دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲

گسترش رزمایش‌های ژاپن در واکنش به تهدیدهای چین

در پی نگرانی‌های ژاپن از احتمال حمله چین به تایوان، سربازان این کشور به عنوان بخشی از تمرینات نظامی سراسری در رزمایشی در ساحل جزیره توکونوشیما در جنوب غربی ژاپن شرکت کردند.
به گزارش ژاپن تایمز، سربازان تیپ واکنش سریع آبی-خاکی نیروی زمینی ژاپن(ARDB) روز یکشنبه به ساحل جزیره‌ای در دریای چین شرقی یورش بردند و در قلمرویی که توکیو نگران حمله چین به آن است، یک جنگ را شبیه سازی کردند.
با افزایش تنش‌ها میان همسایگانی همچون چین، روسیه و کره شمالی، رزمایش در این جزیره به عنوان بخشی از تمرینات نظامی سراسری ۱۱ روزه JX۰۵ انجام شد تا آمادگی نیروی زمینی، دریایی و هوایی ژاپن را برای حفاظت از ارضی و زیرساخت‌های خود مانند نیروگاه‌های هسته ای نشان دهد.
ژنرال یوشی هیده یوشیدا فرمانده ستاد مشترک نیروهای دفاعی ژاپن گفته است: هدف این سری از رزمایش‌های نظامی نشان دادن این است که در صورت بوجود آمدن شرایط اضطراری حاصل از جنگ می‌توانیم مشترکا به آن پاسخ دهیم.
برخلاف بسیاری از جزیره‌های جنوب غربی ژاپن که در امتداد تایوان کشیده شده اند، ساحل توکونوشیما صخره مرجانی ندارد و این موضوع عملیات‌های نظامی را سخت تر می‌کند.
به نظر می‌رسد در طی سال‌های آینده، گستره و سرعت رزمایش‌های نظامی ژاپن به همراه نیروهای آمریکا افزایش یابد زیرا فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در ماه دسامبر(آذر-دی ۱۴۰۱) از بزرگترین زیرساخت نظامی این کشور از زمان جنگ جهانی دوم رونمایی کرد و بودجه اختصاص یافته به مسائل دفاعی و نظامی را دوبرابر کرد.
فومیو کیشیدا تاکنون هشدار داده است که در صورت حمله چین به تایوان، آسیای شرقی ممکن است اوکراین بعدی شود. ۴۳.۵ تریلیون ین معادل ۲۹۰ میلیارد دلار از این بودجه به تسلیحات جدید مانند موشک‌هایی با برد بیشتر و همچنین افزایش ذخایر مهمات برای جنگ اختصاص می‌یابد.