دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲

اخبار کوتاه

تفاهم‌نامه همکاری بهزیستی استان و دانشگاه آزاد واحد اصفهان منعقد شد

گروه شهرستانها - زهرا مسیبی: تفاهم‌نامه همکاری در امور آموزشی، پژوهشی، درمانی، فناوری و اجرای طرح پویش بین دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و اداره کل بهزیستی استان اصفهان منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان اصفهان، ناصر چاووشی گفت: دانشگاه و بهزیستی از گذشته همکاری خوبی با یکدیگر داشته‌اند و انعقاد این تفاهم‌نامه در راستای همکاری بیشتر این دو نهاد حمایتی و آموزشی می‌باشد.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود: بهزیستی یک محیط پژوهشی عینی و کاربردی در ابعاد مختلف و گزینه مناسبی برای همکاری بین‌‎بخشی است.
وی ادامه داد: اجرای طرح‌های پژوهشی و کارگاه‌های آموزشی مشترک، برگزاری اردوهای جهادی در زمینه‌های روانشناسی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، استفاده از منابع علمی و پژوهشی به صورت مشترک، همکاری و کمک به سهولت پرداخت شهریه دانشجویان تحت نظر بهزیستی، تشکیل کارگروه و اتاق مشترک در زمینه‌های مورد نیاز طرفین از جمله پیشگیری در آسیب‌های اجتماعی برخی از مفاد این تفاهم‌نامه است.

هشدار افزایش مصرف گاز در کرمانشاه
در روزهای آینده

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه درباره افزایش مصرف گاز در روزهای آینده به دلیل افت دمای هوا هشدار داد. به گزارش ایلنا از کرمانشاه، ناصر حسینی با اشاره به پیش‌بینی افت قابل توجه دمای هوای استان طی روزهای آینده و در پی آن افزایش مصرف گاز، گفت: برای تامین پایدار گاز بخش‌های مختلف به همراهی مشترکین نیاز داریم. وی از وجود نزدیک به ۶۹۰ هزار مشترک گاز در استان یاد کرد که ۷۰ درصد آنها مشترکان بخش خانگی هستند و یادآور شد: با توجه به سهم بالای مصرف در بخش خانگی، اگر هر مشترک حتی یک مترمکعب مصرف گاز خود را کاهش دهد، رقم قابل توجهی خواهد شد. سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه مصرف کنونی گاز در استان کرمانشاه را با احتساب صنایع بزرگ از جمله نیروگاه‌ها، صنایع سیمان، فولاد و... روزانه حدود ۱۷ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: هرچقدر رو به جلو برویم، میزان مصرف افزایش خواهد یافت. حسینی از پیش‌بینی افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی مصرف گاز در فصل سرمای امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: بسیار امیدواریم با طرح‌های تشویقی که در نظر گرفته شده همراهی خوبی از سوی مشترکان شاهد باشیم. وی با بیان اینکه مشترکان گاز می‌توانند تا سقف ۵۰۰ هزار تومان از پاداش صرفه‌جویی بهره‌مند شوند، تاکید کرد: با توجه به این طرح‌های تشویقی، وضعیت خوب تولید و ذخیره گاز، امیدواریم امسال تامین پایدار گاز را در فصل سرما شاهد باشیم. سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه به مشترکینی که در پلکان‌های بالای مصرف گاز خصوصا پلکان‌های یازدهم و دوازدهم مصرف هستند نیز هشدار داد که قیمت هر مترمکعب گاز مصرفی برای آنها پنج تا شش هزار تومان محاسبه خواهد شد که رقم قابل توجهی است.
حسینی با اشاره به اینکه فعلا محدودیتی در مصرف گاز صنایع پرمصرف اعمال نشده، خاطرنشان کرد: زمان اعمال محدودیت بسته به شرایط آب و هوا و مصرف مشترکین متفاوت است، اما معمولا از نیمه دوم آذرماه به بعد اتفاق خواهد افتاد.

فراهم شدن زیرساخت‌های کولبری در مرز تیله کو

فرماندار سرپل ذهاب با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌ها در مرز تیله کو گفت: مرز تیله کو به زودی بازگشایی خواهد شد. صداله بابلی فرماندار سرپل ذهاب با اشاره به گذشت ۶ سال از تعطیل شدن فعالیت کولبری در مرز تیله کو، گفت : بستر‌ها برای بازگشایی مرز تیله کو فراهم بوده و به زودی کولبری در این مرز از سر گرفته خواهد شد. وی با اشاره اهمیت و فواید بازگشایی مرز تیله کو، افزود: قطعاً بازگشایی مرز تیله کو هم رونق اقتصادی و هم اشتغال پایداری در منطقه خواهد داشت. فرماندار سرپلذهاب تصریح کرد: هم اکنون هر ۲ طرف ایران و عراق زمینه بازگشایی برای فعالیت‌های تجاری و ارتباطات بیشتر را داشته و با موافقت کشور عراق برای بازگشایی و شروع این فعالیت بزرگ پس وقفه ۶ ساله تنها نیازمند دستور استاندار کرمانشاه خواهیم بود. بابلی تاکید کرد: با توجه به اهمیت و تأثیر فعالیت مرز تیله کو در وضعیت معیشتی مردم این منطقه بازگشایی این مرز از مطالبات چند ساله مردم بود که پس از پیگیری‌های جدی در آستانه بازگشایی قرار گرفته است.

جریمه ۶۲۵ هزار وسیله نقلیه آلاینده در البرز

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز گفت: در اجرای کنترل آلاینده‌های متحرک، ۶۲۵ هزارو ۷۵۶ وسیله نقلیه آلاینده طی سال جاری در این استان اعمال قانون شده است. به گزارش ایسنا، سرهنگ حمداله رحمتی پور اظهار کرد: از مجموع وسایل نقلیه اعمال قانون شده، ۶۲۳ هزار و ۸۴۲ دستگاه خودروی فاقد معاینه فنی و یک هزارو ۹۱۴ دستگاه کامیون فاقد مجوز بوده است. وی افزود: در این مدت ۳۵ وسیله نقلیه دودزا نیز به تعمیرگاه منتقل شده است.
سرهنگ رحمتی پور گفت: طی یک هفته گذشته نیز با توجه به افزایش آلودگی هوای شهرستان‌های استان البرز، طرح مقابله با خودروهای دودزا با جدیت کامل اجرا شد و بیش از ۱۶ هزارو ۵۰۰ وسیله نقلیه دودزا و فاقد معاینه فنی جریمه شدند.
رئیس پلیس راهور البرز افزود: خودروهای آلاینده و فاقد معاینه فنی باید برای رفع نقص فنی به مراکز خدمات خودرویی و معاینه فنی منتقل شوند.
وی بیان کرد: طرح برخورد با خودروهای آلاینده و فاقد معاینه فنی در همه فصول سال ادامه دارد اما در شش ماه دوم سال به دلیل آلودگی بیشتر در کلانشهرها، این طرح‌ها با شدت بیشتری انجام می‌شود.
این مقام انتظامی اضافه کرد: شهروندان تا حد ممکن از هر گونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود، خودداری کنند.
سرهنگ رحمتی‌پور افزود: خودروهایی که عمر تولید آن‌ها کمتر از چهارسال باشد نیازی به معاینه فنی ندارند اما بالای چهارسال باید برگه معاینه فنی دریافت کنند. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز افزود: اکنون ۲۲ مرکز معاینه فنی خودرو در استان البرز فعال است که از این تعداد سه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در شهرستانهای کرج، نظرآباد، اشتهارد و ۱۹مرکز معاینه فنی خودروهای سبک شامل دو مرکز در نظرآباد، سه مرکز در ساوجبلاغ، چهارمرکز در فردیس، یک مرکز در اشتهارد و بقیه در شهرستان کرج قرار دارند.