۷۰۰ تخت را افتتاح کرده‌ایم‌. وی گفت: ۱۴۰۰ تخت دیگر را نیز افتتاح خواهیم کرد‌. وزیر بهداشت با بیان اینکه بیمارستان شهریار همه بخش‌های درمانی را داراست و یک بیمارستان جامع و جنرال‌هاسپیتال است، افزود: ۴۲ تخت اورژانس و ۱۰ تخت اتاق عمل در این بیمارستان برقرار است و تمامی درمان‌های لازم را در این بیمارستان پیش بینی کرده‌ایم‌. عین‌اللهی گفت: بیمارستان شهریار بیمارستانی کاملا به روز است و اتاق‌ها همه دو تخته و آماده خدمت‌رسانی هستند و کار اصلی این بیمارستان نیز آن است که مردم جنوب شهر را با پوشش بیمه‌ای خدمت‌رسانی کند‌.
وی همچنین همزمان با روز پرستار گفت: ۲۵هزار مجوز جذب نیرو داشتیم که ۱۴ هزار مورد آن مربوط به نیروهای پرستاری است‌. اواخر مهر ماه آزمون جذب برگزار شد و اکنون پذیرفته شدگان در مراحل مصاحبه هستند و تا یک ماه آینده در کل کشور مشغول به کار می‌شوند‌.
افزایش امید به زندگی ایرانیان به ۷۶ سال
وی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت بعد از انقلاب، اظهار کرد: اینها شاخص‌هایی غیرقایل انکار است؛ امید به زندگی قبل از انقلاب ۵۶ سال بود و امروز به ۷۶ سال ارتقا یافته است، کاهش مرگ و میر نوزادان به ۸ نفر در هر ۱۰۰۰ تولد، کاهش مرگ مادران باردار به ۲۵ نفر در هر ۱۰۰۰ تولد، ایجاد ۱۸ هزار خانه بهداشت و‌. ‌. ‌. برخی از این دستاوردها است‌. امروزه با اینکه اطرافمان بیماری‌های واگیردار وجود دارد اما ما توانستیم بسیاری از آنها را کنترل کنیم‌. امروره کمربند درمانی جنوب شهر تهران هم تکمیل شده و آماده خدمت رسانی به مردم محروم هستیم‌. عین‌اللهی تاکید کرد: یکی از نکات مهم برای ما ارتقای کمی و کیفی خدمات در حوزه پرستار است که بتوان پاسخگوی نیاز مردم بود‌. در رشته پرستاری، تمام زیر شاخه‌های رشته‌های مورد نیاز را داریم و تربیت می‌کنیم‌. به همین دلیل نیروهای پرستاری ما توانمندی خوبی دارند‌. ادغام آموزش پرستاری و خدمات بهداشت و درمان سبب می‌شود در عین درمان، در آموزش هم موفق باشیم‌. امروزه ۲۱۵۶ عضو هیئت علمی پرستاری داریم و در ۲۰۹ مرکز آموزشی درحال تربیت نیرو تا تعداد ۱۰ هزار نفر در سال هستیم‌.
وی افزود: در حوزه پژوهش در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۲۱۱ مقاله پرستاری داشتیم که بعد از ما کشور ترکیه در رتبه بعدی بود و ما رتبه اول منطقه از این نظر را داریم‌. ۱۶ مرکز تحقیقاتی و ۳۳ مجله ایندکس شده در این زمینه داریم‌.