دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲

انتقاد وزیر دفاع ترامپ از سطح تقابل پنتاگون با ایران

وزیر دفاع پیشین آمریکا «پاسخ نظامی» این کشور به حملات نیروهای مقاومت به پایگاه‌های نظامی واشنگتن در منطقه را «ناکافی» دانسته و ضمن پیشنهاد اقدامی «قدرتمندانه‌تر»، ادعایی را نیز درباره نقش ایران درباره این حملات مطرح کرد.
در پی مورد حمله گرفتن نظامیان و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه توسط نیروهای مقاومت در پاسخ به حمایت‌های واشنگتن از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه، «مارک اسپر» وزیر دفاع پیشین آمریکا گفت که پاسخ نظامی این کشور به حملات این نیروها که ادعا می‌شود «نیروهای نیابتی ایران» هستند، ناکافی بوده است.
روزنامه آمریکایی واشنگتن اگزمینر در گزارشی در این باره، با ادعای این که نظامیان آمریکا برای اطیمنان یافتن از شکست پایدار داعش در عراق و سوریه حضور دارند، نوشت: در ماه گذشته، بیش از ۶۰ بار هدف حملات نیروهای نیابتی ایران قرار گرفته‌اند که منجر به مجروح شدن حدود ۶۰ نظامی آمریکا شده است، اگرچه تمامی آن‌ها به خدمت بازگشته‌اند.
ارتش آمریکا در سه مرحله، حملاتی هوایی به تاسیسات مورد استفاده این نیروهای نیابتی انجام داده است اما این حملات موجب ایجاد بازدارندگی در قبال این نیروهای نیابتی و منع آن‌ها از تداوم حملاتشان نشده است. از زمان آخرین حمله آمریکا، حملات متعددی از سوی آن‌ها انجام شده است.
اسپر در گفت‌وگویی با واشنگتن اگزمینر گفت: «از نظر من، پاسخ ما به قدر کافی قدرتمندانه نبوده و دفعات کافی نیز انجام نشده است؛ چراکه وقتی سعی داریم بازدارندگی ایجاد کنیم، اگر آن‌ها پس از حمله ما، فورا، حمله متقابل انجام دهند، دیگر بازدارندگی نداریم. تصور من این است که دولت نگران گسترش تنش‌ها است. فکر می‌کنم راه جلوگیری از گسترش تنش‌ها پاسخی قدرتمندانه‌تر و واداشتن این شبه‌نظامیان، این نیروهای نیابتی به عقب‌نشینی است. فکر می‌کنم ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم.»
وزیر دفاع پیشین آمریکا از دولت این کشور خواست حملات بیشتری انجام دهد و به جای این که فقط مهمات و تاسیسات تسلیحاتی را هدف قرار دهد، «اهداف گسترده‌تری» را در نظر بگیرد. در ادامه این گزارش آمده است: «سابرینا سینگ» معاون سخنگوی پنتاگون، پنج‌شنبه گذشته، با اشاره به این که آمریکا انبارهای مهمات این نیروها را هدف قرار داده است، گفت «باید بگویم که حملات ما دسترسی این گروه‌های شبه‌نظامی را به این تسلیحات کاهش داده است و ما منتظر چیزی برای وارد عمل شدن نیستیم. ما پاسخ داده‌ایم و اگر حملات بیشتری انجام شود، در زمان و مکانی که بخواهیم، پاسخ خواهیم داد.» در این گزارش ادعا شده است که نظامیان آمریکا یک تاسیسات آموزشی و یک خانه امن را یکشنبه گذشته هدف قرار داده،‌ در ۸ نوامبر نیز به یک انبار تسلیحات و در ۲۶ اکتبر نیز به یک انبار تسلیحات دیگر و یک انبار مهمات در سوریه حمله کردند.
وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه، «کتائب سیدالشهدا» و فرمانده آن «هاشم فنیان رحیم سراجی» را به اتهام دست داشتن در حمله به نظامیان آمریکا به فهرست تروریستی خود افزود و وزارت خزانه‌داری آن نیز شش عضو گروه «کتائب حزب‌الله» را تحریم کرد.
اسپر در ادامه گفت‌وگو با این روزنامه با تلاش برای مرتبط ساختن حملات نیروهای مقاومت به نظامیان آمریکا با ایران، پیشنهاد کرد که ارتش آمریکا باید برای هدف قرار دادن ایران به طور ویژه، به دلیل نقش ادعایی آن در حمایت از این گروه‌های نیابتی و دیگر «سازمان‌های تروریستی»، از جمله حماس و حزب‌الله کار بیشتری انجام دهد. او در راستای این ادعا گفت: «ما نباید در رفتن به سراغ آن‌ها تردید به خرج بدهیم. بنابراین، من فکر می‌کنم طیف گسترده‌تری از اهداف وجود دارد که می‌تواند شامل عناصر عملیاتی سپاه پاسداران نیز باشد. آن‌ها کسانی هستند که کنترل امور را در دست دارند. آن‌ها این گروه‌های شبه‌نظامی را تجهیز و حمایت می‌کنند.»
این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ایران موضوع «دستور دادن» یا «کنترل» نیروهای مقاومت منطقه برای حملات تلافی‌جویانه‌شان به منافع آمریکایی در منطقه و ادعای نقش داشتن در حمله حماس به رژیم صهیونیستی را رد کرده و گفته است که تصمیم‌گیرنده خودشان هستند.
اگرچه، ایران نسبت به گسترش درگیری‌ها در جنگ غزه و تبدیل شدن آن به جنگی منطقه‌ای هشدار داده است.