دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
امیرعبداللهیان در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز تاکید کرد

پاسخ سخت در صورت هدف قرار دادن نیروهای ایرانی در سوریه

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره هدف قرار دادن نیروهای ایرانی در سوریه از سوی آمریکا گفت: بر اساس اخباری که در اختیار دارم، کسی از نیروهای ایرانی مورد اصابت قرار نگرفته است و البته اگر چنین اتفاقی بیفتد، پاسخ ایران سخت خواهد بود.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در ژنو با روزنامه فایننشال تایمز مصاحبه‌ای انجام داد که در ادامه مشروح آنرا می‌خوانید:
از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم. سوال اولم را در مورد آمریکا شروع می‌کنم. آیا جمهوری اسلامی علاقمند به این هست که وارد مذاکرات مستقیم با آمریکا در مورد غزه شود؟
فکر می‌کنم مسئله غزه موضوعی است که به گروه‌های فلسطینی باز می‌گردد و آنها طرف اصلی این ماجرا هستند. لذا اینکه اساساً بخواهیم بگوییم ایران و آمریکا وارد گفتگوی مستقیم در مورد تحولات غزه بشوند، شاید سوال خیلی دقیقی نباشد.
ولی به عنوان کشوری که در منطقه روی گروه‌های فلسطینی و روی به تعبیر شما گروه‌های محور مقاومت صاحب نفوذ است، گفتگوی ایران و آمریکا می‌تواند به کاهش تنش‌ها کمک کند؟
بین ما و آمریکایی‌ها از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران که سفارت سوئیس است، در خصوص موضوع تحولات فلسطین پیام‌هایی در ۴۰ روز گذشته رد و بدل شده است. آمریکایی‌ها از این مسیر دیپلماتیک بعضی نکات را منتقل کرده‌اند و ما هم از همین مسیر پاسخ آنها را داده‌ایم.
می‌توانید جزئیات بیشتری را در خصوص این پیام‌ها ارائه بدهید که چه نگرانی‌هایی منتقل می‌شود؟
آمریکایی‌ها در هفته‌ها و روزهای اول جنگ تلاش کردند این پیام را بدهند که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستند و از ایران درخواست خویشتن‌داری کردند. همچنین در پیام‌های مشابهی به بیروت از حزب الله درخواست خویشتن‌داری کردند، اما خود (یعنی آمریکا) به طور تمام عیار در کنار رژیم اسرائیل قرار گرفت؛ از ارسال همه امکانات نظامی و تسلیحاتی که رژیم اسرائیل به آن نیاز داشت، دریغ نکرد و در نتیجه شدت جنگ را افزایش داد. آمریکا خود پایبند به عدم توسعه جنگ باقی نماند و آشکارا موضوع افزایش شدت جنگ، کشتار و نسل کشی علیه مردم غزه و کرانه باختری را دنبال کرد. البته ما در پاسخ به آمریکا در یک پیام گفتیم، ایران به دنبال توسعه جنگ نیست، اما با رویکردی که آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل در منطقه دارند، در صورت عدم توقف جنایات جنگی علیه مردم غزه و کرانه باختری، هر احتمالی متصور است و گسترش دامنه جنگ می‌تواند اجتناب ناپذیر باشد.
آیا آمریکایی‌ها در پیام‌هایی که به ایران دادند، تهدید کردند که در صورتی که حزب الله به شکل گسترده‌تر وارد جنگ با اسرائیل شود، می‌توانند به ایران حمله کنند؟
ما چنین پیامی دریافت نکردیم.
آیا پیام‌های آمریکا در اینکه حزب الله وارد جنگ گسترده‌تری با اسرائیل نشود، تاثیر داشت؟
طبعاً پیام آمریکا روی حزب الله اثر معکوس دارد. نه تنها پیام آمریکا حزب‌الله را در تصمیم خود محتاط نمی‌کند، بلکه ما با شناختی که از حزب الله داریم، آنها نسبت به اقدامات خودشان مصمم تر می شوند و رأسا تصمیم می‌گیرند. واقعیتی که در صحنه وجود دارد این است که حزب الله امروز وارد مرحله‌ای از جنگ با اسرائیل شده است و اینکه در ساعات و روزهای آینده حزب الله چه اقداماتی خواهد کرد و چه مراحل دیگری را دنبال خواهد کرد، چیزی است که به تصمیم حزب الله برمی‌گردد نه به پیام آمریکا به حزب الله.
آیا غیر از کانال سوئیس که فرمودید، کانال‌های دیگری هم مانند عمان و قطر بوده است که آمریکا پیامش را به ایران منتقل می‌کرده است؟
پاسخ: خیلی مهم نیست که چه کانالی بوده است؛ مهم «پیام» است. برای ما کانال سوئیس به دلیل اینکه دفتر حفاظت منافع آمریکا است، یک کانال رسمی دیپلماتیک است.
و این مهم‌ترین کانال برای شما است؟
برای ما رسمی‌ترین کانال است.
آیا این بحرانی که به وجود آمده است، احتمال ها و امیدهایی را که بعد از تبادل زندانیان به وجود آمده بود را بین ایران و آمریکا- که اقدامات تنش زدایی بیشتری انجام شود- از بین برده است و ایران و آمریکا فعلاً از این مرحله نمی‌توانند وارد مرحله دیگری شوند؟
طبعاً وضعیت فعلی در منطقه، نسل کشی در غزه، ارسال گسترده سلاح‌های حتی ممنوعه و فسفری از پایگاه‌های آمریکا در منطقه برای استفاده رژیم صهیونیستی، پیامدهای مختلفی را در منطقه دارد. اما در این مدت ما در موضوع گفتگوهای غیرمستقیم قبلی با آمریکا پیامی را با یکدیگر مبادله نکرده‌ایم. چرا که موضوع فلسطین و اقدامی که حماس در مقابله با اشغالگری کرد، آنقدر برای آمریکا و اسرائیل شوک آور بود که فکر می‌کنم تمام انرژی آمریکا امروز معطوف است به پرونده رژیم اسرائیل.
انرژی ایران هم همینطور؟
گروه‌های مقاومت در منطقه به عنوان یک جریان اصیل و ریشه‌دار به تلاش‌های خودشان و اقداماتشان برای مقابله با اشغالگری ادامه می‌دهند؛ طبعاً ما نیز یکی از اولویت‌های اساسیمان تلاش برای ثبات و امنیت در منطقه است و از این مسیر، جنگ، خشونت، تجاوز و نسل کشی در منطقه یک موضوع مهمی است که نه تنها ایران و نه تنها آمریکا، که همه کشورهای منطقه بلکه بخش مهمی از کشورهای کنشگر جهانی را متوجه خودش کرده است.
آمریکا می‌گوید مکان‌هایی که سپاه پاسداران ایران در شرق سوریه استفاده می‌کند را مورد هدف قرار داده است؛ شما این موضوع را تایید می‌کنید که مکان‌هایی که مورد استفاده نیروهای نظامی ایران است، مورد هدف آمریکا قرار گرفته شده است؟
گروه‌هایی در سوریه و در عراق وجود دارند که به دلیل سیاست‌های غلط آمریکا در سال‌های گذشته در منطقه و به دلیل شکل‌گیری این گروه‌ها در مبارزه با داعش، دارای یک هویت هستند، هویتی در کشور و سرزمین خودشان؛ این‌ها بر اساس مصالح خودشان تصمیم می‌گیرند و بر اساس اطلاعاتی که طرف آمریکایی منتشر می کند، در این دوره نسل کشی اسرائیلی در غزه، نسل کشی مشترک اسرائیلی‌ها با حمایت آمریکایی‌ها در غزه، این گروه‌ها به طور خودجوش برخی از اهداف آمریکایی را مورد حمله قرار داده‌اند. آمریکا ادعا می‌کند که اینها مرتبط با ایران هستند. ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم؛ ما هیچ گروه نیابتی در سوریه و عراق نداریم. این‌ها گروه‌هایی هستند که خود تصمیم می‌گیرند و خود اقدام می‌کنند. ‌